Většina studentů pracuje při škole, ale podniká jich minimum

aktualizováno 
Většina vysokoškolských studentů, přesně 77 procent, si nějakým způsobem přivydělává. Nejčastější formou přivýdělku je brigáda, tu má přes 40 procent studentů, na hlavní úvazek pracuje 32 procent studujících. Jen 14 procent při škole podniká.
Při škole podniká pouze 14 procent studentů.

Při škole podniká pouze 14 procent studentů. | foto: Profimedia.cz

Po škole by však chtělo podnikat třikrát víc mladých lidí, přes 38 procent. Vyplynulo to z průzkumu uskutečněného k soutěži Vodafone Nápad roku 2013. Zúčastnilo se ho téměř 1 500 studentů vysokých škol ekonomického, technického i humanitního zaměření z celé České republiky.

Muži podnikají častěji, jsou odvážnější

Podle průzkumu je mezi studenty, kteří si při škole přivydělávají, zhruba stejný podíl mužů i žen. Zatímco ženy častěji než muži využívají formu brigády, muži naopak častěji podnikají. Při studiu podniká 23 procent mužů, ale jen 7 procent žen.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit. Nyní přes 14 tisíc volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

"Ženy bývají stejně dobrými podnikatelkami jako muži, rozdíl je však v tom, že muži mají v praxi větší odvahu svůj podnikatelský sen uskutečnit. Do podnikání se však nakonec nepustí ani řada mužů. Nejčastěji se studenti bojí neúspěchu, ztráty vlastních či rodinných financí nebo jim chybějí zkušenosti," říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku, která umožňuje studentům, ale i lidem z řad široké veřejnosti, přivést své podnikatelské nápady k životu. 

Podle výsledků průzkumu považují studenti za vůbec největší překážku pro podnikání nedostatek finančních prostředků. V začátcích podnikání by však 40 procent z nich ještě více než finance ocenilo mentoring od zkušeného podnikatele či investora.  

Je lepší začít už na škole, chce to však podporu

"Studenti si často myslí, že ideální doba pro zahájení podnikání je až po ukončení studia. V praxi je tomu však přesně naopak. Převážná část úspěšných podnikatelů začala realizovat své nápady již během studia na škole, kdy ještě nebyli tolik zatíženi finančními či jinými závazky a mohli si dovolit snáze podstoupit rizika," říká Martin Kešner.

Malý podíl studentů, kteří své podnikatelské nápady a sny uvedou do praxe, je dán i slabou podporou podnikání ze strany samotných škol. Rovných 35 procent studentů si myslí, že školy podnikání nepodporují vůbec. Jen 29 procent nějakým způsobem pomoc školy připustilo. 

Nejvíce zájemců o podnikání po škole je mezi studenty technických fakult (46 procent), následují studenti ekonomických (38 procent) a humanitních (32 procent) oborů.

Začínal v inkubátoru, teď už má 25 zaměstnanců

Jednou ze škol, která nabízí pomoc v podnikání, je ČVUT. Ta otevřela inkubátor InovaJET, který nabízí prostory jako kanceláře a pořádá řadu přednášek a kurzů, jak podnikat. V současnosti tam působí 26 firem. Většina z nich nabízí vývoj softwaru, ale některé jsou i z jiných oblastí. 

V inkubátoru začínal jako student ČVUT i Marek Polčák, majitel společnosti Quanti zabývající se vývojem softwaru. Z počátku měl jen drobné zakázky. "Jenže poptávka se zvyšovala, tak jsme chtěli s kamarádem firmu trochu víc rozběhnout. Potřebovali jsme nějaké sídlo, abychom se měli kde scházet. A pak jsme se dozvěděli o inkubátoru. Bylo to přesně to, co jsme hledali," říká Marek Polčák a doplňuje: "Dozvěděli jsme se tam, jak založit firmu, měli jsme schůzky s daňovou poradkyní, s právníky, se kterými jsme například řešili, jak sestavit pro zaměstnance smlouvy tak, aby nešlo o švarcsystém, a spoustu dalších věcí." 

Jeho firma má nyní už 25 zaměstnanců a funguje ve svých vlastních prostorách. "Na začátku máte jen vizi, ale nemáte peníze, čas ani kontakty. A inkubátor je ideální místo, kde vám pomohou. Rozhodně si nemůžete dovolit kancelář za 10 tisíc měsíčně a poradce předních firem, kteří vás nasměrují a upozorní na důležité věci za další tisíce korun," dodává mladý vývojář.

Inkubátory pro nové firmy nabízejí kromě ČVUT a Vysoké školy ekonomické také Univerzita Palackého v Olomouci a Vysoká škola báňská v Ostravě.

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

PORADNA: Nepřišla mi výplata, můžu dát výpověď a dostanu odstupné?

Ilustrační snímek

I zaměstnanec je v určitých případech oprávněn zrušit pracovní poměr okamžitě. Důvody i postup u okamžitého zrušení...

Lidi nejsou a nebudou

Lidi nejsou a nebudou

Kurzy.cz Firmy, máte pocit, že na trhu práce máte teď problém obsadit volné pracovní místo? Tak se připravte, že to bude ještě h...

Najdete na iDNES.cz