Malování s odborníky: dražší, ale se zárukou

aktualizováno 
Stěny jsou zašedlé, omítka začíná opadávat. Byt volá po malování. Máte dvě možnosti: buď se pustit do malování sami, nebo dát přednost odborníkům. Když zvolíte odbornou firmu, počítejte s tím, že za přípravu a vlastní malování jedné místnosti o rozloze stěn a stropu 50 metrů čtverečních, kde je třeba strhat tapety a škrábat předchozí nátěry, zaplatíte více než 2000 korun.

Stěny jsou zašedlé, omítka začíná opadávat. Byt volá po malování. Máte dvě možnosti: buď se pustit do malování sami, nebo dát přednost odborníkům. Když zvolíte odbornou firmu, počítejte s tím, že za přípravu a vlastní malování jedné místnosti o rozloze stěn a stropu 50 metrů čtverečních, kde je třeba strhat tapety a škrábat předchozí nátěry, zaplatíte více než 2000 korun.

 

Nejdříve se ptejte na postup i cenu

 

Malování by měl předcházet výběr firem. Přeptejte se známých, podívejte se na nabídky na internetu. Malování přechází konzultace - při ní vám odborník pomůže vybrat barvy a především si pořádně prohlédne místnosti. Získáte i představu o ceně práce a časové náročnosti. Příprava na malování a vlastní realizace většinou neprobíhají v jeden den. „Nejprve oškrábeme starou omítku, vybrousíme stěny, případně je i vyštěrkujeme, pokud v nich jsou velké díry. Malujeme až druhý den,“ říká Michal Kapitán z malířské firmy Kapitán.

 

Malování prodraží nerovnosti i zašlá špína

 

Malování svépomocí nebo firmou? Více o kladech i záporech se dozvíte v tomto článku.

Ceny za přípravu pro malování jsou různé, záleží na firmách a stavu stěn. Někdy stačí pouze strhat tapety nebo zasádrovat drobné nerovnosti omítky. Ušetřit lze, když tapety sami odstraníte. Za obě tyto činnosti si firmy vesměs neúčtují více než 10 korun za metr čtvereční. V některých případech lze navíc malovat i přes tapety.

 

Pokud bude stěna natolik porušená, že bude potřebovat nový obal, cena malování podstatně stoupne. Například za štěrkování můžete zaplatit 80 korun za metr čtvereční, někde dokonce i 165 korun. Cenu zvedají také různé plachty a fólie, které mají zabránit ušpinění místnosti.

 

Třeba společnost Malbyt si za fólii, která pokryje jednu místnost, účtuje přibližně 100 korun, Ekomal devět korun za metr čtvereční. Prodražit se mohou i práce ve výškách, na schodišti nebo stísněných prostorech - v průměru o tři koruny až pět korun za metr. Firmy však poskytují také slevy; třeba pro důchodce, při velké zakázce nebo při objednání přes internet - vesměs deset procent.

 

Výhody malování firmou

Nevýhody malování firmou 

- práci provádí odborník - finančně náročnější než amatérské malování
- firmy  poskytují záruku, jsou pojištěny proti způsobené škodě - cenu ještě prodraží úpravy omítky
- firmy zařídí úklid, poradí si s nerovnostmi i puklinami - firma nemusí být k dispozici, když potřebujete
 

Nejlevnější je bílá barva

 

Nejlevnější je klasické malování bílou barvou. Cena za metr  čtvereční závisí na tom, jaký stupeň bělosti zvolíte - vymalování jednoho metru čtverečního Primalexem Standard vyjde na 16 až 22 korun - záleží na jednotlivých firmách.

 

Připlácí se za barevné stěny. Firma Kapitán si za každý čtvereční metr účtuje navíc tři až čtyři koruny, FrankDekor tři až šest korun, Malířské práce Zdeněk Zelenský od dvou korun, Telcom dokonce devět korun. Až 550 korun za metr může zaplatit ten, kdo chce na stěny nátěr, který vypadá jako dřevo. Cenu zvýší i ornamenty a další neobvyklé vzory.

 

Hrubý úklid bývá zdarma

 

Většina firem si za úklid nepořádku způsobeného během malování žádný příplatek neúčtuje. Některé malířské společnosti nabízejí službu navíc - uklidí i další místnosti bytu, nebo komplexně jen tam, kde malovali. Malířské práce Zdeněk Zelenský si za hodinový úklid účtují 150 korun, Kapitán 115 korun, Telcom za metr čtvereční osm až 12 korun.

 

Malování firmou - fiktivní místnost o rozloze 50 m2

Počítá se  s tím, že malíři budou škrábat omítku a strhávat tapety i na stropě.

 

Malování provedené firmou

škrábání

500 Kč

strhávání tapet

400 Kč

barevná malba

900 Kč

krycí fólie

100 Kč

úklid

230 Kč*

CELKEM

2130 Kč

*) Sazba za dvouhodinový úklid

 

Na malování myslete s předstihem

 

A kolik dní předem si máte malíře zajistit? „Záleží na tom, kolik máme v daný moment práce,“ informuje Michal Kapitán. „Svou roli hraje i to, jaké je roční období. Třeba teď se začínají dělat fasády domů, o malování je obecně větší zájem. Zákazníkovi můžeme vyjít vstříc tak do 14 dnů, možná je samozřejmě i kratší doba.“ Malířské firmy jsou schopny dorazit třeba už druhý den, za rychlost přitom navíc nezaplatíte nic.

 

Pouštíte se do malování sami, nebo dáváte raději přednost odborníkům? Těšíme se na vaše zkušenosti.

 

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Další z rubriky

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Kvíz: Víte, jak vám stát pomůže v případě nemoci?

Ilustrační snímek

Nemoc vždy znamená propad v příjmech, ať už onemocníte vy sami, nebo váš blízký. Ještě větší problém může nastat, pokud...

Kvíz: Uměli byste zkrotit dluhy?

Ilustrační snímek

Patříte mezi ty, kteří si půjčky neberou a na splátky nenakupují? Nebo vám naopak dluhy začínají přerůstat přes hlavu?...

Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

Kurzy.cz Kartel OPEC má zaděláno na pořádný problém. Byť to ještě před několika týdny vypadalo na poklidný konec roku, nyní se c...

Najdete na iDNES.cz