Mám nárok na služební byt?

Můj bývalý zaměstnavatel mi přidělil služební byt. Pracovní poměr jsem s ním později rozvázal a po rozvodu manželství jsem se odstěhoval ke své matce. V bytě zůstala bývalá manželka, která u mého bývalého zaměstnavatele nikdy nepracovala, ale v bytě bydlí dosud. Nyní jsem se dozvěděl, že v případě úmrtí matky na mě nájem jejího bytu nepřejde.

Václav V., Praha

Podmínky přechodu nájmu jsou upraveny občanským zákoníkem. Zemře-li nájemce bytu a nejde-li o byt ve společném nájmu manželů, stávají se nájemci, event. společnými nájemci, jeho děti, vnuci, rodiče, sourozenci, zeť a snacha, kteří prokážou, že s ním žili v den jeho smrti ve společné domácnosti a nemají vlastní byt. Nájemci či společnými nájemci se stávají také ti, kteří pečovali o společnou domácnost zemřelého nájemce nebo na něho byli odkázáni výživou, jestliže prokážou, že s ním žili ve společné domácnosti alespoň po dobu 3 let před jeho smrtí a nemají vlastní byt.

Ve vašem případě by byla splněna první podmínka přechodu nájmu, to znamená, že jste žil se svou matkou ve společné domácnosti v den její smrti. Nebudete však splňovat druhou podmínku, tedy neexistenci vlastního bytu, pokud nedošlo k zániku vašeho nájmu služebního bytu. K zániku práva nájmu služebního bytu dochází stejným způsobem jako u jiných druhů nájmu.

Nájem bytu zaniká písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem nebo písemnou výpovědí. V případě, že nájem služebního bytu byl dojednán na určitou dobu, skončí také uplynutím této doby. Pronajímatel bytu může vypovědět nájem jen s přivolením soudu a z důvodů uvedených v zákoně. Pokud k výpovědi z nájmu přivolením soudu nedošlo a nájem bytu nezanikl ani žádným jiným právně relevantním způsobem, jste nadále nájemcem služebního bytu a nájem bytu po vaší matce na vás přejít nemůže.