Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevíte si rady s daněmi? Řešení deseti častých problémů

aktualizováno 
Mám uvádět do daňového přiznání rodičovský příspěvek? Musím danit důchod? Odečtu si slevu na dítě, když nejsme manželé a jak je to s výživným? Přinášíme odpovědi na dotazy čtenářů, třeba pomohou i vám.
Rodičovský příspěvek je forma dávky sociální podpory, která je od daně osvobozená a do daňového formuláře se vůbec neuvádí. Ilustrační snímek

Rodičovský příspěvek je forma dávky sociální podpory, která je od daně osvobozená a do daňového formuláře se vůbec neuvádí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. Manžel byl celý loňský rok nezaměstnaný, prvních pět měsíců bral podporu v nezaměstnanosti, pak už nic. Mohu si na něj uplatnit slevu na vyživovaného manžela? Musím si podat sama daňové přiznání, nebo to stačí oznámit v práci?

Nepřehlédněte

Slevu můžete uplatnit. Podpora v nezaměstnanosti se sice počítá do příjmů, ale i kdyby pobíral maximální možnou podporu, nepřekročil by hranici 68 tisíc korun za rok. Sleva se uplatňuje jednou ročně (za minulý rok). Předáte v zaměstnání doklady totožnosti svého manžela s čestným prohlášením o výši jeho příjmů (termín do 15. února). Můžete si daňové přiznání vyplnit i sama, k tomu si od zaměstnavatele vyžádejte potvrzení o příjmech.

2. Bydlím s družkou a máme spolu dvouletého syna. Partnerka byla celý rok na rodičovské, nepracovala. Můžu si na ni uplatnit slevu na vyživovanou manželku? 
Bohužel v tomto případě to nebude možné, slevu lze uplatnit pouze na vyživovanou manželku, nikoliv tedy na partnerku.

3. Kam do daňového přiznání uvedu rodičovský příspěvek?
Nikam, rodičovský příspěvek je forma dávky sociální podpory, která je od daně osvobozená a do daňového formuláře se vůbec neuvádí.

4. Jsem rozvedený a platím bývalé manželce výživné na dvě děti. Mohu si alimenty odečíst z daní a také si uplatnit slevu na děti?
Výživné na děti si z daňového základu odečíst nemůžete ani jako odečitatelnou položku, ani dát do nákladů jako podnikatel. Navíc daňové zvýhodnění na děti si můžete uplatnit jen v případě, že s nimi žijete ve společné domácnosti, což ve vašem případě pravděpodobně nesplňujete.

5. Svatbu jsme měli 3. července 2010 a syn se nám narodil 31. prosince 2010. Manželka neměla v loňském roce příjmy vyšší než 68 tisíc korun. Za kolik měsíců si můžu uplatnit slevu na manželku a můžu si ještě odečíst slevu na syna?
Slevu na vyživovanou manželku si můžete uplatnit od srpna, tedy za pět měsíců (10 350 korun). Počítají se měsíce, na jejichž počátku byly splněny podmínky pro uplatnění slevy. Zato na syna si můžete odečíst slevu už za měsíc, ve kterém se narodil, i když to bylo poslední den. Za prosinec si tedy odečtete 967 korun.

6. Musím danit důchod? A kam se do daňového přiznání uvádí?
Pokud byla vaše starobní penze za loňský rok nižší než 288 tisíc korun (odpovídá částce 24 tisíc korun měsíčně), do daňového přiznání se nepíše. Jestli máte důchod vyšší, pak rozdíl musíte uvést do daňového přiznání. Můžete však uplatnit slevu na poplatníka (23 640 korun za rok). Ve výsledku je to tedy tak, že pokud nebyl váš důchod vyšší než 445 600 korun za rok (37 133 korun měsíčně), žádnou daň stejně nakonec hradit nebudete.

Pozor, loni začala platit novinka, která postihne důchodce, kteří si k penzi vydělávají. Je-li jejich další příjem vyšší než 70 tisíc korun měsíčně, budou muset danit i svůj starobní důchod (případně invalidní důchod). Týká se to příjmů, které má důchodce ze zaměstnání, z podnikání nebo z pronájmu.

7. Jsem samoživitelka, mám dvě děti, s tím mladším jsem na rodičovské. V loňském roce jsem si na honorářích přivydělala celkem 44 tisíc korun. Když tyto peníze uvedu do daňového přiznání, vyjde mi, že by mi měl stát vyplatit bonus na děti, dostanu tyto peníze?
Bonus vám nevyplatí, protože jste nesplnila podmínku minimálního příjmu 48 tisíc korun za rok. Rodičovský příspěvek se totiž do příjmů nepočítá.

8. Jsem studentka, v loňském roce jsem měla příjem z několika brigád. Vždy to bylo na dohodu o provedení práce do pěti tisíc korun za měsíc. Žádné prohlášení jsem nepodepisovala a vždy dostala zdaněné peníze na ruku. Chodím pravidelně darovat krev. Můžu si v daňovém přiznání uplatnit odečet za dar a tak docílit toho, že mi vrátí již zaplacené daně?
Bohužel, to pro vás nebude možné. Pokud jste u zaměstnavatelů nepodepsala prohlášení k dani, byla vám z těchto příjmů stržena konečná srážková daň. Takový příjem se do daňového přiznání neuvádí, nemáte tedy žádné zdanitelné příjmy, od kterých by bylo možné daňovou úlevu odečíst.

9. Od ledna do srpna 2011 jsme bydleli v domě, na který máme úvěr. Od září bydlíme jinde a dům pronajímáme. Můžeme si o zaplacené úroky z úvěru snížit daně? 
Úroky z hypotečního úvěru lze odečíst od základu daně pouze za dobu, kdy byl dům používán k vašemu bydlení nebo k bydlení rodinných příslušníků, ve vašem případě za osm měsíců. Částka uplatněného odpočtu za jeden měsíc přitom nesmí překročit 25 tisíc korun.

10. Uzavřela jsem životní pojistku v červenci, na potvrzení od pojišťovny jsem našla částku 15 tisíc korun. Mohu si odečíst celých 12 tisíc, i když jsem nebyla pojištěná celý rok? 
Životní pojištění jako odečitatelná položka nemá omezení měsíci trvání v roce zahájení či ukončení, pouze maximální hranici. Můžete tedy uplatnit celých 12 000 korun.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Novela zákona o daních z příjmů: podnikatele čekají poloviční paušály

Ilustrační snímek

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Protože byl...

Podnikáte a řešíte, jak zdanit příjmy? Modelový návod vám to usnadní

Ilustrační snímek

Jestliže podnikáte, nebo si podnikáním přivyděláváte při zaměstnání, musíte podat daňové přiznání sami. Přinášíme další...

Zaplaťte daň z nemovitosti. Stát posílá výzvy nově i po e-mailu

Ilustrační snímek

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Nejpozději do 19. května 2017 by vám měla do schránky dorazit...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz