Mami, nebaví mě to

  • 2
Aktivity dětí jsou často dražší než pomůcky do školy. Nabídky kulturních středisek, škol a sportovních oddílů nemají hranice - děti mohou ve volném čase zpívat, hrát divadlo, modelovat či provozovat sporty všeho druhu.

„Větší zájem je o pohybové aktivity, například o jógu, aerobik, tancování nebo balet, než o keramiku či počítače, kterým dávaly děti přednost ještě nedávno,“ signalizuje měnící se chutě dětí zástupkyně ředitele Domu dětí a mládeže v Praze 11 Jana Chytilová. Stejné trendy potvrzuje i Alena Velebová z Domu kultury v Šumperku, přidává však ještě zájem o břišní tance.

Platí se pololetně

Ke všem platbám, které rodiny počátkem září zatěžují, přibývají ještě kroužky. Ty se platí nejčastěji pololetně, do rizika měsíčních splátek organizátoři kurzů nejdou. „To by děti docela snadno mohly po několika měsících přestat chodit,“ poznamenala zástupkyně kulturního domu z východních Čech. Rodiny s více dětmi někde zvýhodňují - druhý a další sourozenec má slevu.

I tak není výjimkou, když rodina s více dětmi zaplatí za kurzy i několik desítek tisíc korun ročně. Konkrétní částky závisí na zvolené aktivitě, intenzitě, s jakou ji dítě bude dělat, i na organizátorovi kurzů. Nejlevnější jsou kroužky při škole, neziskových organizacích či domech mládeže.

Také vám dělá dobře pohled na přeškrtnuté ceny, které signalizují podstatné slevy?
Více čtěte ZDE.

Rodiče by měli počítat s tím, že zaplacením kurzovného není výdajům konec. „Dcera chodí tancovat, a přestože nejde o žádný vrcholový sport, ročně její koníček stejně stojí zhruba 10 000 korun, z čehož školné je asi 3000 korun. Počítám s ním, ale znovu mě zaskočí platby navíc - za kostýmy, ubytování, jízdné a startovné na soutěžích a zvlášť placené tréninky před nimi, se kterými na začátku školního roku nepočítám,“ uvádí Lucie Halová z Prahy. 

Mami, nebaví mě to

Děti i rodiče někdy mají „velké oči“, a tak má potomek všechna odpoledne v týdnu zacpaná několika různými kroužky. Snadno se může stát, že mu některý z nich nesedne a chodí do něj jako za trest jen proto, že je kroužek zaplacený. Jen málokteří  organizátoři v těchto případech školné vracejí. „Propočítáme školné za měsíc a poměrnou část rodičům vrátíme. Skoro se to ale nestává, spíš dítě přestane chodit kvůli nemoci,“ podotýká Jana Chytilová a zároveň dodává tip: Jděte se podívat na ukázkovou hodinu kroužku spolu s dítětem ještě dřív, než se pro něj rozhodnete a zaplatíte.

Kolik zaplatíte za kroužky

typ kurzu

pořadatel

cena kurzu

relaxační kurz

Kult.středisko Nový Jičín

800 korun za 16 hodin

hra na klavír

Dům dětí a mládeže Praha 11

1 600 korun za rok

zobcová flétna

Kulturní centrum Brno-Líšeň

2 300 až 3 300 korun ročně

kalanetika

Dům dětí a mládeže Praha 11

900 korun za rok

kurz orientálního tance

Dům kultury Šumperk

9 hodin za 450 korun

kurz břišního tance

Kulturní středisko Nový Jičín

10 hodin za 1 000 korun

modeláři

Dům dětí a mládeže Praha 11

900 korun za rok

taneční gymnastika

Kulturní centrum Brno-Líšeň

1 860 korun za rok

florbal

FBC Velryb

200 korun za 3 měsíce

keramika pro děti

Kulturní centrum Brno-Líšeň

1 310 korun za rok

jóga

Kulturní centrum Brno-Líšeň

40 korun na hodinu

Téměř všechno, na co si vzpomenete, se dá v některém období roku koupit levněji. Opravdu výhodné nákupy však chtějí rozvahu a čas.  Slevy běží celý rok. Jak s nimi ušetřit? Více čtěte ZDE.