Mezi nejvýznamnějšími českými firmami je stále více společností v rukou zahraničních vlastníků. Ilustrační snímek

Mezi nejvýznamnějšími českými firmami je stále více společností v rukou zahraničních vlastníků. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manažer ve velké české firmě? Stále častěji je to cizinec

  • 7
V nejvýznamnějších českých firmách přibylo od roku 2000 zahraničních manažerů. V dozorčích radách je jich nyní dvakrát více. V představenstvech se počet cizinců dokonce ztrojnásobil.

Údaje o tom, že cizinců ve vedení nejvýznamnějších českých firem přibývá, pocházejí z nejnovějšího průzkumu Deloitte Corporate Governance Centra ČR, který srovnával podíl cizinců ve statutárních a dozorčích orgánech stovky největších českých firem.

Může se hodit

Aktuální nabídka volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

"Pozice zahraničních manažerů v představenstvech a dozorčích radách velkých českých firem od roku 2000 výrazně posílila. Jen počet jednatelů o něco málo poklesl," říká vedoucí Deloitte Corporate Governance Centra ČR Jan Spáčil.

Podle výsledných čísel zasedalo v roce 2000 v představenstvech společností 11 procent cizinců, nyní jejich podíl stoupl na 33 procent. Podle odborníků se v tom odráží fakt, že mezi nejvýznamnějšími českými firmami je stále více společností v rukou zahraničních vlastníků. Ti pak nominují do řídicích orgánů zástupce ze své země.

Cizinci ve 100 největších firmách
20002012
Členové představenstva11,2 %33 %
Členové dozorčích rad15,6 %30,2 %
Jednatelé48,4 %39,1 %
celkem cizinců25 %34,1%
zdroj: Deloitte Corporate Governance Centrum ČR

Podobný trend zažívají i dozorčí rady. Zatímco tam v roce 2000 zasedalo zhruba 15 procent zahraničních manažerů, v současné době jich je 30 procent.

Dvě stě tisíc za potvrzení o vzdělání

Jiná situace panuje u zahraničních jednatelů v českých firmách, kterých ubylo o devět procentních bodů. Ještě na začátku tisíciletí tvořili téměř polovinu ze všech, o dvanáct let později při celkovém vyšším počtu všech jednatelů klesl jejich podíl na 39 procent.

Slováci vedou

  • Nejvíce cizinců, kteří jsou v České republice zaměstnáni, pochází ze Slovenska – přes sto tisíc. Druhou nejpočetnější skupinu tvoří Ukrajinci, třetí příčku obsadili Poláci.
  • Evidovaný pobyt na našem území má přes 400 tisíc cizích státních příslušníků.
  • Co je potřeba vyřídit před nástupem zahraničního zaměstnance do práce lze najít zde.

Jedním z možných důvodů může být přísná legislativa v oblasti zaměstnávání cizinců. Ta se od letošního roku výrazně zpřísnila. Opatření ministerstva práce a sociálních věcí, které bylo původně zaměřeno proti gastarbeiterům, vede podle odborníků ke komplikacím při zaměstnávání nejenom dělnických profesí, ale i vrcholových manažerů.

K žádosti o pracovní povolení pro cizince ze země mimo Evropskou unii je nově vyžadován doklad o vzdělání s nostrifikací. Výjimku mají pouze lidé mířící na místa vedoucích a řídicích pracovníků zařazených podle Národní klasifikace zaměstnání CZ-ISCO v I. třídě. Už tak zdlouhavý imigrační proces, který trvá dva i čtyři měsíce, se pak prodlužuje o další minimálně jeden až dva měsíce.

"V některých případech narostly i finanční náklady spojené s procesem získání českého pracovního povolení. Jedna ze společností, která se v žebříčku Czech Top 100 umístila na předních pozicích, vyčíslila, že ji získání nostrifikace dokladu o vzdělání jejího manažera bude stát bezmála 200 tisíc korun," říká Miroslav Mejtský z Deloitte Advisory.

Dalším problémem českého imigračního sytému je, že se musí povolení k pobytu prodlužovat už po pár měsících a celé vyřízení trvá dlouhou dobu.

"Na situaci již upozorňovali nejen zástupci významných společností působících na českém trhu, ale i velvyslanectví jiných států. V současnosti se na ministerstvu vnitra, pod které problematika pobytů spadá, podařilo situaci částečně stabilizovat, ale stále se potýkáme s případy, kdy cizinec nemá povolení k pobytu více než rok od podání žádosti. Nejkomplikovanější je situace především v Praze," dodává Miroslav Mejtský.

Podle ministerského nařízení si cizinec s nižším vzděláním než středoškolským s maturitou může pracovní povolení prodloužit vždy jen na šest měsíců. Cizinec s maturitou na 12 měsíců a vysokoškolák nebo absolvent vyšší odborné školy může dostat pracovní povolení na maximálně 24 měsíců. Imigrační politika se netýká lidí přicházejících za prací do Čech ze zemí Evropské unie.