Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Expert: Úplatek je pro české manažery pojistka úspěchu

aktualizováno 
Korupce v Česku znepokojivě roste. Téměř třetina manažerů velkých firem je ochotná dát kvůli zakázce úplatek. V honbě za vyššími zisky a udržení svého postu riskují čeští manažeři i trestní stíhání.

"Výše úplatků, které ročně české firmy vydají, se odhaduje řádově v miliardách korun," říká Tomáš Kafka. | foto: archiv Ernst & Young

V porovnání se západní Evropou jsou Češi ke korupci a podvodům velmi tolerantní. Celkem 80 procent českých manažerů považuje korupci v Česku za velmi rozšířenou. V západní Evropě považuje korupci za rozšířený jev pouze 22 procent manažerů. Vyplývá to z průzkumu Ernst & Young o podvodech a korupci se zaměřením na Českou republiku.

"V toleranci úplatků obsadila Česká republika třetí příčku v Evropě, předčí nás jen Řekové a Belgičané," říká Tomáš Kafka z Ernst & Young, ředitel oddělení investigativních služeb a řešení sporů.

Čím si vysvětlujete, že je tolerance českých manažerů ke korupci tak vysoká a téměř třetina manažerů je ochotná dát kvůli zakázce úplatek?
Pravděpodobně na tom velký podíl viny nese prostředí, ve kterém se manažeři pohybují. Zdá se, že v České republice mají lidé menší morální zábrany a nejsou tolik odolní proti pokušení využít výhod, které se před nimi v podobě korupce objevují. Manažeři tak často ospravedlňují své korupční praktiky ve smyslu "Vždyť to dělá každý" nebo "Jinou možnost, jak získat byznys, nemáme". Úplatek pro ně představuje pojistku úspěchu v těžkých časech.

Co odhalil průzkum

Kolik procent manažerů je ochotno nabídnout kvůli zakázce úplatek:

  • Indonésie (60 %), Řecko (50 %), Čína a Hong Kong (46 %), Malajsie (36 %)
  • Belgie (34 %), Česká republika, Indie, Vietnam (28 %)
  • Kolumbie, Polsko (27 %), Ukrajina (26 %), Argentina, Japonsko (28  %)
  • Singapur (20 %), Nizozemí (18 %), Austrálie, Blízký východ, Rusko, Turecko (16 %)

Zdroj: Průzkum o podvodech a korupci 2012, Ernst & Young

Může se tato situace ještě zhoršit, můžeme dostihnout Řecko, kde úplatky přiznává polovina manažerů?
Nemyslím si, že se korupce v České republice může vyrovnat úrovni Řecka. Výsledky našeho průzkumu ještě nezohlednily intenzivnější nasazení policie a státních zástupců v posledních měsících, které jsou pozitivním impulsem podobně jako odvážná investigativní aktivita médií.

Dá se řádově odhadnout, kolik korun ročně vydají české firmy na úplatcích?
Výše úplatků, které ročně české firmy vydají, se odhaduje řádově v miliardách korun.

Jak se díváte na aktivitu české vlády, která chce prosadit whistleblowing, tedy aby za upozornění na korupci či podvody ve firmách nedostal člověk vyhazov, ale naopak odměnu? Nemáte obavu, že by to Češi brali jako práskání?
Myslím si, že zavedení přiměřené ochrany whistleblowerů je krok správným směrem. Riziko nepravdivých obvinění tu bylo vždy, nicméně kvalitní whistleblowingový systém napomáhá jednotlivé podněty účinně přijímat, třídit a prošetřovat. Takový systém musí především získat důvěru potenciálních whistleblowerů a jeho součástí musí být i vzdělávací a informační kampaň.

V jakých zemích whistleblowing funguje a s jakým úspěchem?
Spojené státy jsou vnímány jako průkopník whistleblowingu. První zákony týkající se whistleblowingu se tam objevily již v 19. století a nejslavnější whistlebloweři pocházejí právě ze Spojených států. Jenom pro zajímavost, časopis Time zvolil právě whistleblowery v roce 2002 Osobností roku.

Whistleblowing

Z anglického sousloví "blow the whistle" (pískat na píšťalku). Jde o označení, které se vžilo pro upozornění na protiprávní praktiky na pracovišti. O aktivitách české vlády prosadit ochranu "whistleblowerů", tedy těch, kteří poukáží na trestný čin u zaměstnavatele, čtěte zde.

V řadě případů, které prošetřujeme, podal český whistleblower hlášení nikoliv svým nadřízeným v České republice, ale obrátil se rovnou na americkou mateřskou společnost. Z vlastní zkušenosti víme, že ve Spojených státech neberou whistleblowingová hlášení na lehkou váhu a vždy je důkladně prověřují.

Jak vysokou odměnu může ohlašovatel podvodu či korupce dostat?
Před dvěma lety vznikl v USA zákon, který přiznává ohlašovatelům podvodů finanční odměnu ve výši 10 až 30 procent z pokuty, kterou musí usvědčená společnost uhradit za oznámené protiprávní jednání. Vzhledem k tomu, že například v roce 2010 byly pokuty udělené americkými úřady ve třech případech vyšší než 300 milionů dolarů, lze jednoduše spočítat, o jak významný motivační prvek se jedná.

V České republice zatím odborníci o účinnosti odměn pochybují, protože se obávají neopodstatněných oznámení. Na druhou stranu dvě třetiny oslovených manažerů nejvýznamnějších českých firem by dle našeho průzkumu přivítalo finanční odměny pro oznamovatele.

Ve kterých zemích se staví k oznamování korupce a podvodům ve firmách negativně a proč?
Oznamování korupce a nekalých praktik není běžné zejména v zemích třetího světa, kde lidé berou korupci jako běžnou součást života, a kde je boj proti korupci zatím takřka nemožný. Z jiných zemí má silný negativní postoj Francie, a to z historických důvodů, nebo například Japonsko, kde je celkově téma podvodů a korupce tabu.

Pokud dojde ve firmách k podvodům, často se stává, že zaměstnanec, který podváděl, není potrestán. Proč zůstávají takové praktiky pod pokličkou?
Dalo by se říct, že některé firmy k podobnému jednání vedou zejména dva důvody. Myslí si, že riskují negativní publicitu a možné poškození reputace. Také se obávají odvetných akcí ze strany propuštěného zaměstnance – ten může například nabídnout citlivé informace konkurenci, případně tisku. Hrozba takového jednání pak vede firmy k tomu, že sáhnou po zdánlivě snazším řešení a problém ututlají.

Podvody a korupce jsou běžná věc – pokud je firma aktivní v prevenci tohoto nekalého jednání a umí se s ním rychle a řádně vypořádat (identifikovat, prošetřit, minimalizovat ztrátu, potrestat viníka), pak se opravdu nemusí za ojedinělý výskyt podvodů stydět.

Měli byste odvahu ohlásit korupci či podvod?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 848
Ne 287
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zajímavá povolání: disciplína je základ, říká profesionální sázkař

Můžou pracovat z domova, a přitom si za pár minut vydělat statisíce. Ale taky zažívají hodiny mučivého stresu, nejistoty, padají do dluhů a depresí. Práce snů,...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Grafton Recruitment Praha
RECEPČNÍ s AJ, 25 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.