Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažeři kvůli krizi méně spí

aktualizováno 
Nedostatek spánku byl vždy problémem lidí ve vedoucích pozicích. Finanční krize však způsobila, že manažeři spí ještě méně než dříve. Kolem 40 % dotazovaných manažerů viní ze své nespavosti současnou krizi.
Pokud se lidé nevyspí, zvyšuje se během dne jejich podrážděnost a snižuje se jejich výkon.

Pokud se lidé nevyspí, zvyšuje se během dne jejich podrážděnost a snižuje se jejich výkon. | foto: Profimedia.cz

Průměrný manažer prospí o 19 procent méně času, než je doporučených osm hodin. Dokazuje to průzkum provedený v pěti zemích světa, který zveřejnil list Financial Times.

Asi 40 procent dotazovaných přitom viní ze své nespavosti právě současný stav globální ekonomiky. Nejhůře jsou na tom Američané, celých 30 procent z nich se přiznalo, že jejich postavení je příčinou, proč se v noci budí. O něco menší problémy mají Němci s 27 procenty a následně Britové s 24 procenty. Noční můry trápí kvůli práci 20 procent Japonců a 12 procent Holanďanů.

Nespavost se nevyhýbá ani českým manažerům. Ale podle psychologa Tomáše Vašáka není příčinou zdaleka jen hospodářská krize. "Manažeři a nejen oni špatně spí, když řeší problémy obecně. Třeba i osobní," míní. Víc ohrožené jsou v tomto ohledu ženy. Mají totiž sklony k různým úzkostem a ty nahrávají potížím se spánkem. Muži bývají spíše depresivní.

Mezi druhou a čtvrtou ranní

Manažeři se budí a přemýšlejí, co nestihli udělat, jak se vypořádat s tím či oním problémem, co je zítra čeká a tak dále. "Lidé se velmi často budí mezi druhou a čtvrtou ráno. Snaží se něco vymyslet, ale jejich vědomí v tu chvíli nebývá příliš výkonné, proto v naprosté většině případů na nic nepřijdou," dodává psycholog. Nespavost je tak klasickým průvodním znakem dlouhodobého stresu, v rámci kterého nemůžete vyřešit příčinu potíží.

Pokud se lidé nevyspí, zvyšuje se přes den jejich podrážděnost, únava a stres a snižuje se jejich výkon, dostávají se do začarovaného kruhu. Kromě psychiky však trpí také celé tělo. Nespavci jsou ohroženi vznikem obezity a později i cukrovky. Lidem, kteří málo spí, se stává několik věcí. Mají v krvi méně hormonu leptinu, který zvyšuje výdej energie. To znamená, že jejich organismus pracuje úsporně a většinu energie si ukládá – nejčastěji v podobě nadbytečných tuků.

Nevyspání také zvyšuje hladinu hormonu grelin. Ten má na svědomí větší chuť k jídlu a posiluje vnímání hladu. Lidem, kteří málo spí, se také snižuje citlivost tkání na inzulin, což může vést právě k cukrovce.

Špatný nebo krátký spánek má i další důsledky. Porucha spánku stejně jako jiné chronické onemocnění snižuje kvalitu života a zvyšuje riziko některých chorob. Platí to zejména o depresi a úzkosti. Dále má špatný vliv na denní výkonnost, ale i obranyschopnost organismu. Další studie rovněž dokázaly, že nevyspalí lidé častěji způsobí dopravní nehody, a to je velké riziko také u manažerů, kteří tráví hodně času v autě.

Unavte se

Vypořádat se s nespavostí zkuste nejdřív přirozenou cestou. Někdy stačí vyřešit problém, respektive najít si systém, jak problémy řešit. Je dobré plánovat: dnes jsem vyřešil toto, ale nestihl vyřešit tamto. Dávám si úkol, že se tím budu zabývat zítra dopoledne. Zkrátka netahat za sebou nevyřešené problémy, ale vymezit jim přesné místo a čas, kdy se jimi budete zabývat.

Tomáš Vašák také radí fyzicky se unavit, například sportem nebo prací třeba na zahrádce. Při vysedávání u televize, popíjení vína a občerstvování se smaženými brambůrky se tělo zdravě neunaví. Naopak alkohol "otevře" smysly a kalorické chuťovky zatíží žaludek. A jak známo usnout a klidně spát s plným břichem bývá nadlidský výkon.

Dobrým lékem je také pravidelnost. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu. Přizpůsobte spánku i místnost, kde máte postel. Ložnice by měla být tichá a zatemněná, pro spánek zajistěte také vhodnou teplotu, nejlépe 18 až 20 stupňů Celsia.

Pokud se v noci vzbudíte, nesnažte se za každou cenu usnout tak, že se budete převalovat v posteli. Lepší je vstát a třeba něco udělat. Rozhodně však bez kávy a čaje.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz