Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažeři kvůli krizi méně spí

aktualizováno 
Nedostatek spánku byl vždy problémem lidí ve vedoucích pozicích. Finanční krize však způsobila, že manažeři spí ještě méně než dříve. Kolem 40 % dotazovaných manažerů viní ze své nespavosti současnou krizi.
Pokud se lidé nevyspí, zvyšuje se během dne jejich podrážděnost a snižuje se jejich výkon.

Pokud se lidé nevyspí, zvyšuje se během dne jejich podrážděnost a snižuje se jejich výkon. | foto: Profimedia.cz

Průměrný manažer prospí o 19 procent méně času, než je doporučených osm hodin. Dokazuje to průzkum provedený v pěti zemích světa, který zveřejnil list Financial Times.

Asi 40 procent dotazovaných přitom viní ze své nespavosti právě současný stav globální ekonomiky. Nejhůře jsou na tom Američané, celých 30 procent z nich se přiznalo, že jejich postavení je příčinou, proč se v noci budí. O něco menší problémy mají Němci s 27 procenty a následně Britové s 24 procenty. Noční můry trápí kvůli práci 20 procent Japonců a 12 procent Holanďanů.

Nespavost se nevyhýbá ani českým manažerům. Ale podle psychologa Tomáše Vašáka není příčinou zdaleka jen hospodářská krize. "Manažeři a nejen oni špatně spí, když řeší problémy obecně. Třeba i osobní," míní. Víc ohrožené jsou v tomto ohledu ženy. Mají totiž sklony k různým úzkostem a ty nahrávají potížím se spánkem. Muži bývají spíše depresivní.

Mezi druhou a čtvrtou ranní

Manažeři se budí a přemýšlejí, co nestihli udělat, jak se vypořádat s tím či oním problémem, co je zítra čeká a tak dále. "Lidé se velmi často budí mezi druhou a čtvrtou ráno. Snaží se něco vymyslet, ale jejich vědomí v tu chvíli nebývá příliš výkonné, proto v naprosté většině případů na nic nepřijdou," dodává psycholog. Nespavost je tak klasickým průvodním znakem dlouhodobého stresu, v rámci kterého nemůžete vyřešit příčinu potíží.

Pokud se lidé nevyspí, zvyšuje se přes den jejich podrážděnost, únava a stres a snižuje se jejich výkon, dostávají se do začarovaného kruhu. Kromě psychiky však trpí také celé tělo. Nespavci jsou ohroženi vznikem obezity a později i cukrovky. Lidem, kteří málo spí, se stává několik věcí. Mají v krvi méně hormonu leptinu, který zvyšuje výdej energie. To znamená, že jejich organismus pracuje úsporně a většinu energie si ukládá – nejčastěji v podobě nadbytečných tuků.

Nevyspání také zvyšuje hladinu hormonu grelin. Ten má na svědomí větší chuť k jídlu a posiluje vnímání hladu. Lidem, kteří málo spí, se také snižuje citlivost tkání na inzulin, což může vést právě k cukrovce.

Špatný nebo krátký spánek má i další důsledky. Porucha spánku stejně jako jiné chronické onemocnění snižuje kvalitu života a zvyšuje riziko některých chorob. Platí to zejména o depresi a úzkosti. Dále má špatný vliv na denní výkonnost, ale i obranyschopnost organismu. Další studie rovněž dokázaly, že nevyspalí lidé častěji způsobí dopravní nehody, a to je velké riziko také u manažerů, kteří tráví hodně času v autě.

Unavte se

Vypořádat se s nespavostí zkuste nejdřív přirozenou cestou. Někdy stačí vyřešit problém, respektive najít si systém, jak problémy řešit. Je dobré plánovat: dnes jsem vyřešil toto, ale nestihl vyřešit tamto. Dávám si úkol, že se tím budu zabývat zítra dopoledne. Zkrátka netahat za sebou nevyřešené problémy, ale vymezit jim přesné místo a čas, kdy se jimi budete zabývat.

Tomáš Vašák také radí fyzicky se unavit, například sportem nebo prací třeba na zahrádce. Při vysedávání u televize, popíjení vína a občerstvování se smaženými brambůrky se tělo zdravě neunaví. Naopak alkohol "otevře" smysly a kalorické chuťovky zatíží žaludek. A jak známo usnout a klidně spát s plným břichem bývá nadlidský výkon.

Dobrým lékem je také pravidelnost. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu. Přizpůsobte spánku i místnost, kde máte postel. Ložnice by měla být tichá a zatemněná, pro spánek zajistěte také vhodnou teplotu, nejlépe 18 až 20 stupňů Celsia.

Pokud se v noci vzbudíte, nesnažte se za každou cenu usnout tak, že se budete převalovat v posteli. Lepší je vstát a třeba něco udělat. Rozhodně však bez kávy a čaje.
Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz