Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažeři pracující na dobu určitou

  11:00aktualizováno  11:00
Manažer, který je schopen nastoupit v případě potřeby v kterékoli společnosti. Třeba, když se firma snaží změnit podnikatelský záměr, chce prosadit změnu v řízení, zavádí nový informační systém anebo se rozhodne pro rozvoj svých poboček. Manažer, který pomůže i v případě změn, když se firmě nedaří. Radí a navíc zavádí do praxe, řídí, trénuje své okolí. Na konci jeho angažmá je splněný cíl a on odchází. Fikce?
Ne, jen specializovanou firmou dodaný interim manažer, který pracuje na daném úkolu po předem určenou dobu. Odtud i název - interim - tedy dočasný manažer. "Jakmile o něj firma požádá, nesmí už být takzvaně mrtvá," podotýká Pavel Mohrmann z pražské společnosti Interim Consulting.

Odchod kvůli sabotáži

Pokud manažer svůj úkol nesplní, společnost, která ho vyslala, jej nahradí bez dalších nákladů pro klienta. Sazba za interim managera je průměrně 10 tisíc korun denně v Praze, například v Moravskoslezském kraji jsou skoro o polovinu levnější. Obecně o výši platu manažera na dobu určitou rozhoduje délka praxe, reference, obor, ve kterém se pohybuje, rozsah potřeb a možnosti klienta. Ačkoli dočasnost působení interim manažera ve firmě zaručuje, že není ostatními pracovníky vnímán jako konkurent, stává se, že jeho činnost bývá sabotována, třeba i zevnitř firmy. Rozkrývá totiž příčiny problémů, a to se nemusí vždy líbit.
Existují však případy, kdy interim manažer přece jen ve firmě zůstane. "Stalo se nám, že firmy, kam jsme je poslali, je prostě přetáhly," přiznává Jaroslav Bazala z ostravské společnosti PQL.

Pozor na rychlokvašky

V Česku je prozatím profese interim manažera záležitostí převážně mladých a dravých. "Například v Anglii jsou to lidé starší, čerpají z vlastní praxe, prodávají zkušenost," říká Bazala. Před takzvanými rychlokvaškami v oboru varuje krizový manažer pro Aero Vodochody Viktor Kučera. Skutečných odborníků, kteří jsou opravdu schopni pomoci, podle něho není mnoho. "Problém vidím v tom, že dříve našim odborníkům chyběly manažerské vlastnosti a vzdělání; toto se správně dostalo do popředí v minulých deseti letech ve všech vzdělávacích programech, odbornost ale ustoupila do pozadí. Obecné manažerské dovednosti se dají získat celkem rychle, získání odbornosti však trvá dlouho," podotýká Kučera. On sám se za interim managera nepokládá, ačkoli krizový manažer bývá s tímto pojmem zaměňován.

Nejen pro firmy, ale i pro stát

"Státní sektor i zdravotnictví by služby interim manažerů potřebovaly jako sůl. Otázka je, jak by tam někoho takového přijali, jestli by mu vyšli vstříc," říká Jaroslav Bazala. Krajům, městům i ostatním úřadům a organizacím přitom se vznikem krajských územních celků spadlo do klína mnoho problémových projektů, s jejichž řešením si často nevědí rady.
Rozhodnutí jsou navíc často pod tlakem místních politických vlivů, ekonomický zájem tak zůstává stranou. Službu interim manažera zatím v Česku využívají nejvíce zahraniční firmy, které nejraději spoléhají na společnosti se zahraničním know-how.
Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz