Manažeři, veďte si písemné záznamy!

aktualizováno 
Manažeři mohou za svá rozhodnutí učiněná dnes nést odpovědnost dalších deset let! Jaké jsou možnosti snížení rizika, že po manažerovi nebudou vymáhány statisícové či miliónové sumy?

Počítač, internet, business, manažer - Počítač, internet, business | foto: Profimedia.cz

Manažer, resp. člen orgánů společností jako je dozorčí rada nebo představenstvo, nese odpovědnost za svá rozhodnutí. Po manažerovi může být vymáháno odškodné za předpokladu, že následkem jeho rozhodnutí dojde ke vzniku prokázané škody a mezi škodou a porušením povinnosti existuje příčinná souvislost. Jednatelům a členům orgánů společností jako je dozorčí rada nebo představenstvo je proto právníky doporučováno vést si písemné záznamy provedených rozhodnutí. Takovéto záznamy mohou manažerům ušetřit nemalé prostředky. ´

Odpovědnost manažerů

Odpovědnost členů orgánů společností v ČR je postavena na principu objektivní odpovědnosti. Nejdříve se musí prokázat konkrétní porušení právní povinnosti manažera dle zákona a stanov. Jde zejména o povinnost jednat s péčí řádného hospodáře, jednat v zájmu společnosti a zachovávat povinnost mlčenlivosti. Porušení právní povinnosti musí vést ke vzniku prokázané škody například v podobě ušlého zisku, zbytečně vynaložených nákladů a podobně. Poslední podmínkou vzniku odpovědnosti je, jak bylo uvedeno, existence příčinné souvislosti mezi vzniklou škodou a porušením povinnosti.

Důkazní břemeno na manažerovi

Je-li sporné, že člen orgánu společnosti jednal s péčí řádného hospodáře, nese důkazní břemeno manažer. Například i dozorčí rada je povinná zajistit vymáhání škody, neboť nevymáhání škody by mohlo být vnímáno jako porušení péče řádného hospodáře. Kromě dozorčí rady mohou iniciovat vymáhání škody rovněž akcionáři, věřitelé nebo státní úředníci.

Písemné záznamy se vyplatí

Členům orgánů společnosti je právníky doporučováno vést si písemné záznamy o provedených rozhodnutích, které mohou sloužit jako důkaz toho, že manažer postupoval s péčí řádného hospodáře. Protože u nás není tento termín z obchodního zákoníku přesněji specifikován, uvažuje se o jeho legislativním zpřesnění. Nicméně na základě zahraniční legislativy lze za tuto péči považovat zejména nezávislé jednání s dobrými úmysly, jednání ve prospěch společnosti a současně jednání prováděné na základě znalosti přiměřeného množství informací.

Pojištění odpovědnosti

Část zmiňované odpovědnosti je možné pokrýt pojištěním. Předmětem pojištění může být pouze finanční škoda, která vznikla poškozenému v důsledku porušení povinnosti, kterou se myslí nedbalostní jednání nebo opomenutí. Mezi výluky nejčastěji náležejí jednání úmyslná, jednání podvodného a klamného charakteru, škody v podobě pokut a úroků uložených společnosti a pojištěnému, škody na zdraví nebo věcné škody a podobně.

Pojištění odpovědnosti je možné sjednat nejen na škody, které vzniknou v době trvání pojištění, ale krýt lze i nároky, které vzniknou dokonce určitý počet let po zániku pojistné smlouvy, tedy i v době, kdy manažer již nebude členem orgánu společnosti. Pojištění managementu tak chrání jak soukromý majetek odpovědného manažera, tak i majetek samotné obchodní společnosti.

Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Pokud má firma zájem o tento typ pojištění, doporučujeme se seznámit s pojistnými podmínkami (zejména výlukami) a nechat si vypracovat nabídky od více pojišťoven, neboť výše pojistného se někdy různí až o desítky tisíc korun ročně. Nezávaznou nabídku lze učinit na základě vyplnění příslušného dotazníku vybrané pojišťovny. Mezi pojišťovny, které toto pojištění nabízejí, patří například pojišťovna AIG nebo Allianz pojišťovna. V zahraničí (zejména ve Spojených státech amerických a zemích západní Evropy) má tento produkt známý jako D&O pojištění  více než padesátiletou tradici a je využíván naprostou většinou významnějších společností.

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

Ilustrační snímek

Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Trump dolar z trůnu nesesadí. Jde tomu ale naproti / BIG EXPERT - zahraniční trh...

Trump dolar z trůnu nesesadí. Jde tomu ale naproti / BIG EXPERT - zahraniční trh...

Kurzy.cz Fed se zbláznil. Fed je má největší hrozba, jelikož zvyšuje sazby příliš rychle. To jsou dva poslední výroky z úst amer...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJECT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 33 000 - 42 000 KčNajdete na iDNES.cz