Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerům v Česku končí zlaté časy

  10:00aktualizováno  10:00
Běžnou součástí odměny pro top manažery je například plná náhrada mzdy v době nemoci, soukromý lékař, placené ubytování či vzdělávání v zahraničí. Na druhé straně pracují dvanáct a více hodin denně, kariéře většinou obětují i rodinu - to jsou špičkoví manažeři. Také na ně však doléhá v poslední době rostoucí nezaměstnanost.

„Už si nemohou diktovat tak jako na začátku devadesátých let,“ říká Helena Kudláčková z českého zastoupení personální agentury Robert Half International.

Mladí šlapou na paty starým

Bez práce jsou především lidé bez vzdělání, kteří nejsou schopni přizpůsobit se požadavkům firem. Ale přebytek lidí na omezený počet volných míst již dosáhl i na dříve nedotknutelné manažery na nejvyšších postech.

Navíc se nově objevilo velké množství mladých lidí, kteří mají zkušenosti se studiem i praxí v zahraničí. Firmy si tak mohou vybírat. „Platy top manažerů se trochu zmrazily. Na manažerských pozicích rostly hodně vysoko, některé firmy opravdu extrémně přeplácely,“ uvádí Kudláčková.

Přednost dostane ten, kdo se firmě podobá. Jak důležité je přizpůsobení firemní kultuře? Čtěte ZDE.

Nejlépe placené odvětví je bankovnictví a pojišťovnictví, vysoké mzdy jsou i ve farmacii, kde jsou dost dobře placeni nejen manažeři, ale například také i asistentky či šéfové prodeje. Přesto existují obory, ve kterých je špičkových manažerů stále nedostatek. Firmy se proto o ně perou a platy na těchto pozicích neustále rostou. „Jde například o specializované bankovní pozice nebo pozice v oblasti technologií, kde je málo zkušených lidí,“ dodává Helena Kudláčková.

Nové šance a pravidla

Také existují firmy, které jsou ochotné nabídnout více výhod než ty ostatní - obvykle české pobočky zahraničních firem, které na východě a severu České republiky investovaly v oblastech s vysokou nezaměstnaností. „Přesto, že nabízíme ubytování a různé výhody, přilákat sem určité odborníky je problém. Pokud to jde, přijímáme absolventy, které zaučujeme. Jejich výhodou je znalost cizích jazyků,“ řekla Hana Kotzianová ze společnosti Osram Bruntál. Dostatek příležitostí pro české manažery je i na Slovensku. Dosud se top manažerů, ale i mnoha zaměstnanců týká konkurenční doložka. Ta nejdéle rok po skončení pracovního poměru zakazuje vykonávat činnost, která by měla soutěžní povahu vůči podnikání bývalého zaměstnavatele.

Platí to pro práci pro jiného zaměstnavatele nebo i na vlastní účet. Za toto „mlčení“ pak manažerovi náleží odchodné, takzvaný zlatý padák, který kompenzuje omezení jeho dalšího uplatnění v oboru, v němž se pohybuje. „Tato úprava však působí v praxi velké obtíže, takže novelou zákoníku práce by mělo dojít k jejímu zpřesnění,“ říká Monika Hladíková z ministerstva práce a sociálních věcí. Dohoda by se měla uzavírat jen s vymezeným okruhem zaměstnanců, kteří jsou ve styku s informacemi, jejichž využití by zaměstnavateli mohlo závažným způsobem ztížit činnost.

Současně bude zaměstnavatel povinen dát těmto zaměstnancům peněžité vyrovnání a zaměstnanec zaplatí v případě nedodržení dohody smluvní pokutu. Ruší se také možnost poskytnutí odchodného, zlatých padáků.

Kdy zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pro porušení pracovní kázně? Je třeba písemných důtek? Čtěte ZDE.


Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Kurzy.cz Hlavní americké akciové indexy klesaly dnes třetí den v řadě a dostaly se tak až na úroveň 200 denního klouzavého průmě...

Najdete na iDNES.cz