Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerům v Česku končí zlaté časy

  10:00aktualizováno  10:00
Běžnou součástí odměny pro top manažery je například plná náhrada mzdy v době nemoci, soukromý lékař, placené ubytování či vzdělávání v zahraničí. Na druhé straně pracují dvanáct a více hodin denně, kariéře většinou obětují i rodinu - to jsou špičkoví manažeři. Také na ně však doléhá v poslední době rostoucí nezaměstnanost.

„Už si nemohou diktovat tak jako na začátku devadesátých let,“ říká Helena Kudláčková z českého zastoupení personální agentury Robert Half International.

Mladí šlapou na paty starým

Bez práce jsou především lidé bez vzdělání, kteří nejsou schopni přizpůsobit se požadavkům firem. Ale přebytek lidí na omezený počet volných míst již dosáhl i na dříve nedotknutelné manažery na nejvyšších postech.

Navíc se nově objevilo velké množství mladých lidí, kteří mají zkušenosti se studiem i praxí v zahraničí. Firmy si tak mohou vybírat. „Platy top manažerů se trochu zmrazily. Na manažerských pozicích rostly hodně vysoko, některé firmy opravdu extrémně přeplácely,“ uvádí Kudláčková.

Přednost dostane ten, kdo se firmě podobá. Jak důležité je přizpůsobení firemní kultuře? Čtěte ZDE.

Nejlépe placené odvětví je bankovnictví a pojišťovnictví, vysoké mzdy jsou i ve farmacii, kde jsou dost dobře placeni nejen manažeři, ale například také i asistentky či šéfové prodeje. Přesto existují obory, ve kterých je špičkových manažerů stále nedostatek. Firmy se proto o ně perou a platy na těchto pozicích neustále rostou. „Jde například o specializované bankovní pozice nebo pozice v oblasti technologií, kde je málo zkušených lidí,“ dodává Helena Kudláčková.

Nové šance a pravidla

Také existují firmy, které jsou ochotné nabídnout více výhod než ty ostatní - obvykle české pobočky zahraničních firem, které na východě a severu České republiky investovaly v oblastech s vysokou nezaměstnaností. „Přesto, že nabízíme ubytování a různé výhody, přilákat sem určité odborníky je problém. Pokud to jde, přijímáme absolventy, které zaučujeme. Jejich výhodou je znalost cizích jazyků,“ řekla Hana Kotzianová ze společnosti Osram Bruntál. Dostatek příležitostí pro české manažery je i na Slovensku. Dosud se top manažerů, ale i mnoha zaměstnanců týká konkurenční doložka. Ta nejdéle rok po skončení pracovního poměru zakazuje vykonávat činnost, která by měla soutěžní povahu vůči podnikání bývalého zaměstnavatele.

Platí to pro práci pro jiného zaměstnavatele nebo i na vlastní účet. Za toto „mlčení“ pak manažerovi náleží odchodné, takzvaný zlatý padák, který kompenzuje omezení jeho dalšího uplatnění v oboru, v němž se pohybuje. „Tato úprava však působí v praxi velké obtíže, takže novelou zákoníku práce by mělo dojít k jejímu zpřesnění,“ říká Monika Hladíková z ministerstva práce a sociálních věcí. Dohoda by se měla uzavírat jen s vymezeným okruhem zaměstnanců, kteří jsou ve styku s informacemi, jejichž využití by zaměstnavateli mohlo závažným způsobem ztížit činnost.

Současně bude zaměstnavatel povinen dát těmto zaměstnancům peněžité vyrovnání a zaměstnanec zaplatí v případě nedodržení dohody smluvní pokutu. Ruší se také možnost poskytnutí odchodného, zlatých padáků.

Kdy zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pro porušení pracovní kázně? Je třeba písemných důtek? Čtěte ZDE.


Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz