Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manželovo auto nebourejte, pojišťovna škodu nezaplatí

aktualizováno 
Způsobili jste autonehodu a přišli při ní navíc k majetkové škodě. Pojišťovna vám z povinného ručení neuhradí škody, které vznikly vašemu manželovi nebo osobám, které s vámi žily v době škodné události ve společné domácnosti.
Manželovi pojišťovna škodu nenahradí

Manželovi pojišťovna škodu nenahradí

Slyšel jsem, že v případě dopravní nehody mi pojišťovna některé škody nezaplatí. Můžete upřesnit, co pojišťovna z pojištění odpovědnosti nehradí?
V § 6 zákona je stanoven rozsah náhrad, které pojišťovna poškozenému poskytne za pojištěného.

V § 7 uvedeného zákona jsou ale rovněž uvedeny výluky z pojištění. Pojišťovna nehradí škodu, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla škoda způsobena. Dále nehradí následující škody, které vznikly manželovi pojištěného nebo osobám, které s pojištěným v době škodné události žily ve společné domácnosti: škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci a škody vzniklé odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat. Škodu, která má povahu ušlého zisku, hradí těmto osobám pouze v případě, souvisí-li se škodou na zdraví.

Pojistitel nehradí škodu na vozidle, jehož provozem byly škoda způsobena, a na věcech přepravovaných tímto vozidlem.

Jestliže škodu spoluzavinil poškozený, pak v rozsahu, v jakém za škodu odpovídá, nedostane náhradu škody na vozidle, jehož provozem byla škoda způsobena, ani náhradu škody na věcech přepravovaných tímto vozidlem, s výjimkou škody způsobené na věci, kterou měla tímto vozidlem přepravovaná osoba na sobě nebo u sebe.

popisekFLOTILOVÉ POJIŠTĚNÍ:
jak ušetřit na pojistném

Výluka platí také na škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škody vzniklé odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat. a škodu, která má povahu ušlého zisku, vzniklou mezi vozidly jízdní soupravy tvořené motorovým a přípojným vozidlem, jakož i škodu na věcech přepravovaných těmito vozidly, nebyla-li škoda způsobena provozem jiného vozidla. Znamená to, že nejsou hrazeny uvedené škody při nehodě vzniklé mezi vozidly soupravy.

Dále není hrazena škoda vzniklá manipulací s nákladem stojícího vozidla.

Pojistitel podle zákona nehradí ani náklady vzniklé poskytnutím léčebné péče, dávek nemocenského pojištění (péče) nebo důchodů z důchodového pojištění v důsledku škody na zdraví nebo usmrcením, které utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla tato škoda způsobena.

Pojištění se rovněž nevztahuje na škodu způsobenou provozem vozidla při jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži, s výjimkou škody způsobené při takovéto účasti, jestliže je řidič při tomto závodu nebo soutěži povinen dodržovat pravidla provozu na pozemních komunikacích.

Dále pak není hrazena škoda vzniklá provozem vozidla při teroristickém činu nebo válečné události, jestliže má tento provoz přímou souvislost s tímto činem nebo událostí.

V případě, že byla škoda způsobena vlastníku vozidla provozem jeho vozidla, které v době vzniku škody řídila jiná osoba, hradí pojišťovna vlastníku nebo této osobě pouze škodu na zdraví nebo usmrcením. Stejným způsobem postupuje pojišťovna a hradí pouze škodu na zdraví nebo usmrcením osobě, která s vozidlem oprávněně nakládá jako s vlastním nebo se kterým oprávněně vykonává právo pro sebe, a provozem tohoto vozidla byla této osobě (jakoby vlastníku) způsobena škoda, i když vozidlo v době vzniku škody řídila jiná osoba. Tíhu náhrady škody poškozenému nese v těchto případech v plném rozsahu viník dopravní nehody.

Příklad
Jsem vlastníkem vozidla nebo v druhém případě mám pronajatý automobil (na leasing – nakládám s ním jako s vlastním) a zapůjčím jej příteli, který tímto automobilem způsobí škodu na mém majetku (poškodí automatická vrata garáže, přičemž mi přejede nohu). Pojišťovna uhradí pouze škodu na zdraví. Požadavek na náhradu majetkové škody musím uplatnit přímo na viníkovi.

Řídila jsem automobil, který mi půjčil otec a poškodila jsem při tom auto mého manžela zaparkované před domem. Bude manželovi hradit škodu pojišťovna?
Vozidlo, kterým byla škoda způsobena, vlastník (tedy otec) pojistil na škodu způsobenou provozem vozidla. Jste sice v roli pojištěného, za něhož by měl pojistitel hradit způsobenou škodu, protože rozsah pojištění zahrnuje každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě. Avšak podle zákona se nehradí škoda, za kterou pojištěný odpovídá svému manželovi kromě škody na zdraví a usmrcením.

Úryvek z knihy: Povinné ručení

1. díl: Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí 
2. díl: Provozovatel hlídaného parkoviště odpovídá za škodu  

3. díl: Určení podílu viny závisí na způsobené škodě 
4. díl: Na náhradu škody má pojišťovna až tři měsíce   

 
 
REKLAMA

Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Recenze novinky: V Česku je od září užitečná pojistka pro živnostníky

Pár nezaplacených faktur může dostat do finančních potíží i zdravou firmu. Velké firmy se pro tento případ pojišťují, ale není to levné a pro drobné...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Randstad s.r.o.
Kontrolorka kvality

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.