Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšně podniká na sociálních sítích a dokáže konkurovat mužům

aktualizováno 
Markéta Ubíková je maminka, aktivistka, blogerka a podnikatelka na volné noze. Jejím povoláním je práce na sociálních sítích. Uživí ji to v době, kdy podobné služby nabízejí hlavně muži?

Začala podnikat už na rodičovské dovolené a postupně si budovala dobré jméno. „Ze začátku to šlo pomalu, ale v tuto chvíli jsem schopná se dobře uživit,“ říká. | foto: archiv Markéty UbíkovéiDNES.cz

Dvaatřicetiletá rusovláska Markéta radí firmám a živnostníkům, jak mají prodávat své produkty a služby na Facebooku. Stará se také o některé firemní facebookové stránky, pořádá reklamní kampaně a v neposlední řadě školí firmy. Své podnikatelské poslání ovšem vidí zejména v tom, že naučí co nejvíce žen pracovat s IT technologiemi tak, aby díky tomu žily spokojenější život.

Fotogalerie

Do života jste uvedla několik projektů, za které jste získala významná ocenění. Právě spouštíte nový projekt Smart žena. Můžete o něm říci něco bližšího?
Projekt Smart žena jsem spustila teprve nedávno. Zjistila jsem totiž, že ženy obecně mají menší IT gramotnost, než jsem si myslela. Často nemají chytrý mobil, příliš se neorientují v novinkách na internetu, mají vůči technice rezervovaný postoj.

Markéta Ubíková (32 let)

  • Vystudovala na Ostravské univerzitě obor sociální geografie a regionální rozvoj.
  • Studijní stáž absolvovala ve Finsku a Švédsku, na pracovní stáž pak odjela do Irska.
  • Dlouhodobě se zajímá o problematiku životního prostředí a zapojování veřejnosti do plánovacích a rozhodovacích procesů. Je ředitelkou Čistého nebe.
  • Prostřednictvím projektu Smart žena radí dámám, jak se poprat s moderními IT.

Čím si to vysvětlujete?
Často to pramení z toho, že se o IT a technice mluví takzvaně mužským jazykem, což jsou samá čísla, zkratky, technické parametry a málo příkladů praktického využití. Navíc IT často školí muži a nezřídka vzniká problém v komunikaci. Proto jsem se rozhodla školit ženy. Přináším ženský jazyk a hlavně ženský pohled na IT nástroje. Mé podnikání a život usnadňuje spousta IT nástrojů, a proto vím, jak to ženám prakticky vysvětlit a ukázat.

Můžete uvést nějaký příklad, jak může IT nástroj usnadnit ženě život?
Ukážu jim třeba, jak nasdílet nákupní seznam manželovi nebo jak najít vhodný termín pro třídní sraz jedním e-mailem. Moje školení je postaveno tak, že během pár hodin ženy do sebe nasají vše, na co neměly poslední roky kvůli dětem, domácnosti a práci čas. Tohle beru jako své podnikatelské poslání – více žen, které budou žít spokojenější život díky IT.

Máte skoro čtyřleté dítě, čekáte další. Dá se všechno to, co děláte, vůbec stihnout?
Je to neustálý proces slaďování. Tím, že jsem na volné noze, organizuji si svůj čas, jak potřebuji. Moje pracovní doba se dělí mezi práci u počítače, většinou doma, a na schůzky a školení. Jeden či dva dny v týdnu jsem v Ostravě, buď v coworkingovém prostoru, kde mám prostor jednak na schůzky, práci na počítači i na školení, nebo jsem u klientů. Můj muž je také na volné noze a péči o rodinu a domácnost si dělíme, jak je zrovna potřeba.

Markéta Ubíková se synem Františkem a manželem Stanislavem pobývají co...

Markéta Ubíková se synem Františkem a manželem Stanislavem pobývá co nejčastěji v přírodě. I díky IT technologiím, které šetří jejich čas, si to mohou dovolit. Jejich koníčkem je jízda na kolech.

Předpokládám, že IT nástroje vám v tom pomáhají.
Přesně tak. Hodně nám to pomáhá. E-maily vyřídím ve vlaku, s manželem máme sdílený kalendář, s klienty konzultuji i na dálku přes Skype. Syn chodí do školky, tři dny navštěvuje státní zařízení, dva dny lesní klub. Některé dny se zapojují i prarodiče. Našli jsme si prostě model, který nám vyhovuje, ale každý týden je jiný a přináší nové výzvy.

A daří se vám v podnikání jako expertce na Facebook?
Začala jsem podnikat už na rodičovské dovolené a postupně si budovala dobré jméno. Ze začátku to šlo pomalu, ale v tuto chvíli jsem schopná se dobře uživit, klienti se už sami ozývají. Stále se ale musím rozvíjet a vymýšlet nové projekty. Velkou podporu mám ze strany manžela i ze strany širší rodiny. Podnikání při dětech má svá specifika a já se pořád ještě učím vše sladit tak, aby byli všichni spokojení. Čekáme teď druhé dítě, těším se proto na další výzvu.

Je o vás známo, že nejezdíte autem. Jak to bez něj všechno stíháte?
Jsme car-free rodina, to znamená, že jsme se rozhodli žít bez auta. Vedlo nás k tomu mnoho důvodů. Tím prvním je respekt k životnímu prostředí, které nechceme dále zamořovat zplodinami, hlukem a zabírat prostor. Taky chceme žít trochu pomaleji, být více venku a v kontaktu s okolním světem. Vnímáme auto jako věc, která by naší rodině více brala, než dávala, a proto ho nemáme. A jestli to stíháme? My jsme se rozhodli ne stíhat, ale žít. Poskládali jsme si život tak, abychom auto nepotřebovali, a je nám takhle dobře. Uvidíme, třeba se to časem změní, ale prozatím nám to tak vyhovuje.

Markéta Ubíková se synem Františkem a manželem Stanislavem pobývají co...

Markéta Ubíková se synem Františkem a manželem Stanislavem si dokážou zorganizovat čas i bez auta.

Musíte žít v neustálém stresu, jestli bude o vaše služby zájem? Máte období, kdy se finančně daří, a období, kdy spíš přežíváte?
Moje práce má svou sezonnost. Jsou měsíce, hlavně podzim, které jsou prací nabité, a pak měsíce, kdy si můžu dovolit pracovat méně a být více s rodinou.

Lidé, kteří chtějí poradit s IT technologiemi, hledají pomoc asi spíš u mužů. Nediskriminuje vás to trochu?
Já to vidím spíš jako svoji výhodu a klienti to vidí stejně. Dokážu spojit to dobré z obou světů, a poskytnout tak kvalitnější službu.

V jakých cenových relacích se vaše služby pohybují? Může si je dovolit i žena, která je na mateřské, nebo žije z minimální mzdy?
Snažím se školení Smart žena poskytovat za rozumnou cenu. Můžu nabídnout i mikroškolení pro dvě tři ženy a přímo na míru jim poradit. Hodinová sazba zůstává stejná, klientky proto za moje služby zaplatí příznivou cenu.

Markéta Ubíková se synem Františkem pobývá co nejčastěji v přírodě. I díky IT...

Markéta Ubíková se synem Františkem pobývá co nejčastěji v přírodě. Zanedlouho bude znovu maminkou.

Kdo je vaším typickým klientem?
Co se týče marketingu na Facebooku, jsou to živnostníci, malé firmy, e-shopy. O Smart ženu mají zájem vysokoškolsky vzdělané ženy, které chtějí být atraktivní pro trh práce nebo IT potřebují pro své podnikání. Jedná se o maminky na rodičovské dovolené, pracující ženy nad padesát let, nebo ženy, které chtějí držet krok s dobou.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz