Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výše platu už není nejdůležitější. Práce musí člověka bavit

aktualizováno 
Zaměstnancům dnes více než kdy předtím záleží na tom, jaká je v jejich společnosti firemní kultura a jak se firma o své lidi stará. Říká to generální ředitelka Sodexo Benefity Martina Grygar Březinová.

Flexibilita v práci je přirozená především pro nastupující generaci, říká generální ředitelka Sodexo Benefity Martina Grygar Březinová. | foto: Archiv: Sodexo

Sladění pracovního a osobního života je dnes prioritou snad pro každého zaměstnance. Proto se dobrá firemní kultura firmám vyplácí. Zaměstnanci jsou motivovanější, loajálnější a výkonnější. Obzvlášť když jim firmy nabídnou i flexibilní formy práce, v různých podobách. Tedy pokud se k charakteru pozice hodí.

„Práce musí především bavit a naplňovat, musí mít smysl a její součástí je samozřejmě spravedlivá odměna a zajímavé bonusy,“ upozorňuje Martina Grygar Březinová, která vede společnost zabývající se mimo jiné zaměstnaneckými benefity.

O co se zajímají uchazeči při hledání nového zaměstnání?
Uchazeči se více než kdy jindy zajímají o to, jaká je ve firmě firemní kultura a zapadnou-li do ní, chtějí se rozvíjet, vzdělávat a předpokládají, že je v tom zaměstnavatel podpoří. Oceňují, mají-li důvěru a osobní svobodu a možnost realizovat se.

Top 10 nejposkytovanějších benefitů

 • Stravenky 42 %
 • Volnočasové poukázky 34 %
 • Stravování 31 %
 • Nápoje na pracovišti zdarma 31 %
 • Dovolená navíc 27 %
 • Příspěvky na penzi 27 %
 • Pružná pracovní doba 22 %
 • Finanční odměny, bonusy 17 %
 • Mobilní telefon 16 %
 • Team building 16 %

Chtějí být na svého zaměstnavatele hrdí a je pro ně více než kdy jindy důležité, aby firma měla vizi, rozvíjela se a investovala do inovací. Potřebují se cítit jako součást společnosti a týmu, zajímají se o dlouhodobou perspektivu a stabilitu zaměstnavatele a záleží jim na tom, aby se firma posunovala a přicházela s něčím novým na trh.

Lidé chtějí být úspěšní v práci a zároveň být spokojení v soukromém životě, mít čas na rodinu a koníčky, chtějí benefity, které mohou sdílet se svou rodinou. Zároveň se zajímají o to, jak se firma chová ke svému okolí a je-li odpovědná. A jsou více než kdy jindy nároční, což je správné.

Jaké jsou nejoblíbenější benefity ze strany zaměstnanců?
Nejčastějším a nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem je stravenka. Ta už je dnes ale brána jako standard a samozřejmost, bez které by se zaměstnanci jen těžko obešli. Neustále ale narůstá poptávka po volnočasových benefitech, a to jak ze strany zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců.

Top 10 nejžádanějších benefitů

 • Volnočasové poukázky 54 %
 • Stravenky 46 %
 • Dovolená navíc 39 %
 • Finanční odměny, bonusy 34 %
 • Příspěvek na penzi 33 %
 • Nápoje na pracovišti 32 %
 • Příspěvky na dovolenou 32 %
 • Volno v případě nevolnosti 28 %
 • Dorovnání platu v nemoci 27 %
 • Pružná prac. doba 25 %

Zdroj: Sodexo

Sladění pracovního a osobního života je dnes prioritou. A právě benefity jsou jedním z nástrojů, které mohou pomoci k dosažení této vyváženosti. Podle našich průzkumů žebříčku nejžádanějších benefitů vedle těch volnočasových dominuje dovolená navíc, finanční bonusy, příspěvek na penzijní připojištění a také nápoje na pracovišti.

Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti benefitů?
Tím základem je právě individuální přístup. Každý má jiné potřeby a ty se mění například podle toho, v jaké životní fázi se nachází. Zaměstnanci s rodinami hledají služby, které jim umožní trávit více času s dětmi, lidé ve zralém věku investují do svých zájmů, do zdraví, ale třeba také pečují o své rodiče. Ti nejmladší se chtějí vzdělávat a cestovat.

Benefity se dnes již nezaměřují jen na zaměstnance, ale i na jeho rodinu. A je to opět o prolínání osobního a pracovního života. Sodexo kupříkladu nově poskytuje zaměstnancům, ale také jejich rodinám nonstop telefonický asistenční program Sodexo Supports Me. Ti všichni mají možnost anonymně požádat o radu v nejrůznějších životních situacích – ať už z pracovního, nebo soukromého života.

Lidé se zajímají o flexibilní formy práce. Co přináší flexibilita zaměstnavatelům a jejich zaměstnancům?
Flexibilita se na trhu práce prosazuje stále více. Podněty přicházejí především od nastupující generace, která je zvyklá na digitální životní a pracovní styl, a tato forma práce je pro ni přirozená. Moderní technologie nabízejí nové možnosti v oblasti flexibility v rámci místa, času, prostoru a organizace.

Osvícení zaměstnavatelé, kteří si chtějí udržet talentované zaměstnance, tyto trendy samozřejmě následují, tedy umožňují práci z domova či na dálku, podporují zkrácené úvazky, časově omezené práce a maximálně využívají moderní technologie.

S moderními technologiemi souvisí i digitalizace benefitů. Jak je na tom náš trh?
Sodexo již několik let provozuje různá elektronická řešení včetně karet v oblasti volnočasových benefitů. Řada klientů čerpá své bonusy prostřednictvím Flexi Pass Card, která funguje jako standardní platební karta ve vybrané síti partnerů.

Nejmodernější a u zaměstnanců stále oblíbenější je on-line služba Cafeteria, která umožňuje efektivně řídit program zaměstnaneckých benefitů. Její výhodou je především jednoduchost a snadný způsob objednávání benefitů 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu odkudkoliv, kontrola nad rozpočtem a čerpáním, tedy přesně to, co zaměstnanci dnes požadují.

Na konci letošního roku se chystáme na český trh i s elektronickou stravenkou Gastro Pass Card. V praxi to bude fungovat tak, že zaměstnanec dostane na své konto příspěvek na stravování a za obědy bude v restauracích platit kartou.

Sodexo je již sedmým rokem generálním partnerem soutěže Zaměstnavatel roku. Co vám toto partnerství přináší?
Celosvětově poskytujeme služby pro kvalitní život. A našim klientům pomáháme lépe vyvážit pracovní a osobní život jejich zaměstnanců a přispět tak k jejich spokojenosti, motivovanosti a loajalitě.

Nejenže benefity dodáváme, ale fungujeme především jako expert, který dokáže především najít to správné řešení pro klienta. Naši lidé jsou odborníky, kteří mají zkušenosti a znalosti, dokážou se na danou problematiku podívat komplexně, zohlednit všechny aspekty včetně daňového. A v tom je naše přidaná hodnota.

V rámci naší strategie dlouhodobě podporujeme aktivity, které pomáhají budovat důležitost HR, a to Zaměstnavatel roku, který umožňuje nejlepším zaměstnavatelům sdílet zkušenosti a inspiraci, bezesporu je. A my na oplátku každý rok získáváme řadu vstupů a podnětů od těch nejlepších v České republice.

Výsledky Sodexo Zaměstnavatel roku 2015

Kategorie nad 5 000 zaměstnanců

1. ArcelorMittal Ostrava a.s.
2. Škoda Auto a.s. 
3. Siemens, s.r.o.

Kategorie do 5 000 zaměstnanců

1. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
2. FOXCONN CZ s.r.o.
3. AGC Flat Glass Czech a.s.

Progresivní zaměstnavatel roku - do 500 zaměstnanců

1. JABLOTRON ALARMS a.s.
2. LAPP KABEL s.r.o.
3. Zebra Technologies Czech Republic

Nejžádanější zaměstnavatel roku 2015 mezi studenty vysokých škol

1. Google Czech Republic, s.r.o.
2. KPMG Česká republika, s.r.o.
3. ŠKODA AUTO a.s. 

Zaměstnavatel bez bariér

McDonald`s ČR spol. s r.oHlavní zprávy

Další z rubriky

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Natálie Mičková přišla do České republiky v 17 letech. Začala studovat na...
Češtinu zvládla bez akcentu za půl roku, teď rozjela v Česku podnikání

Natallia Mičková patři k mladým lidem, kteří na sobě umí tvrdě pracovat. Pochází z Běloruska, ale její čeština je naprosto dokonalá a bez akcentu. Češtinu se...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik vstřikovacích forem

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.