Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výše platu už není nejdůležitější. Práce musí člověka bavit

aktualizováno 
Zaměstnancům dnes více než kdy předtím záleží na tom, jaká je v jejich společnosti firemní kultura a jak se firma o své lidi stará. Říká to generální ředitelka Sodexo Benefity Martina Grygar Březinová.

Flexibilita v práci je přirozená především pro nastupující generaci, říká generální ředitelka Sodexo Benefity Martina Grygar Březinová. | foto: Archiv: Sodexo

Sladění pracovního a osobního života je dnes prioritou snad pro každého zaměstnance. Proto se dobrá firemní kultura firmám vyplácí. Zaměstnanci jsou motivovanější, loajálnější a výkonnější. Obzvlášť když jim firmy nabídnou i flexibilní formy práce, v různých podobách. Tedy pokud se k charakteru pozice hodí.

„Práce musí především bavit a naplňovat, musí mít smysl a její součástí je samozřejmě spravedlivá odměna a zajímavé bonusy,“ upozorňuje Martina Grygar Březinová, která vede společnost zabývající se mimo jiné zaměstnaneckými benefity.

O co se zajímají uchazeči při hledání nového zaměstnání?
Uchazeči se více než kdy jindy zajímají o to, jaká je ve firmě firemní kultura a zapadnou-li do ní, chtějí se rozvíjet, vzdělávat a předpokládají, že je v tom zaměstnavatel podpoří. Oceňují, mají-li důvěru a osobní svobodu a možnost realizovat se.

Top 10 nejposkytovanějších benefitů

 • Stravenky 42 %
 • Volnočasové poukázky 34 %
 • Stravování 31 %
 • Nápoje na pracovišti zdarma 31 %
 • Dovolená navíc 27 %
 • Příspěvky na penzi 27 %
 • Pružná pracovní doba 22 %
 • Finanční odměny, bonusy 17 %
 • Mobilní telefon 16 %
 • Team building 16 %

Chtějí být na svého zaměstnavatele hrdí a je pro ně více než kdy jindy důležité, aby firma měla vizi, rozvíjela se a investovala do inovací. Potřebují se cítit jako součást společnosti a týmu, zajímají se o dlouhodobou perspektivu a stabilitu zaměstnavatele a záleží jim na tom, aby se firma posunovala a přicházela s něčím novým na trh.

Lidé chtějí být úspěšní v práci a zároveň být spokojení v soukromém životě, mít čas na rodinu a koníčky, chtějí benefity, které mohou sdílet se svou rodinou. Zároveň se zajímají o to, jak se firma chová ke svému okolí a je-li odpovědná. A jsou více než kdy jindy nároční, což je správné.

Jaké jsou nejoblíbenější benefity ze strany zaměstnanců?
Nejčastějším a nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem je stravenka. Ta už je dnes ale brána jako standard a samozřejmost, bez které by se zaměstnanci jen těžko obešli. Neustále ale narůstá poptávka po volnočasových benefitech, a to jak ze strany zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců.

Top 10 nejžádanějších benefitů

 • Volnočasové poukázky 54 %
 • Stravenky 46 %
 • Dovolená navíc 39 %
 • Finanční odměny, bonusy 34 %
 • Příspěvek na penzi 33 %
 • Nápoje na pracovišti 32 %
 • Příspěvky na dovolenou 32 %
 • Volno v případě nevolnosti 28 %
 • Dorovnání platu v nemoci 27 %
 • Pružná prac. doba 25 %

Zdroj: Sodexo

Sladění pracovního a osobního života je dnes prioritou. A právě benefity jsou jedním z nástrojů, které mohou pomoci k dosažení této vyváženosti. Podle našich průzkumů žebříčku nejžádanějších benefitů vedle těch volnočasových dominuje dovolená navíc, finanční bonusy, příspěvek na penzijní připojištění a také nápoje na pracovišti.

Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti benefitů?
Tím základem je právě individuální přístup. Každý má jiné potřeby a ty se mění například podle toho, v jaké životní fázi se nachází. Zaměstnanci s rodinami hledají služby, které jim umožní trávit více času s dětmi, lidé ve zralém věku investují do svých zájmů, do zdraví, ale třeba také pečují o své rodiče. Ti nejmladší se chtějí vzdělávat a cestovat.

Benefity se dnes již nezaměřují jen na zaměstnance, ale i na jeho rodinu. A je to opět o prolínání osobního a pracovního života. Sodexo kupříkladu nově poskytuje zaměstnancům, ale také jejich rodinám nonstop telefonický asistenční program Sodexo Supports Me. Ti všichni mají možnost anonymně požádat o radu v nejrůznějších životních situacích – ať už z pracovního, nebo soukromého života.

Lidé se zajímají o flexibilní formy práce. Co přináší flexibilita zaměstnavatelům a jejich zaměstnancům?
Flexibilita se na trhu práce prosazuje stále více. Podněty přicházejí především od nastupující generace, která je zvyklá na digitální životní a pracovní styl, a tato forma práce je pro ni přirozená. Moderní technologie nabízejí nové možnosti v oblasti flexibility v rámci místa, času, prostoru a organizace.

Osvícení zaměstnavatelé, kteří si chtějí udržet talentované zaměstnance, tyto trendy samozřejmě následují, tedy umožňují práci z domova či na dálku, podporují zkrácené úvazky, časově omezené práce a maximálně využívají moderní technologie.

S moderními technologiemi souvisí i digitalizace benefitů. Jak je na tom náš trh?
Sodexo již několik let provozuje různá elektronická řešení včetně karet v oblasti volnočasových benefitů. Řada klientů čerpá své bonusy prostřednictvím Flexi Pass Card, která funguje jako standardní platební karta ve vybrané síti partnerů.

Nejmodernější a u zaměstnanců stále oblíbenější je on-line služba Cafeteria, která umožňuje efektivně řídit program zaměstnaneckých benefitů. Její výhodou je především jednoduchost a snadný způsob objednávání benefitů 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu odkudkoliv, kontrola nad rozpočtem a čerpáním, tedy přesně to, co zaměstnanci dnes požadují.

Na konci letošního roku se chystáme na český trh i s elektronickou stravenkou Gastro Pass Card. V praxi to bude fungovat tak, že zaměstnanec dostane na své konto příspěvek na stravování a za obědy bude v restauracích platit kartou.

Sodexo je již sedmým rokem generálním partnerem soutěže Zaměstnavatel roku. Co vám toto partnerství přináší?
Celosvětově poskytujeme služby pro kvalitní život. A našim klientům pomáháme lépe vyvážit pracovní a osobní život jejich zaměstnanců a přispět tak k jejich spokojenosti, motivovanosti a loajalitě.

Nejenže benefity dodáváme, ale fungujeme především jako expert, který dokáže především najít to správné řešení pro klienta. Naši lidé jsou odborníky, kteří mají zkušenosti a znalosti, dokážou se na danou problematiku podívat komplexně, zohlednit všechny aspekty včetně daňového. A v tom je naše přidaná hodnota.

V rámci naší strategie dlouhodobě podporujeme aktivity, které pomáhají budovat důležitost HR, a to Zaměstnavatel roku, který umožňuje nejlepším zaměstnavatelům sdílet zkušenosti a inspiraci, bezesporu je. A my na oplátku každý rok získáváme řadu vstupů a podnětů od těch nejlepších v České republice.

Výsledky Sodexo Zaměstnavatel roku 2015

Kategorie nad 5 000 zaměstnanců

1. ArcelorMittal Ostrava a.s.
2. Škoda Auto a.s. 
3. Siemens, s.r.o.

Kategorie do 5 000 zaměstnanců

1. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
2. FOXCONN CZ s.r.o.
3. AGC Flat Glass Czech a.s.

Progresivní zaměstnavatel roku - do 500 zaměstnanců

1. JABLOTRON ALARMS a.s.
2. LAPP KABEL s.r.o.
3. Zebra Technologies Czech Republic

Nejžádanější zaměstnavatel roku 2015 mezi studenty vysokých škol

1. Google Czech Republic, s.r.o.
2. KPMG Česká republika, s.r.o.
3. ŠKODA AUTO a.s. 

Zaměstnavatel bez bariér

McDonald`s ČR spol. s r.o
Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Jak se jezdí na kolečkách mezi hamburgery a hranolky

Jiří Mařan

Jiří Mařan je od 14 let na vozíku. Tu pravou práci pro sebe hledal tak dlouho, až si ho nakonec našla sama. Potkáte ho...

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Umýt, převléct, nakrmit. Jak se žije chůvám v Česku?

Ilustrační snímek

Přečte dětem pohádku, pohraje si s nimi a ve dvanáct jde domů. Také tiší křik a pláč, nutí děti do jídla a převléká je....

Kryptoměny se opět potápějí. ESMA: Investoři musí počítat s možností totálních z...

Kryptoměny se opět potápějí. ESMA: Investoři musí počítat s možností totálních z...

Kurzy.cz Virtuální kryptoměny obnovily výrazněji negativní vývoj a pokračují ve ztrátách. Bitcoin se ocitá nejníže od začátku lo...

Najdete na iDNES.cz