Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte daňového poradce? Nezapomeňte letos zaplatit daně dřív

aktualizováno 
Pokud jste si na pomoc s daňovým přiznáním přizvali poradce, musíte za pár dní daň i zaplatit. Letos platí novinka, že platba musí být na účtu finančního úřadu již posledního června.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Od listopadu loňského roku platí, že jako datum úhrady daně se počítá až den, kdy peníze byly připsány na účtu správce daně. Platíte-li daně převodem z účtu na účet, uhraďte je tedy minimálně dva dny předem. Pokud chcete využít složenku, raději si platbu naplánujte například na 25. června.

Tip:

Svého daňového poradce si můžete prověřit na www.kdpcr.cz.

Jestli si na zaplacení daní vzpomenete až 30. června, můžete částku uhradit přímo na příslušném finančním úřadě.

Výhodou daňového poradce je, že odpovídá za případné chyby v daňové přiznání. Je totiž proti takovým chybám pojištěn.

"Daňový poplatník by si měl ověřit, zda je poradce registrován u Komory daňových poradců. Jen tehdy totiž může poskytovat odklad daňového přiznání do června," upozorňuje Tomáš Pacovský z firmy APOGEO.

Daňový poradce stojí i desítky tisíc

Když využijete služeb daňového poradce, nemusíte se skoro o nic starat. Záleží však na vašich požadavcích, od kterých se odvíjí i cena. Za běžné zkontrolování přiznání zaplatíte kolem tisíce korun, kdežto kompletní daňová prověrka vás vyjde i na deset tisíc korun.

Ceny za služby daňového poradce jsou smluvní, takže nejsou stanoveny žádné hranice. "Čas strávený na kontrole přiznání se může pohybovat od několika do desítek hodin. Kompletní daňová prověrka může u středně velké firmy s obratem v řádech desítek milionů Kč trvat týden i déle. Od toho se pak odvíjí i cena," upřesňuje Pacovský.

Kodex daňových poradců

1. Nezávislost
Při plnění svých povinností musí daňový poradce vždy postupovat s plnou profesní nezávislostí. To se vztahuje jak na zastupování zájmů jeho klientů, tak na řešení střetu zájmů mezi daňovým poradcem, klientem, daňovou správou a dalšími zainteresovanými stranami.

2. Odpovědnost
a) Daňový poradce vykonává daňové poradenství na svou vlastní odpovědnost. Odpovídá za svou práci a za práci svých zaměstnanců. Pokud je daňové poradenství poskytováno prostřednictvím právnické osoby, musí odpovědný daňový poradce zajistit, aby výkon a kontrolu nad výkonem daňového poradenství touto právnickou osobou zajišťoval daňový poradce.
b) Riziko daňového poradce z výkonu daňového poradenství v souvislosti s odpovědností za škody způsobené jeho profesním pochybením, nedbalostí nebo vznikající z jakéhokoliv jiného právně vynutitelného nároku obdobné povahy musí být kryto odpovídajícím pojištěním jeho profesní odpovědnosti.

3. Péče a svědomitost
Při výkonu své profese se musí daňový poradce řídit platnými právními předpisy, profesními pravidly a v jejich rámci pokyny klienta.

4. Mlčenlivost
Povinnost zachovávat mlčenlivost se vztahuje na všechny informace, které daňovému poradci svěří jeho klient nebo s nimiž se seznámí během výkonu své profese. Daňový poradce musí zajistit dodržování mlčenlivosti každou osobou, které při výkonu daňového poradenství k takovým informacím poskytl přístup, především jeho zaměstnanci a spolupracovníky.

5. Slučitelné a neslučitelné činnosti
Daňový poradce by měl provádět pouze takové činnosti, které jsou přípustné a slučitelné s jeho profesí a které neohrožují dodržování předpisů, jeho profesních povinností, etiky a vážnosti profese daňového poradce.

6. Reklama
Daňový poradce může poskytovat pouze pravdivé informace o svých profesních činnostech.

7.Vztahy s profesními kolegy
Jednání poradce, které se dotýká ostatních daňových poradců, musí být v souladu s dobrými mravy a podporovat dobré vztahy s ostatními členy své profese.

8. Odměna
Klient má právo na informace o výši odměny předtím, než daňový poradce pro něho zahájí svoji činnost. Odměna daňového poradce by měla zohledňovat stupeň jeho odpovědnosti, povahu a význam prováděných prací a čas, který je výkonu těchto prací věnován.

9. Profesní vzdělávání
Daňový poradce rozvíjí své profesní schopnosti a odborné znalosti po celou dobu výkonu daňového poradenství.

10. Disciplinární sankce
KDP ČR má právo uplatňovat disciplinární sankce za závažné porušení čestného závazku poradce dodržovat tento kodex.

Zdroj: Komora daňových poradců České republiky

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Daně a jak na ně: na daňové otazníky odpovídají zdarma experti

Vyplnit růžový formulář a přiznat daně správně není pro řadu poplatníků snadné. Ve druhém dílu daňové poradny přinášíme 18 odpovědí na dotazy, jak správně...  celý článek

Ilustrační snímek
Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie než teď, si odbornými pracemi vydělával...  celý článek

Jiří Biskup, ústřední ředitel ČSSZ
Šéf ČSSZ: Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení penze

Kdo v penzi pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnosti konanou po 31. prosinci 2009. Navýšení není automatické, musí...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.