Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte leasing na auto? V bance se to dozvědí

aktualizováno 
Každý z Čechů má prý půjčeno jenom 8,5 tisíce korun na spotřebitelském úvěru. „Jenom“ říkají nejen banky, protože na úvěrech vydělávají, stejný názor mají i ekonomové. Úspěšný a rozvinutý úvěrový průmysl totiž berou jako znak zdravé ekonomiky země.
Škoda Octavia II Combi

Škoda Octavia II Combi

A lidé se pomalu, ale jistě učí žít s dluhy. Možnost půjčit si je totiž lákavá a splnit podmínky finančních ústavů není složité. Za poslední rok stoupl prodej spotřebitelských úvěrů téměř o 20 procent. V budoucnu analytici očekávají mírný pokles.

Prověřování je stále důkladnější

Dosud platilo, že banky před poskytnutím úvěru prověřovaly zadlužení klientů v bankovním registru klientských informací, splátkové a leasingové společnosti v nebankovním. Nově si oba registry budou informace o klientech a jejich půjčkách vyměňovat.

Klient, který si koupil auto na leasing, tak už nebude moci v bance na svůj závazek „zapomenout“ a žádat o další půjčku, jejíž splácení by ho mohlo dostat do problémů. Nikdo nechce předlužené klienty. Spolu se zadlužením stoupá počet klientů, kteří mají problémy se splácením závazků. Tím se finanční ústavy ocitají v paradoxní situaci – potřebují prodat hodně úvěrů, aby vydělaly, přitom musí vybrat spolehlivé klienty, aby na obchodu netratily.

HOTEL BURJ AL ARAB V DUBAJI

Registr dlužníků: zneužil vás váš operátor? Čtěte ZDE.

Některá společnost dává přednost prodeji, jiná bezpečnosti. Proto se na trhu najdou ústavy, které půjčí peníze pouze s čestným prohlášením o výši příjmu, jiné požadují spoustu potvrzení a razítek.

„Nechceme prodávat úvěry lidem, kteří nebudou splácet, vymáháním dluhu se zvyšují i naše náklady. Snažíme se předcházet tomu, aby byl klient předlužen,“ vysvětluje Klára Gajdušková z České spořitelny. „Důkladné prověření pojišťujeme tím, že poradci jsou finančně motivováni na tom, aby jejich úvěry byly bezproblémové,“ dodává.

Než se zadlužíte, počítejte

Banky se snaží, ale odpovědný přístup k úvěrům je především věcí klienta. Ten by měl nejen vědět, kolik mu půjčí, ale i kolik a jak dlouho bude splácet. „Posoudit výši splátky vzhledem k příjmům je důležité, klienti by si měli dát dobrý pozor, aby jim po zaplacení zbylo víc než pouhé životní minimum,“ vysvětluje finanční poradce Tomáš Kučera.

Obecné pravidlo zní: Vysoký a dlouhodobý úvěr by měl být použit na získání něčeho hodnotného – bydlení či pořízení podnikatelského majetku. Nižší úvěry lze použít na ledacos, ale koupit si na dluh dovolenou, to nebývá rozumné. Pokud na ní neprocvičíte angličtinu a pak se nenecháte dobře zaměstnat u zahraniční firmy.

Máte zkušenosti s některým z úvěrových registrů? Víte o tom, že by někdy informace z nich ovlivnily vaši žádost o úvěr? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz