Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte o ni strach? Tak si ji pojistěte!

aktualizováno 
Tuzemským bankám se příliš nechce do přebírání zodpovědnosti za zneužití platebních karet při jejich ztrátě či zcizení. ČSOB se proto rozhodla řešit tento problém poněkud netradičním způsobem – pojištěním, které si sám klient hradí. Jedná se o výhodnou službu, nebo jen o past na peníze?

Ačkoli je škoda, že ČSOB nepřebírá odpovědnost za škodu vzniklou zneužitím karty okamžitě (jako například Komerční banka nebo Citibank), ale až od půlnoci dne ohlášení ztráty či krádeže karty, nabízí svým klientům pomocnou ruku z trochu jiného úhlu. Od 1.7. letošního roku si může majitel platební karty u ČSOB takové škody pojistit. Jedná se konkrétně o škody, které vzniknou během 24 hodin před nahlášením ztráty či krádeže karty a v době, než banka převezme odpovědnost za možné ztráty v důsledku zneužití karty. Banka ČSOB tuto službu nabízí ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou.

Není pochyb o tom, že toto řešení je horší než plné přebrání odpovědnosti okamžitě po nahlášení ztráty karty. Zároveň je ovšem výhodné, že se pojištění vztahuje na dobu až 24 hodin před vlastním nahlášením ztráty karty. Převáží tedy výhody či nevýhody?

První nevýhodou je podmínka, že podvodná transakce, za kterou má banka přebírat zodpovědnost, nebude provedena s použitím PIN kódu. Je to logické. Kód PIN znáte jen vy a nikdo jiný. Pokud by někdo zneužil vaši kartu a použil přitom tento přístupový kód, pak pouze vaší vinou (PIN by byl poblíž ukradené karty nebo byste jej například někomu sdělili). Takovýto přístup však banka pochopitelně považuje za nepřípustný a není proto důvod, aby za něj brala zodpovědnost.

Zamkněte si kartu proti použití

Víte, jak se ještě můžete zajistit proti zneužití platební karty v případě ztráty?

Druhou zásadní výhradou je fakt, že není možné takto pojistit platební karty Maestro, které již od začátku letošního roku povinně vyžadují před jakoukoli transakcí zadání PIN kódu. Otázka na okraj by mohla znít: „Vyžadují zadávání PINu u karet Maestro skutečně všichni obchodníci?“

Příznivá je určitě skutečnost, že ve chvíli, kdy máte sjednaný tento druh pojištění a skutečně dojde ke ztrátě vaší karty, nemusíte platit poplatek za blokaci či stoplistaci karty. Za blokaci platební karty u ČSOB jinak zaplatíte 200 korun, za stoplistaci domácí embosované karty 400 korun a za stoplistaci mezinárodní embosované karty dokonce 2 000 korun.

V případě, že se pro toto pojištění rozhodnete, máte na výběr ze tří pojistných limitů. Od nich je také odvozena vaše spoluúčast na případné škodě vzniklé ze zneužití karty a pochopitelně i výše roční pojistné částky. Ostatně dispozice jednotlivých pojistných limitů vám nabízíme v následující tabulce.

Limit pojistného plnění

Spoluúčast

Roční poplatek - pojistné

Do 15 000 Kč

10%, min. 300 Kč

150 Kč

Do 50 000 Kč

10%, min. 300 Kč

650 Kč

Do 85 000 Kč

10%, min. 300 Kč, max. 5 000 Kč

1 300 Kč

Zdroj: ČSOB

Chcete-li se dozvědět více informací o platebních kartách, navštivte naši specializovanou sekci na toto téma ZDE.

Výběr pojistky by měl určitě vycházet z možné míry zneužití karty, tedy z denních limitů pro transakci. Podhodnocením míry zneužití by totiž mohlo dojít k větší škodě, než za kterou by banka převzala zodpovědnost, naopak pokud možnou škodu přeceníte, budete platit na poplatcích zbytečně moc velké částky. Zvláště pak ve spojení s dalšími poplatky, které u některých platebních karet nejsou zrovna nejmenší (vedení karty apod.), vás může karta přijít pěkně draho. Nejvíce využívanou se proto stane patrně druhá, tedy padesátitisícová varianta, která se zdá být optimální.  

Podívejme se nyní na přístup ostatních bank k této problematice. V následující tabulce můžete posoudit, jak se k převzetí odpovědnosti za případné zneužití karty staví jednotlivé banky z  tuzemské desítky největších bank.

Banka

Doba převzetí zodpovědnosti bankou po ohlášení ztráty karty

Spoluúčast majitele karty po jejím zneužití (po převzetí zodpovědnosti bankou)

Komerční banka

okamžitě

embosovaná karta - do 5 000 Kč, jinak 0 Kč

Česká spořitelna

od 24:00 hod v den nahlášení

embosovaná karta - do 3 000 Kč, jinak 0 Kč

ČSOB (bez pojištění)

od 24:00 hod v den nahlášení

0 Kč

GE Capital Bank

karta Maestro – hodinu po ohlášení ztráty, embosovaná karta EC/MC - od 24:00 následujícího dne

0 Kč

Raiffeisenbank

od 24:00 následujícího dne

0 Kč

Union banka

48 hodin od oznámení

0 Kč

HVB Bank

od 24:00 následujícího dne*

0 Kč

eBanka

od 24:00 následujícího dne

0 Kč

Citibank

okamžitě

0 Kč

Zdroj: banky

Jak je z tabulky patrné, jasnou výhodu mají v případě ztráty karty klienti Komerční banky a Citibank, kteří se od momentu ohlášení ztráty karty prakticky nemají čeho bát. Za tento luxus navíc neplatí ani žádný speciální poplatek. Oproti tomu exkluzivita pojištění platební karty u ČSOB bezesporu tkví v tom, že odpovědnost banky se váže již na dobu 24 hodin před nahlášením ztráty. Tento fakt jistě leckterý majitel karty uvítá. Na ztrátu karty totiž nemusíte vždy přijít okamžitě.

Jak na vás zapůsobila tato služba? Uvítali byste ji i u ostatních bank? Nebo jste snad dokonce klientem ČSOB a máte s ní již nějaké zkušenosti? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Spořílek, bohém či chaotik? Zjistěte, jaký jste typ uživatele bankomatů

Ilustrační snímek

Bankomaty se staly běžnou součástí našeho života. V Česku jich funguje už 5 345, což je o 729 víc než na konci roku...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz