Máte tetování? Při pracovním pohovoru se jím raději nechlubte

aktualizováno 
Pokud nepracujete jako grafik nebo designér, nejste rocková hvězda či známý sportovec, s tetováním v práci se příliš nevyznamenáte. Většina solidních firem se takovým uchazečům raději vyhýbá.
Předsudky vůči potetovaným zaměstnancům jsou patrné v konzervativnějším prostředí, jakým jsou třeba banky. Ilustrační snímek

Předsudky vůči potetovaným zaměstnancům jsou patrné v konzervativnějším prostředí, jakým jsou třeba banky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tetování je módní záležitostí pro stále více lidí. Personalisté se přesto shodují, že při hledání práce může být překážkou.

Když už tetování, tak na méně viditelná místa

Potvrzují to i sami čeští tatéři. "U běžných povolání je to v 99 procentech případů určitě stále omezením. Proto se lidé nechávají většinou tetovat na méně viditelná místa," říká Lukáš Poláček, majitel tetovacího studia Horror Vacui. Výjimkou jsou podle něj umělci, kde je viditelné tetování naopak žádoucí.

Tetování je podle některých personalistů stále ještě symbolem určitého životního stylu, který je pro řadu firem nežádoucí. Viditelné tetování při pohovoru pak může zapůsobit podobně jako špatně zvolené oblečení či nevhodný projev. Proto je dobré si před pracovním pohovorem zjistit co nejvíce informací o firmě, o jejím zaměření a firemní kultuře.

Konzervativní firmy jsou přísnější

Obrázky na kůži řeší především společnosti s konzervativnější firemní kulturou. Nejpřísnější jsou v tomto směru údajně banky, ale také nejrůznější obchodní korporace. "Finanční instituce jsou spíše konzervativní. Lidé jim musí věřit, když jim svěřují svoje peníze. Tetování u mnohých lidí evokuje vězení či společenskou periferii. Dovedu si proto představit, že to hraje roli i při náboru zaměstnanců," říká Jan Bubeník, hledač manažerů z Bubenik Partners.

S tím souhlasí i další lovkyně manažerů Darina Farkasová z personální a poradenské společnosti Farkasova & Partners. "Ano, předsudky vůči potetovaným zaměstnancům jsou patrné v konzervativnějším prostředí, jakým jsou banky, nemocnice, školy. Tetování pak může výrazně omezit šance na dobrou kariéru," myslí si také Farkasová.

Obezřetnost vůči tetování potvrzují i tuzemské banky. Podle Jana Holinky z tiskového oddělení České spořitelny by viditelné tetování neměl mít zaměstnanec, který je ve styku s klienty. "Nicméně neevidujeme takový případ, kdy by tetování bylo jediným důvodem, proč bychom uchazeče o zaměstnání nepřijali," dodává Holinka.

Firmy své preference při náboru často ani neskrývají

"Často dostáváme už v zadání od klientů, že tetování nechtějí. Šetří si tím čas. Lidé s tetováním se pak nedostanou ani do užších kol výběrového řízení," vysvětluje Lenka Estévez z personální společnosti Hays. To je podle ní případ často i podpůrných pozic v administrativě, jako jsou třeba recepční či asistentky, tedy pracovníci, kteří jsou často "první tváří společnosti".

"U některých společností je toto tolerováno, pokud mají kandidáti tetování při kontaktu s klienty zakryté, třeba dlouhými rukávy či tmavými silonkami," dodává Estévez. Obdobné je to podle ní i s piercingem, který může být v decentní formě u administrativních pracovníků tolerován, většinou je ale vyžadováno jeho vyndání během pracovní doby.

Podmínku "čisté kůže" lze dát jen v odůvodněných případech

Z pohledu pracovního práva si takové podmínky firmy dávat mohou, ale jen v odůvodněných případech. Podle právníků často není lehké najít hranici mezi pádným důvodem a neopodstatněnou diskriminací.

"Obecně by k tomu společnosti přihlížet neměly. Pokud se ale taková vizáž opravdu neslučuje s firemní kulturou, cílovou skupinou služby nebo produktu nebo s charakterem pracovní pozice, je možné tu podmínku brát jako opodstatněnou," říká advokátka Nataša Randlová z advokátní kanceláře Randl Partners.

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Další z rubriky

Přehřátá ekonomika nastartuje v Česku krizi, varuje ekonom Pavel Ryba

Pavel Ryba, hlavní ekonom Golden Gate CZ

České ekonomice se daří. Podle hlavního ekonoma Golden Gate CZ Pavla Ryby je Česko na vrcholu ekonomického cyklu a...

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

KOMENTÁŘ: Chybí nám finanční gramotnost. Přicházíme zbytečně o tisíce

Martin Mašát

Patříte k lidem, kteří si pravidelně dělají inventuru ve svých financích, abyste netratili? Pokud ano, jste spíše...

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Kurzy.cz Po rozhodnutí o vyřazení akcií O2 z indexu MSCI Czech Republic zaznamenal titul při středečním obchodování dlouho nevíd...

Najdete na iDNES.cz