Máte zkušenosti s kolegy holdujícími alkoholu?

Štěpánka Duchková, moderátorka Když jsem pracovala v jednom deníku, měli jsme vedoucího vydání, který byl neustále podnapilý. Kupodivu svoji práci zvládal i poté, co vyprázdnil lahev vodky. Dokonce bych řekla, že se s ním dělalo lépe, když byl opilý. Problém byl v tom, že místnost, ve které seděl, příšerně čpěla alkoholem - a na to tento kolega dojel. Šéfredaktor nepřijal argument, že dotyčný podává v opilosti lepší pracovní výkon, a vyhodil ho.

Marek Macháček, podnikatel

Ve firmě jsem zaměstnával paní, která byla ohromně spolehlivá, byl jsem s ní velmi spokojen. Najednou jsme začali s kolegy pociťovat změnu a zjišťovat určité nedostatky v její práci. Po několika týdnech jsme objevili, že má dlouhodobé problémy s alkoholem. Nešlo to bohužel nijak řešit, musel jsem ji propustit.

Irena Nekolová, konzultantka

S člověkem závislým na alkoholu jsem se v práci zatím nesetkala. Myslím, že v poslední době se i u nás popíjení na pracovištích hodně omezilo. Vím, že se spíše kolegové domluví a zajdou si na skleničku po práci. To je obvyklé například i v Německu. Ve Francii je zase běžně víno k dostání ve firemní kantýně a nad skleničkou k obědu se nikdo nepozastavuje.

Bára Tomšovská, personalistka

Přímou zkušenost, bohudík, nemám. Ale vím, že například v zahraničních firmách je tolerance k podobným závislostem naprosto nulová. Nepomůže, ani když je dotyčný či dotyčná dlouholetý zasloužilý pracovník.