České matky mohou být s dětmi na mateřské 28 týdnů. Ilustrační foto.

České matky mohou být s dětmi na mateřské 28 týdnů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mateřská o osm týdnů kratší, ale se 100 procenty platu. To chce prosadit EU

  • 15
Evropská unie se snaží o navýšení mateřské dovolené ze 14 na 20 týdnů, většina zemí to však odmítá. České ženy mohou přitom zůstat s dítětem doma ještě o osm týdnů déle. Ovšem nejlépe jsou na tom matky v Bulharsku, stát jim umožní být s dětmi na mateřské více než rok.

Česko má jednu z nejdelších mateřských dovolených v Evropské unii - 28 týdnů. A v případě narození více dětí to může být až 37 týdnů. Ovšem ještě déle mohou zůstat s dětmi doma ženy na Slovensku, kde se mateřská nově prodlužuje na 34 týdnů, matkám dvojčat a trojčat se zvýší až na 43 týdnů.

Jasným vítězem mezi zeměmi Evropské unie je však Bulharsko, tady stát platí mateřskou po dobu skoro 14 měsíců.

jak dlouho jsou ženy v evropské unii na mateřské

Astronomické sumy za školky

Je naopak spousta států, kde je mateřská mnohem kratší. Například Německo se 14 týdny (kde však ženy dostávají 100 procent platu) nebo Španělsko se 16 týdny. Po skončení mateřské je v mnoha státech možné nastoupit na rodičovskou dovolenou.

Na západ od českých hranic se ale ženy vracejí do práce mnohem dříve, než je tomu v tuzemsku. A to i v případě, že za jesle a mateřské školy platí astronomické sumy, nebo si dokonce musí najít paní na hlídání.

Mezi města s nejdražšími školkami patří Londýn, kde rodiče zaplatí za den i 65 liber, a pokud si dítě nevyzvednou včas, uhradí penále. Drahé školky jsou však i mimo Evropskou unii: například ve Spojených státech stojí přes tisíc dolarů na měsíc.

Snaha mateřskou sjednotit

V Evropské unii trvá mateřská minimálně 14 týdnů, což je oproti Česku polovina. Někteří europoslanci se snaží zvednout mateřskou pro celou Unii na 20 týdnů. To by Česku nečinilo problém, ale titíž europoslanci se také snaží zajistit, aby celou tu dobu bral jeden z rodičů plný plat. Návrh směrnice nedávno prošel prvním čtením v Evropském parlamentu, ale nemá šanci získat souhlas členských zemí.

Například v České republice, kde se nyní na mateřské vyplácí 70 procent z denního vyměřovacího základu (maximum je 28 890 korun), by taková změna měla velký dopad na státní rozpočet. "Kdyby se něco takového přijalo, museli bychom přejít na druhý systém: zkrátit mateřskou dovolenou a hradit ji stoprocentním poměrem," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Proti prodlužování mateřské se staví i další země. Zejména Velká Británie a Německo se brání, že by tato změna byla velkou přítěží pro jejich sociální systém v době krize.

,