Matky neslouží o svátcích

Příští měsíc se mám po rodičovské dovolené vrátit zpátky do práce. Nevím, jak to zvládnu. Syn sice bude ve školce, ale předpokládám, že budu mít oproti kolegům stále hodně omezení. Mám jako matka právo na nějaké úlevy?

Nový zákoník práce v podstatě zůstal u dosavadní právní úpravy, nároky zaměstnankyň-matek pečujících o nezletilé děti nezúžil ani nerozšířil. Stejná práva mají zaměstnankyně i zaměstnanci pečující o děti.

Klíčová je pracovní doba. Jak vy, tak váš manžel či druh můžete zaměstnavatele požádat o její úpravu. Může to být zkrácení pracovního úvazku (místo 40 hodin týdně například na 30 hodin), to však znamená i snížení odměny. Nebo požádejte o úpravu rozvržení pracovní doby (například namísto práce od 9.00 do 17.30 hodin budete pracovat od 6.30 do 15.00, nebo budete třeba dva dny v týdnu pracovat déle a ostatní tři dny odcházet dřív). Zaměstnavatel je povinen vaší žádosti vyhovět, jestliže mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Pokud vám vstříc nevyjde a ve firmě působí odborová organizace, můžete se obrátit na ni. Má totiž právo na to, aby s ní zaměstnavatel takové záležitosti projednal.

I bez vaší žádosti je zaměstnavatel povinen při zařazování pracovníků do směn přihlížet k potřebám zaměstnanců a zaměstnankyň pečujících o děti. Nejčastěji se to projevuje o Vánocích, kdy pracovníci s malými dětmi nebývají zařazováni na služby, nebo v době prázdnin. Je však třeba pamatovat na to, že zaměstnavatel sám od sebe neví, jaké zařazení do směny by té které zaměstnankyni či zaměstnanci vyhovovalo. Proto pokud chcete být z důvodu péče o nezletilé dítě zařazena do jiné směny, je vhodné to zaměstnavateli říci. Rodiče často pracují v režimu střídání krátkého a dlouhého týdne a mají tedy takzvané „protisměny“, takže s dítětem je vždy jeden doma.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

,