Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mediátor ­- rozhodčí, který neuděluje tresty

  11:26aktualizováno  11:26
Žádný zaměstnavatel by neměl bezmezně spoléhat na to, že asertivitou a zvládnutými vyjednávacími technikami vyřeší každý konflikt se zaměstnanci. Zvláště v případech rozvinutých, složitých sporů je dobré svěřit jejich řešení nezávislému a fundovanému zprostředkovateli ­ mediátorovi.
Řešení konfliktů dvou stran třetí osobou patří k běžnému životu, aniž by jejich účastníci o tom nějak hluboce přemýšleli. Nejčastěji je přirozeným zprostředkovatelem smíru osoba, jež požívá určité autority nebo formální moci ­ nadřízený, učitel, starosta. Na základě této zkušenosti byl v uplynulých dvou desetiletích v USA úspěšně vyvinut cílený metodický postup ­ mediace.

Co je to mediace?

Mediace především znamená jednat místo hádat se. Dává možnost účastníkům sporu ovlivňovat průběh jeho řešení. Mediátor sice přejímá odpovědnost za řešení konfliktu, jednání usměrňuje, řídí, ale nijak do něj z hlediska věcného obsahu nezasahuje. Konfliktní strany, zpravidla věcně nejkompetentnější, samy přijímají společné řešení, a tím ukončí konflikt. Vedle soudního procesu, jehož role je v určitých situacích samozřejmě nezastupitelná, zaujala mediace místo jako seriózní metoda řešení konfliktů.

Čas na mediaci

Postup při úspěšné mediaci

První kontakt -­ příprava, většinou oddělená (není vždy nutné) jednání se stranami, analýza konfliktu.
Kulatý stůl -­ komunikace zpravidla přes mediátora, zmapování konfliktu, první uvolnění napětí.
Vyjasnění zájmů -­ strany vysvětlují konflikt ze svého hlediska a pokoušejí se přijmout pohledy protistrany, mediátor moderuje jednání jako aktivní posluchač.
Náměty na řešení ­- strany se pokoušejí o první nástiny řešení. Negativní energie konfliktu se mění na pozitivní tvůrčí aktivitu, roste tendence k věcnosti, spolupráci.
Řešení -­ jedno ze společně vypracovaných možných řešení konfliktu je označeno jako konsenzus. Mediátor prověří jeho použitelnost stranami v praxi; pokud ve zkoušce neobstojí, je nutno jej přepracovat nebo i opustit a hledat jiné.
Písemná smlouva -­ snaha o maximální jednoznačnost a průhlednost. Obsah stanoví strany samy, mediátor zasahuje, není-li formulace dostatečně jasná a srozumitelná.
Pomediační setkání -­ písemná smlouva sice symbolicky ukončí konflikt, ale zpravidla bývají sjednána ještě další setkání, při nichž mediátor sleduje, zda se přijaté řešení v praxi osvědčilo.


Kdy zvolit mediaci? Od určité fáze konfliktu se účastníci vrací zpět ke spolupráci velmi obtížně. S jeho stupňováním a s nárůstem emocí totiž přestávají kvůli silně zafixovaným představám vnímat protistranu reálně. Každý v podstatě bere na vědomí pouze to, co je v souladu s jeho míněním. Jen nalezení společného jazyka bývá někdy skoro nemožné. Situaci je přitom třeba řešit rychle, zároveň zachovat důvěrnost informací a zabránit poškození image jedné nebo obou stran. V tu chvíli se dostává ke slovu mediátor, odborník na efektivní vyjednávání. Předpokladem mediace je, že obě strany bez nátlaku a svobodně deklarují svou vůli účastnit se tohoto procesu. Zatímco při soudním projednávání bývá veřejnost připuštěna, při mediaci jsou stanoviska a výpovědi stran považována za důvěrná. Tato skutečnost ulehčuje výměnu myšlenek a zabraňuje případné ztrátě tváře jedné či druhé strany.

Cílené jednání místo hádky

Mediace bere ohled na pocity a potřeby obou znesvářených stran. Na základě jejich vzájemného vnímání a naslouchání lze konflikt ukončit a vrátit se ke spolupráci. Platí zde jednoduchá pravidla správného jednání: každý má dostatek času vyjádřit svůj pohled na věc a své pocity; každý má právo úplně rozumět tomu, co druhý říká; žádné urážky a výpady! Mediátor zaujímá roli lodivoda tak, aby účastníky citlivým způsobem provedl úskalími k dohodě. Při mediaci nikdo nepátrá v minulosti, aby mohl označit viníka konfliktu. Mnohem větší důraz je kladen na tvorbu takových řešení do budoucna, jež jsou přijatelná pro obě strany. Výsledkem mediace je dohoda zpravidla zakotvená ve formě smlouvy, dohodnutých pravidel nebo vnitropodnikové směrnice. Cílem mediace nesmí být vyjednání kompromisu, protože tento model zanechává v účastnících vždy pocit ztráty a poškození. Mediace zlepšuje komunikační schopnosti znesvářených stran a umožňuje jim zvládnout konfliktní situace v budoucnu.

Víte, na co dát pozor v pracovní smlouvě?Informace na toto téma naleznete ZDE.Vysoká úspěšnost

V Evropě začala mediace budovat svou tradici teprve před deseti lety. Nicméně křivka zájmu o tento způsob urovnávání sporů je strmá. V posledních letech začíná být využívána i v Česku a také tady lze očekávat obdobný zájem. Zejména v současnosti, kdy soudní spory trvají i několik let, nabízí mediace účelnou a finančně výhodnou možnost řešení sporů. Mediace bývá úspěšná až v 80 procentech případů. Je to dáno tím, že strany opravdu řešení najít chtějí, proto také po mediaci jejich vztahy dál normálně pokračují, zpravidla ještě posíleny (na rozdíl od soudního procesu). To je velmi důležité především v hospodářských a pracovních vztazích, kdy tato metoda může zabránit odchodu pro podnik důležitých pracovníků nebo ztrátě jejich angažovanosti a motivace.

Víte, čemu byste se měli vyhnout při psaní životopisu? Poradíme vám v tomto článku.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb 2017: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen
Výsledky voleb 2017: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen

21. října 2017 Český statistický úřad zpracoval ve 23:30 hodin konečné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Mandát zí... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – NORMOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.