Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal David: na rozjezd firmy jsem dostal milion za 24 % ročně

aktualizováno 
Kdo by neznal Davidovy hity osmdesátých let? Jeho nezapomenutelná spartakiádní "Poupata“ nebo písničky k filmu Diskopříběh jsou jen zlomkem jeho tehdejší tvorby. Michal David sice zpívá i v současnosti, mnohem více času ale věnuje své firmě, která má pestrý záběr.

Podle toho, co o vás čteme, jste velice činorodý člověk. V jakém oboru vlastně podnikáte?
Podnikám převážně v showbyznysu. Jde v podstatě o velmi kreativní práci a navíc ještě docela dost různorodou, protože dělám hned několik činností souběžně. Do náplně mého podnikání by se daly zařadit profese jako autor, producent, interpret, muzikálový dramaturg a majitel nahrávacího studia.
 
Podnikal jste už někdy dřív s něčím jiným?
Vždy jsem podnikal pouze v oboru hudby, nic jiného neumím. Ale kdoví, možná že bych mohl ještě podnikat v reklamě nebo v médiích. Třeba na to časem dojde...

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Jak jste přišel na nápad založit si vlastní producentskou firmu? A kdy?
Já jsem původně o producentské firmě neuvažoval, ten nápad se zrodil až krátce poté, kdy jsem si založil nahrávací studio. Bylo to v roce 1988, takže jsem jedním z prvních živnostníků v tomto oboru. Dostal jsem od tehdejšího Národního výboru živnostenský list opravdu jako jeden z prvních.

Podpořila vás rodina či přátelé?
Samozřejmě bych ty začátky bez podpory rodiny nezvládl. Nešlo jen o podporu psychickou, ale i finanční a musím přiznat, že do nahrávacího studia se mnou šli tenkrát i kamarádi. V té době bych to sám finančně nezvládl. Postupem času jsem je všechny vyplatil a v současné době jsem jediný vlastník. Je to tak lepší.
 
Kde firma sídlí?
Moje firma sídlí v Křeslicích, tedy v místě mého bydliště, takže mám studio přímo jako součást domu. Mimo jiné je to výhodné třeba proto, že mohu tvořit, kdykoli se mi zlíbí (a mám zrovna čas). Nezanedbatelný je i fakt, že nemusím platit nájem, protože nájmy jsou kolem Prahy opravdu horentní.

Co pro vás bylo nejtěžší v začátcích podnikání?
Získat úvěr od banky, to jsem se vážně pěkně zapotil a také naběhal. Nakonec mi půjčila Obchodní banka milion korun za příšernou úrokovou sazbu 24 %. Byla to z jejich strany šílená lichva, ale já byl rád, že ty peníze mám, a ustál jsem to. Jak si asi každý spočítá, úroky tehdy dělaly víc než samotná splátka.
 
Máte zaměstnance?
Nemám, pouze si najímám techniky do studia, a ti pracují na živnostenský list. Je to tak rozhodně jednodušší.

Jste přísný šéf?
Nejsem přísný šéf. Nemohl bych vyloženě někoho řídit, protože na to jsem moc měkkej. Šéf musí někdy pořádně zařvat, což není v mé povaze.

Jste známý člověk. Je jednodušší podnikat se známým jménem?
Někdy je to výhoda, jindy zase ne. Je pochopitelně jistým privilegiem, pokud tě lidi znají a jsi veřejně známý, protože ti tak nějak víc důvěřují. To, že je člověk známý a tudíž všem na očích (nebo svým způsobem pod kontrolou), je pro ně určitá jistota.

Co vlastně všechno vaše produkce nabízí a zajišťuje?
Produkuji muzikály, projekty pro interprety - od nahrání a vydání CD a DVD, až po veřejná vystoupení. V produkci "Kleopatra muzikál“ pak zajišťuji divadlům Broadway a Hybernia repertoár.

Pochlubte se nějakými výsledky
Muzikály Kleopatra, Tři mušketýři, Angelika. Napsal jsem spoustu písní pro Karla Gotta, Lucii Bílou, Ivetu Bartošovou, Moniku Absolonovou a další. Pomáhám mladým interpretům (např. ze Super Star) Tomáši Savkovi, Šárce Vaňkové, Petru Poláčkovi atd. I to totiž spadá do mé pracovní náplně a kompetence mé firmy.

Jste bezesporu skvělý muzikant. Co vás motivuje ke skládání, kde berete inspiraci?
Inspirace přichází shora a já jsem za ni nesmírně vděčný a pokorný. Snad není příliš smělé tvrzení, že moje práce, co se týče hudební tvorby, je určitým posláním. Takže - pokud člověk dostane od Boha talent, je to velký dar, který musí využít.

Co chystáte do budoucnosti?
V nejbližší budoucnosti muzikál Mona Lisa, dále pak mám nabídku na muzikál Kat Mydlář a v hlavě nosím již pěkně dlouho námět na Matu Hari. Jak vidíte, nenudím se, práce až nad hlavu, ale na druhou stranu si nestěžuji, protože mě tahle činnost pořád ještě dost baví.

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Stokorunová stravenka má raketový nástup, dostává ji stále víc zaměstnanců

Ilustrační snímek

Firmy letos razantně přidávaly zaměstnancům na jídlo. Hodnota nejfrekventovanější stravenky se tak skokově zvýšila z...

Siri, najdi mi novou práci. Průzkum zjišťoval, jak dnes hledáme uplatnění

Ilustrační snímek

Co je pro vás při hledání práce nejdůležitější? A jaké technologie využíváte? To jsou otázky, na které se lidí po celém...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz