Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal David: na rozjezd firmy jsem dostal milion za 24 % ročně

aktualizováno 
Kdo by neznal Davidovy hity osmdesátých let? Jeho nezapomenutelná spartakiádní "Poupata“ nebo písničky k filmu Diskopříběh jsou jen zlomkem jeho tehdejší tvorby. Michal David sice zpívá i v současnosti, mnohem více času ale věnuje své firmě, která má pestrý záběr.

Podle toho, co o vás čteme, jste velice činorodý člověk. V jakém oboru vlastně podnikáte?
Podnikám převážně v showbyznysu. Jde v podstatě o velmi kreativní práci a navíc ještě docela dost různorodou, protože dělám hned několik činností souběžně. Do náplně mého podnikání by se daly zařadit profese jako autor, producent, interpret, muzikálový dramaturg a majitel nahrávacího studia.
 
Podnikal jste už někdy dřív s něčím jiným?
Vždy jsem podnikal pouze v oboru hudby, nic jiného neumím. Ale kdoví, možná že bych mohl ještě podnikat v reklamě nebo v médiích. Třeba na to časem dojde...

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Jak jste přišel na nápad založit si vlastní producentskou firmu? A kdy?
Já jsem původně o producentské firmě neuvažoval, ten nápad se zrodil až krátce poté, kdy jsem si založil nahrávací studio. Bylo to v roce 1988, takže jsem jedním z prvních živnostníků v tomto oboru. Dostal jsem od tehdejšího Národního výboru živnostenský list opravdu jako jeden z prvních.

Podpořila vás rodina či přátelé?
Samozřejmě bych ty začátky bez podpory rodiny nezvládl. Nešlo jen o podporu psychickou, ale i finanční a musím přiznat, že do nahrávacího studia se mnou šli tenkrát i kamarádi. V té době bych to sám finančně nezvládl. Postupem času jsem je všechny vyplatil a v současné době jsem jediný vlastník. Je to tak lepší.
 
Kde firma sídlí?
Moje firma sídlí v Křeslicích, tedy v místě mého bydliště, takže mám studio přímo jako součást domu. Mimo jiné je to výhodné třeba proto, že mohu tvořit, kdykoli se mi zlíbí (a mám zrovna čas). Nezanedbatelný je i fakt, že nemusím platit nájem, protože nájmy jsou kolem Prahy opravdu horentní.

Co pro vás bylo nejtěžší v začátcích podnikání?
Získat úvěr od banky, to jsem se vážně pěkně zapotil a také naběhal. Nakonec mi půjčila Obchodní banka milion korun za příšernou úrokovou sazbu 24 %. Byla to z jejich strany šílená lichva, ale já byl rád, že ty peníze mám, a ustál jsem to. Jak si asi každý spočítá, úroky tehdy dělaly víc než samotná splátka.
 
Máte zaměstnance?
Nemám, pouze si najímám techniky do studia, a ti pracují na živnostenský list. Je to tak rozhodně jednodušší.

Jste přísný šéf?
Nejsem přísný šéf. Nemohl bych vyloženě někoho řídit, protože na to jsem moc měkkej. Šéf musí někdy pořádně zařvat, což není v mé povaze.

Jste známý člověk. Je jednodušší podnikat se známým jménem?
Někdy je to výhoda, jindy zase ne. Je pochopitelně jistým privilegiem, pokud tě lidi znají a jsi veřejně známý, protože ti tak nějak víc důvěřují. To, že je člověk známý a tudíž všem na očích (nebo svým způsobem pod kontrolou), je pro ně určitá jistota.

Co vlastně všechno vaše produkce nabízí a zajišťuje?
Produkuji muzikály, projekty pro interprety - od nahrání a vydání CD a DVD, až po veřejná vystoupení. V produkci "Kleopatra muzikál“ pak zajišťuji divadlům Broadway a Hybernia repertoár.

Pochlubte se nějakými výsledky
Muzikály Kleopatra, Tři mušketýři, Angelika. Napsal jsem spoustu písní pro Karla Gotta, Lucii Bílou, Ivetu Bartošovou, Moniku Absolonovou a další. Pomáhám mladým interpretům (např. ze Super Star) Tomáši Savkovi, Šárce Vaňkové, Petru Poláčkovi atd. I to totiž spadá do mé pracovní náplně a kompetence mé firmy.

Jste bezesporu skvělý muzikant. Co vás motivuje ke skládání, kde berete inspiraci?
Inspirace přichází shora a já jsem za ni nesmírně vděčný a pokorný. Snad není příliš smělé tvrzení, že moje práce, co se týče hudební tvorby, je určitým posláním. Takže - pokud člověk dostane od Boha talent, je to velký dar, který musí využít.

Co chystáte do budoucnosti?
V nejbližší budoucnosti muzikál Mona Lisa, dále pak mám nabídku na muzikál Kat Mydlář a v hlavě nosím již pěkně dlouho námět na Matu Hari. Jak vidíte, nenudím se, práce až nad hlavu, ale na druhou stranu si nestěžuji, protože mě tahle činnost pořád ještě dost baví.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Poradna: jaké jsou záludnosti zkušební doby v novém zaměstnání

Ilustrační snímek

Cílem zkušební doby je, aby se zaměstnavatel a nový zaměstnanec lépe poznali a rozhodli se, zda chtějí ve spolupráci...

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz