Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milan Kubek, prezident České lékařské komory, odpovídá na dotazy JOBDNES

aktualizováno 

Anketa: Milan Kubek, prezident České lékařské komory

1. Jak vidíte perspektivu zaměstnání ve zdravotnictví? Jaké profese / obory jsou žádané?

Povolání lékaře má pochopitelně velkou perspektivu, neboť vždy budou bohužel lidé nemocní. V České republice však zůstává práce lékařů i ostatních zdravotníků stále nedoceněná. Vysoká kvalita a široká dostupnost lékařské péče jsou dosahovány na úkor ceny naší práce, na úkor příjmů zdravotníků. Se znepokojením sleduji množící se případy, kdy zejména kvalifikovaní lékaři odcházejí kvůli penězům za prací do zahraničí.  V Česku pracuje v současnosti více než tisíc dvě stě lékařů ze Slovenska. Bez nich by musela řada nemocnic některá svá oddělení zavřít.

2. Jaký okamžik nastartoval vaši kariéru?

Pokud chce člověk něčeho dosáhnout, musí tvrdě pracovat. V medicíně to platí dvojnásob.

3. Co je ve vaší práci nejnáročnější?

Fyzicky i duševně lékaře nejvíce vyčerpávají noční služby. Jak se může cítit člověk, který je v práci nepřetržitě čtyři dny a tři noci. A přitom nese plnou odpovědnost za životy a zdraví svých pacientů, a to vše za necelých 150 korun na hodinu? Já osobně jsem v nemocnici pracoval dvanáct let a za tu dobu jsem strávil dva a půl roku ve službách. Domnívám se, že na práci lékaře je nejtěžší ten pocit odpovědnosti. Lékař se totiž musí  rozhodovat a konat i v případě, že si vůbec není jistý. Má před sebou člověka, který potřebuje pomoc, a nemůže si dovolit čekat, až budete mít k dispozici všechny výsledky, které mu pomohou určit správnou diagnózu. Je třeba se rozhodnout hned, byť na základě nedostatečných informací.

4. Kolik hodin denně pracujete a jakým způsobem odpočíváte?

Můj současný životní styl nemohu nikomu doporučit. Mám dvě povolání: jsem soukromý lékař angiolog a zároveň prezident České lékařské komory. Snažím se uspořádat své povinnosti tak, abych obě role plnil co nejlépe. Bohužel kvůli práci zanedbávám svoji svoji rodinu a své dvě malé dcery. Často pracuji čtrnáct hodin denně. To se však nedá vydržet dlouho. Člověk musí umět odpočívat. Když jsem měl více času, běhal jsem a četl knihy. Dnes zůstala mým jediným pohybem chůze do schodů a přečíst stihnu stěží noviny.

5. Co byste poradil tomu, kdo právě začíná svou kariéru?

Aby se snažil naučit se co nejvíce. Aby nespoléhal na náhodu nebo na pomoc druhých, ale jen sám na sebe, na své dovednosti, znalosti a pracovitost.

6. V současné době se hodně diskutuje o potřebě reformovat poskytování zdravotní péče. V zahraničí funguje několik modelů, myslíte si, že některý z nich by vyhovoval našim podmínkám? Který a proč?

Jsem viceprezidentem Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS. Během uplynulých let jsem měl možnost účastnit se desítek mezinárodních zasedání, na kterých se jednalo o zdravotnictví. Proto vím, že žádný univerzální fungující systém neexistuje. V každé členské zemi Evropské unie je zdravotnictví organizováno jinak a všude se potýkají s většími či menšími obtížemi. Ty jsou způsobeny stárnutím populace a rozšiřující se propastí mezi možnostmi lékařské vědy a neschopností ekonomiky tyto zázraky zaplatit. Bylo by naivní se domnívat, že některý ze systémů financování by bylo možné beze zbytku použít v České republice, a ani ten nejhloupější politik si nemůže myslet, že takový experiment by fungoval a odstranil všechny problémy.

V této souvislosti je třeba zdůraznit, že české zdravotnictví vůbec není špatné. Je mnohem lepší, než by se někomu mohlo zdát po přečtení novinových titulků. Základním problémem je nedostatek peněz. Výdaje na zdravotnictví rostou pomaleji než naše ekonomika, proto se snižuje jejich podíl na hrubém domácím produktu (HDP) – v loňském roce již na pouhých 7,0 %. Pro srovnání: nejbohatší státy skupiny G7 (USA, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Japonsko) vydávají 9,3 % HDP a Evropská unie svým členům doporučuje investovat do zdravotnictví alespoň 8 % HDP. Díky nedostatečnému ohodnocení práce lékařů a zdravotních sester je tak české zdravotnictví vlastně zázrakem efektivity.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Senior recruiter

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.