Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minimální mzda se nezvýšila už pět let, stále je to osm tisíc korun

aktualizováno 
Ekonomická krize zastavila růst minimální mzdy v celé Evropě. Nejlépe se mají v Lucembursku, kde dosahuje výše kolem 42 tisíc korun. Nejhůře v Moldavsku a v Černé Hoře. V České republice tvoří minimální mzda třetinu průměrné.
Minimální mzda v Česku patří mezi nejnižší v Evropě. Ilustrační snímek.

Minimální mzda v Česku patří mezi nejnižší v Evropě. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

V České republice se minimální mzda nezvyšovala nejdéle v celé Evropě, pět let. Stále je to tedy osm tisíc korun měsíčně.

Minimální mzdu ale nechávají už nějakou dobu beze změn také ostatní země. Může za to ekonomická krize, kvůli které státy vyčkávají, kam se jednotlivé ekonomiky budou ubírat.

Pouze pět evropských zemí se letos rozhodlo mzdu o něco málo navýšit: Francie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko a Turecko. Irsko naopak minimální mzdu snížilo kvůli výraznému zhoršení ekonomické situace státu. Loni činila 1 499 eur, letos je to 1 326 eur.

Loni dosahovala minimální mzda v Irsku téměř polovinu průměrné mzdy, což už výrazně zdražovalo cenu pomocné práce irským firmám. Snížení minimální mzdy je tak cestou, jak pomoci domácím firmám, snížit jim mzdové náklady a zvýšit konkurenceschopnost na světových trzích.

Výše minimální mzdy ve vybraných zemích
Země Minimální mzda Země Minimální mzda
Česko 8 000 Kč (330 eur) Španělsko 642 eur
Lucembursko 1 683 eur Malta 635 eur
Belgie 1 441 eur Slovinsko 510 eur
Nizozemsko  1 398 eur Portugalsko 485 eur
Francie 1 365 eur Chorvatsko 2 814 HRK (381 eur)
Irsko 1 326 eur Polsko 1 317 PLN (338 eur)
V. Británie  1 005 liber (1 181 eur) Slovensko 317 eur
Rakousko 1 000 eur Turecko 630 TRY (294 eur)
Andorra 915 eur Maďarsko 73 500 HUF (269 eur)
Kypr 840 eur Bulharsko 240 BGN (123 eur)
Řecko 740 eur  

Lucembursko je první, Moldavsko poslední

V současné době je nejvyšší minimální mzda v Evropě v Lucembursku, 1 683 eur, což je víc než 42 tisíc českých korun. Na druhém místě je Belgie s 1 441 eury a Nizozemsko s 1 398 eury. V zemích Beneluxu se ovšem také již dva roky minimální mzdy nezvyšovaly.

Naopak nejnižší minimální mzdu dostanou lidé v Moldavsku, Černé Hoře a na Ukrajině. V těchto zemích nedosahuje v přepočtu ani 100 eur měsíčně.

U nás je to jen třetina průměrné mzdy

Protože se u nás výše minimální mzdy už několik let nezměnila, neustále se zvyšuje rozdíl mezi průměrnou mzdou a minimální mzdou. Zatímco v západoevropských zemích Evropské unie dosahuje minimální mzda přes čtyřicet procent průměrné mzdy (například Lucembursko, Nizozemsko, Belgie), u nás je to jen 34 procent.

Za minimální mzdu v Česku pracuje přibližně jedno procento zaměstnanců (v Lucembursku každý sedmý).

Minimální mzda je ve většině evropských zemí

Institut minimální mzdy funguje ve většině evropských zemí. Její správné nastavení zvyšuje zaměstnanost, motivuje totiž lidi přijmout i hůře placené práce.

Lidé pracující za minimální mzdu však musí mít výrazně vyšší životní standard než občané dlouhodobě odkázaní na sociální dávky. Vyšší zaměstnanost snižuje státní výdaje na programy sociální péče.

V Evropě není minimální mzda pouze v Itálii, Dánsku, Švédsku, Finsku, Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a Německu. Vysoká životní úroveň pracujících obyvatel v těchto vyspělých zemích je však přesto zaručena, a to zpravidla stanovením minimální mzdy v kolektivní smlouvě.

Odbory mají totiž v zemích Skandinávie silnou pozici a dohodnuté kolektivní smlouvy zajišťují zaměstnancům vyšší mzdu, než by jim zaručil zákon. Proto ani odbory nemají snahu minimální mzdu uzákonit. Minimální mzda je zavedena i ve Spojených státech, Japonsku, Austrálii nebo Kanadě.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz