Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neuměl vypsat ani paragon, dnes prodává desetitisíce tújí ročně

aktualizováno 
První túje prodal před pár lety přes internet. Když zjistil, že je o ně zájem, začal je pěstovat ve velkém. Dnes se třicetiletý Miroslav Lepíček pyšní čtyřhektarovou plantáží, na níž kromě tújí pěstuje i další okrasné dřeviny. Jejich počet přesahuje milion kusů. Vše dělá sám, pomáhá mu jen rodina a občas kamarádi.

„V tomto oboru podnikání je to vždycky tak trochu sázka do loterie, protože jsme hodně závislí na počasí,“ říká Lepíček. | foto: archiv Miroslava LepíčkaiDNES.cz

Jak se z vás stal zahradník a pěstitel tújí?
Jako malý kluk jsem chtěl být kuchařem. Když jsem tento obor studoval, nějak mě to nenaplňovalo a chtěl jsem dělat něco jiného. V té době jsem se ještě naplno věnoval atletice, ale mezitím jsem pomalu uvažoval, jak vydělávat peníze. Zkoušel jsem kdeco, dokonce jsem investoval peníze do nějakých investičních programů, ale o všechno jsem přišel. To byl impuls, kdy jsem se rozhodl, že nechci být na nikom závislý a že si najdu svou vlastní cestu.

Zajímavé profese

A tu cestu jste našel?
Vyhledal jsem kolegu, který spoustu let pěstuje keře a dřeviny na zahrady, a zjišťoval, co tento způsob podnikání obnáší. Zajímalo mě, jak je to náročné časově, fyzicky a samozřejmě, jestli se tím dá uživit. Vycházel jsem z toho, že všude okolo lidé zkrášlovali své zahrady, věděl jsem, že túje vysazují ve velkém proto, aby zamaskovali nějaké staré ploty, nevzhledná místa, ale nejen to. Lidé chtějí mít soukromí, nechtějí, aby jim do zahrady viděl soused, chtějí se izolovat od rušné silnice, těch důvodů je prostě hodně. A tak jsem začal pěstovat túje.

Jak to dopadlo?
První dva roky byly ve stylu pokus – omyl. Tehdy jsem měl pocit, že jsem nevydělal ani korunu. Vše jsem vylepšoval doslova za pochodu a nějakou dobu trvalo, než jsem přišel na systém zalévání, hnojení, než jsem pochopil, jakou zeminu musím pro ten který druh použít, jak musím túje a další stromky přesazovat, prostě byla to doba hledání.

Co jste původně lidem nabízel?
Původně to byly dva druhy tújí ve čtyřech velikostech. Ty jsem koupil od konkurenta. Bylo to několik tisíc kusů za ušetřené peníze, které mi půjčila na rozjezd maminka.

Miroslav Lepíček (30 let)

Miroslav Lepíček je atlet tělem i duší. Deset let závodil za frýdecko-místecký...
  • Se svou přítelkyní a dcerkou žije ve Frýdlantě nad Ostravicí.
  • Vystudoval obor kuchař s maturitou.
  • Od dětství se věnuje lehké atletice, speciálně běhu. Největší úspěchy zažil v atletickém oddíle v Ostravě-Vítkovicích.
    Nyní závodí za atletický klub AK Šternberk.
  • Provozuje zahradnictví a eshop www.thuje.eu.

Vzpomínáte si ještě na svůj úplně první obchod?
Na to se zapomenout nedá. Tehdy jsem zavolal zákazníkovi, který si nějaké túje objednal, a roztřeseným hlasem jsem ho prosil, jestli by mě nenavigoval k sobě domů, abych mu je mohl přivézt. Když si je pak převzal a zaplatil, měl jsem co dělat, abych mu vypsal paragon. Prostě jsem to dělal poprvé v životě a nevím, co si tak o mě mohl myslet.

Jak vás tak poslouchám, začátky asi nebyly lehké...
To rozhodně nebyly. Spousta tújí mi tehdy uschla, prostě nerostly. V tomto oboru podnikání je to vždycky tak trochu sázka do loterie, protože jsme hodně závislí na počasí. Tak třeba v minulém roce, kdy bylo extrémní horko a sucho, nám uschlo okolo sedmi tisíc kusů zhruba 80 centimetrových stromků. Když jsem to vyčíslil, vycházelo to na půl milionu korun, o které jsem přišel.

Jak se lidé vlastně dozvěděli, že prodáváte túje?
Začínal jsem na jednom známém prodejním webovém portálu, zkoušel jsem i jiné české weby s inzercí, ale pak jsem pochopil, že tudy cesta nevede. Nechal jsem si proto udělat vlastní webové stránky s jednoduchým názvem, který, jak jsem pochopil, opravdu na zákazníky zabírá. Prostě hledají na internetu túje, a když to slovo dají do vyhledavače, objeví se tam mé stránky.

S novým webem se tedy zvýšil i počet zákazníků?
Určitě. Bylo to i tím, že jsem ceny nastavil velmi nízko. Marže byla opravdu minimální. Během pár dnů mi začali volat zákazníci a obchod s tújemi se postupně rozjel na plné obrátky.

Chcete podnikat, ale chybí vám finance?

Podívejte se na srovnání 15 firem s podnikatelskými půjčkami. Dozvíte se, kolik zaplatíte a jakou máte šanci půjčku získat.

A zvládal jste to, anebo byly problémy?
První přísun objednávek byl hodně zmatený. Tehdy jsem ještě neměl dodávku, tak jsem si ji půjčil od trenéra. Slíbil jsem mu za to, že mu vyměním v autě olej. Naplánoval jsem okruh po České republice, ale měl jsem v tom strašné zmatky. Špatně jsem informoval zákazníky o času doručení, neznal jsem cesty po republice a zabrat mi dala také naše slavná dálnice D1, která je pořád ucpaná. Má první cesta skončila tak, že jsem domů dojel úplně vyřízený ve dvě v noci a ráno jsem musel za benzin doplatit tři tisíce ze svého. A výdělek? No, zbylo mi na kafe.

Kdy jste začal pěstovat své vlastní túje?
První malé pole jsem si pronajal od známého za malý roční poplatek po třech letech. Nyní máme k dispozici v pronájmu čtyři hektary. Máme tam vysázeny túje od malých patnácticentimetrových sazenic až po dvě stě padesát centimetrů vysoké stromy. Dohromady se jedná o více než milion kusů rostlin.

Které túje jdou nejvíc na odbyt?
Pěstujeme a prodáváme hlavně túje na živé ploty. Nejpopulárnější jsou túje Occidentalis Smaragd a Occidentalis Brabant. Kromě toho pěstujeme i cypřišky, buxusy, jalovce a také smrky stříbrné. Ty se také hodně kupují. Na webových stránkách máme rady a tipy, jak se o jednotlivé druhy okrasných dřevin starat, lidé mohou nahlédnout i do naší fotogalerie, aby věděli, co kupují, respektive aby měli představu, jak bude to, co si koupí, vypadat za nějaký čas.

V jakých relacích se pohybují ceny za vaše křoviny?
Je to různé, ale třeba za metr vysokou túji Brabant zaplatí zákazník sto pět korun. Ceny se různí podle druhu a výšky. Pokud jde o dopravu, zákazníkům počítáme maximálně tři koruny za kilometr, a to jen za cestu tam. Pokud si někdo přeje, abychom mu túje odborně vysadili, není problém. Děláme to bez záloh a s prodlouženou zárukou.

Fotogalerie

Jak se dostanou k zákazníkovi, aby se nepoškodily?
Aby se nepoškodily, rozvážíme je sami, a to po celé České republice. Ročně najezdíme okolo sedmdesáti tisíc kilometrů. Ty menší, do padesáti centimetrů výšky, zasíláme pečlivě zabalené s doručením do čtyřiadvaceti hodin k zákazníkovi prostřednictvím zásilkových služeb.

Máte nějaké zaměstnance? V takovém množství to přece nemůžete zvládat sám...
Pomáhají mi kamarádi z atletiky, stálé zaměstnance nemám. Je to totiž sezonní práce a neuživil bych je přes zimu. Balíky mi pomáhá balit partnerka společně s mým otcem vždy v pondělí a ve středu, aby dorazily k zákazníkovi do pátku a neležely přes víkend na depu přepravní společnosti. Do budoucna ale budu muset nějaké lidi zaměstnat, protože časově ani fyzicky už to nějak nezvládáme. Přibývá i té práce okolo, mám na mysli papírování, distribuci a podobně.

Kolik tújí, stromků prodáte za rok?
Přesné číslo neznám, ale řádově jsou to desítky tisíc ročně.

Máte nějaké mechanismy, anebo děláte všechno ručně?
Žádné speciální mechanismy nemáme, na hloubení jamek pro sazenice máme takovou speciální děrovačku, ale jinak sadíme všechno ručně.

Ve kterém ročním období je o vaše jehličnany největší zájem?
Túje se prodávají díky mírné zimě už v únoru a pokračuje to až do konce listopadu. Balové túje prodáváme od února do dubna a pak od září do listopadu. Pokud jde o květináčové túje, ty se prodávají po celý rok, protože se nezasahuje do kořenů, takže se ujmou v každém období.

V létě a zimě dosazujeme túje do míst, z nichž se vzrostlé túje vykopaly během sezony. Přesazujeme je také do větších květináčů, aby měly kořínky více místa k růstu. Je to těžší období bez výdělku, a tak musíme vydělat na jaře a v zimě na zbytek roku.

Může se hodit

Odstartujte svou kariéru s jobDNES.cz. Vybírejte z atraktivních pracovních nabídek.

Nechtěl jste s tím někdy praštit?
Je pravda, že se od rána až do večera hrabeme v hlíně, není to práce v kanceláři a v obleku, ale tvrdá práce s rýčem v ruce. Tato práce není zlatý důl, ale uživí mě to a hlavně mě to baví.

Co byste vzkázal začínajícím mladým podnikatelům, kteří se chtějí do něčeho pustit?
Ať se toho nebojí, jdou za svým cílem s čistou hlavou a dobře promyšleným plánem.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Potřebujete výkonnější zaměstnance? Dejte je do týmu, radí studie

Ilustrační snímek

Co motivuje zaměstnance k lepším pracovním výkonům? Podle studie výzkumníků ze Stanfordské univerzity je to spolupráce....

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Hluk, maily, Facebook. Co nás ruší v práci a jak se naučit soustředit

Ilustrační snímek

Nestíháte svoji práci dokončit v obvyklé pracovní době? Stále vás něco odvádí od vašich úkolů? Cítíte se v kanceláři...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz