Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo autonehody není pro náhradu škody rozhodující

aktualizováno 
Nabourali jste kamarádovi auto, když jste chtěli zaparkovat u něj na zahradě. Způsobená škoda bude hrazena podle smlouvy o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, protože škoda byla způsobena provozem vozidla.
Náhrada škody bude uhrazena i v případě, že k nehodě nedošlo na silnici

Náhrada škody bude uhrazena i v případě, že k nehodě nedošlo na silnici

Srazil jsem se na polní cestě s malým motocyklem, který řídil nezletilý řidič bez řidičského průkazu. Bude mi z pojištění odpovědnosti hrazena škoda, když se nestala na silnici?

Ano, v § 1, odst. 2 zákona je vymezen pojem veřejné pozemní komunikace, tzn. kde musí být splněna povinnost uzavřeného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Za předpokladu, že vlastník malého motocyklu měl uzavřené pojištění odpovědnosti u některé z pojišťoven vlastnících povolení Ministerstva financí (licenci), můžete svůj nárok na náhradu škody uplatnit u jeho smluvní pojišťovny, případně v České kanceláři pojistitelů.

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě. Vztahuje se tedy i na nezletilého řidiče, který vozidlo v době nehody řídil.

Zákon nevymezuje pojištění odpovědnosti pouze na uvedené pozemní komunikace, ale obecně na území České republiky. Základním předpokladem odpovědnosti za provoz dopravních prostředků je škodná událost vyvolaná zvláštní povahou provozu dopravních prostředků. Motorové vozidlo je v provozu nejen tehdy, když se pohybuje, ale i tehdy, když stojí, ale v chodu je jeho motor. Provozem je i příprava k jízdě a bezprostřední úkony po skončení jízdy, jakož i úkony potřebné k údržbě vozidla. Samo uvedení motoru do chodu už patří k provozu motorového vozidla bez ohledu na to, zda se vozidlo uvede do pohybu, anebo ne, zda se tak stalo na cestě, případně na jiném prostranství přístupném veřejnosti, třeba na polní cestě atd.

Při výjezdu z garáže kamaráda jsem narazil na kamarádovo auto na jeho pozemku. Bude mu způsobená škoda hrazena z povinného ručení?

Pokud majitel vozidla, jehož provozem byla škoda způsobena, měl uzavřenou smlouvu na pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, způsobená škoda bude hrazena podle ní, protože škoda byla způsobena provozem vozidla. V opačném případě bude hrazena z garančního fondu. Místo nehody není v tomto případě rozhodující.

Půjčil jsem auto na víkend kamarádovi. Při návratu zajížděl na můj pozemek a poškodil vjezdová vrata i auto. Bude mi škoda hrazena z pojištění odpovědnosti?

Na tento případ pamatuje ustanovení § 7, odst. 2 zákona. Pokud byla škoda způsobena vlastníku vozidla provozem jeho vozidla, které v době vzniku škody řídila jiná osoba, je pojistitel povinen nahradit vlastníku vozidla pouze škody na zdraví nebo usmrcením. Náhradu způsobené škody na majetku tedy musíte vymáhat přímo na kamarádovi.

Úryvek z knihy: Povinné ručení

1. díl: Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí 
2. díl: Provozovatel hlídaného parkoviště odpovídá za škodu  

3. díl: Určení podílu viny závisí na způsobené škodě 
4. díl: Na náhradu škody má pojišťovna až tři měsíce  
5. díl: Manželovo auto nebourejte, pojišťovna škodu nezaplatí   
 

 
 
REKLAMA

Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle finančních poradců je jedním z důvodu...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.