Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mít, či nemít devizový účet?

aktualizováno 
Rozhodujete se, zda si pořídit devizový účet? Jestliže máte doma dostatečně velkou hotovost v cizí měně nebo třeba dostáváte výplatu v eurech, pak určitě ano. Pokud chcete jen uložit to, co vám zbylo z dovolené, je potřeba porovnat, na kolik vás za rok vyjdou poplatky za vedení konta a kolik vlastně získáte jako úrok ze svého vkladu.

Máte na výběr ze dvou možností - běžný účet nebo termínovaný vklad. Každý druh má své výhody a nevýhody a je vhodný se pro jiný typ klienta. Pro pravidelné platby je lepší běžný účet, termínovaný vklad spíše pro zhodnocení prostředků.

Běžný účet v cizí měně je stejně jako ten v korunách určen především pro zajištění nutných výdajů a příjmů. K běžnému účtu dostává klient také platební kartu, takže funkce jsou v podstatě totožné s korunovým kontem. Úrokové sazby na běžných účtech se pohybují okolo půl procenta. Založení účtu je zdarma; poplatky za vedení či výpisy jsou zhruba na úrovni korunových běžných účtů.

Termínovaný účet je výhodný zejména pro takové klienty, kteří využijí devizy jen výjimečně a nechtějí, aby jim doma zbytečně ležely bez výnosu. Termínované vklady přinášejí vyšší úrokové zhodnocení než běžné účty - mezi dvěma až třemi procenty - a fungují stejně jako termínované vklady v korunách. Potřebujete-li

vybrat peníze, je potřeba počkat, až uplyne lhůta, na kterou jste je do banky uložili. Při předčasném výběru si banky účtují sankční poplatky ve výši několika procent z vybírané částky, což může být více než například u korunových termínovaných vkladů.

 

Myslíte si, že je potřeba zakládat devizový účet, ať už termínovaný nebo běžný, používá-li člověk cizí měnu jen jednou do roka na dovolenou?

 Zeptali jsme se Pavla  Sobíška, finančního analytika HVB Bank Czech Republic

 Zakládání devizového účtu není nutné, může ale ušetřit peníze. Zpravidla se vyplatí před cestou provést bezhotovostní převod do zahraniční měny a výběr hotovosti v této měně. Výhoda zvláště vynikne při vracení nespotřebovaných prostředků zpět na účet. Zkušenosti také ukazují, že majitelé své devizové účty využívají častěji, než původně zamýšleli. Ne všichni z rodiny cestují vždy na dovolené společně a čím dál tím více jednotlivců jezdí do zahraničí víckrát za rok. 

Nevýhodou je, že banky stanovují většinou pro devizové termínované vklady poměrně vysoký základní vklad či minimální zůstatek, a tudíž nemusí být dosažitelné pro každého. Nejčastěji tak na konto musíte vložit alespoň tisíc eur, případně ekvivalent v jiné měně.

Před koncem roku bylo založení devizového účtu jednou z možností, jak převést zdarma dvanáct zanikajících evropských měn na euro. Varianta to byla levnější než zajít do směnárny. Zvýhodněné podmínky pro zakládání devizových kont některých bank však s posledním prosincem skončily a dnes už banky nabízejí klasické podmínky. Typickým dokladem je například Živnobanka, která loni nabízela založení devizového účtu bez nutnosti složit základní vklad, nyní požaduje jako minimální vklad 700 eur.

Samostatnou otázkou je pak to, v jaké cizí měně zakládat účet. Záleží na tom, chceme-li spekulovat na zhodnocení úspor jen úroky, nebo i zvyšováním kurzu dané měny. Odborníci předpokládají, že česká koruna by se měla zhodnocovat nejen vůči euru, ale i pravděpodobně například vůči dolaru. Takže očekávání, že zlepšíte stav svých úspor tím, že budou v cizí měně, nemusí být na místě.

Co je potřeba k založení devizového konta:

  • věk 18 let
  • dva doklady totožnosti - například občanský a řidičský průkaz
  • složení minimálního počátečního vkladu

Máte již založené devizové konto? Narazili jste v souvislosti s jeho užíváním na nějaké problémy? Podělte se s námi o vaši zkušenost.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Další z rubriky

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Bankéř České spořitelny: George letos čeká na milion klientů, Servis24 končí

"Pro běžné klienty a drobné živnostníky chceme Servis24 vypnout do konce tohoto...

Česká spořitelna letos spustila nové internetové bankovnictví nazvané George. Novinku již aktivně využívá přes 400...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz