Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí ekonomové se uplatňují v praxi

  12:00aktualizováno  12:00
Masarykova univerzita v Brně provádí od roku 1996 pravidelné výzkumy uplatnění svých absolventů v praxi. Děje se tak vždy s odstupem jednoho až tří let po absolutoriu formou dotazníkového šetření.

Míra nezaměstnanosti mladých absolventů ekonomie na Masarykově univerzitě (MU) v Brně se za sledované období pohybovala na velice nízké úrovni - do dvou procent. Ve srovnání s celorepublikovými údaji jde o podprůměrné hodnoty. Téměř 80 procent absolventů, kteří byli jeden až tři roky v praxi, pracuje. Dobré uplatnění absolventů ekonomických fakult potvrzují i personalisté. "Zájem je především o absolventy obchodu, marketingu a financí.
Zaměstnavatelé dále požadují informatiky a odborné technické profese," říká Barbora Tomšovská z personální agentury Wrigtson Urguhart.

Kdy a kde hledat práci

Téměř polovina absolventů získává pracovní místo ještě před promocí, naproti tomu 8,2 procenta našlo práci až šest měsíců po ukončení školy. Zde s největší pravděpodobností nejde o nemožnost najít práci, ale o využití příležitosti vytvořit si "poslední souvislé volno". Při hledání zaměstnání se ekonomové spoléhali zejména, a častěji než ostatní absolventi, na vlastní přičinění a dále na pomoc rodičů a známých. Více než ostatní také využili i služeb poradenských firem.

Zapoje se do projektu »Manager Shadowing Programme« a získáte praktické zkušenosti už jako student.


Hledání zaměstnání označilo ve výzkumu za poměrně nebo úplně snadné celkem přes 60 procent respondentů. Jako velmi obtížné se nalezení odpovídajícího místa jevilo pouze přibližně třem procentům absolventů. Mladí ekonomové působí nejčastěji v soukromých zahraničních nebo českých firmách, ve státních podnicích či institucích jich je pouze necelých 20 procent.
Absolventy Ekonomicko-správní fakulty MU v Brně můžeme nejčastěji najít zejména v oblasti služeb podnikům (právní, účetní, daňové poradenství, zpracování dat, počítačové poradenství, reklama, výzkum veřejného mínění apod.), peněžnictví, správě, zpracovatelském průmyslu a sféře obchodu. Ekonomové v menší míře (44,5 %) než ostatní absolventi MU (76,7 %) pracují v pozicích, které by přesně odpovídaly vystudovanému oboru. To podle odborníků odráží jejich širší vzdělanostní profil a možnost nasazení v různých oblastech. Ekonomové také častěji pracují na místech, která vyžadují jen středoškolské vzdělání s maturitou.

Výdělky druhé nejvyšší po informaticích

Ekonomové mají v současnosti ze všech absolventů Masarykovy univerzity druhé nejvyšší mzdy hned po informaticích. Aktuální údaje z posledního výzkumu ukazují, že ekonomové, absolventi z roku 2001, pobírali plat ve výši 24 513 korun s tím, že tento plat se za dva roky od nástupu zvýšil na 167 procent, čímž dosahují nejvyšší dynamiky platů na škole.
V průměru tak jejich výplatní páska zaznamenává měsíční nárůst o 502 korun. Výšku platu navíc určuje několik hlavních faktorů: ****** pohlaví absolventa (muž ekonom pobírá v průměru plat 25 542, zatímco žena jen 19 410 korun) ****** typ podniku (vyšší výdělky jsou spojeny zejména s působením v zahraničních firmách 27 841 korun) ****** hospodářské odvětví (nejvyšší výdělky jsou dosahovány zejména v peněžnictví 27 597 korun a službách pro podniky 24 124 korun) ****** velikost bydliště (v Praze berou ekonomové-absolventi 34 983 korun, ve městech nad 100 tisíc obyvatel 22 658 korun, v menších sídlech vydělávají méně).
V posledním z výzkumů (rok 2001 až 2002) byl také zjišťován zájem absolventů o práci v zahraničí. Ten má 43 procent ekonomů. Chtějí pracovat zejména ve Velké Británii, Německu, USA, Francii a Rakousku. Pozitivní je také fakt, že přes 70 procent absolventů by chtělo znovu studovat stejnou fakultu.

Kompletní výsledky posledního výzkumu uplatnění absolventů MU jsou dostupné na adrese: http://www.rect.muni.cz/pcentrum/pcmu/pruzkumabs97-00.php

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz