Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí lidé pohořeli v testu finanční gramotnosti, senioři se podceňují

aktualizováno 
Mladá generace má velmi slabé finanční znalosti. Ve finančních pojmech, produktech i službách se orientuje podstatně hůře než generace jejích rodičů. Skupinou nejvíce ohroženou finanční negramotností jsou však senioři, lidé starší 60 let.
Mladí lidé toho o financích vědí mnohem méně než jejich rodiče.

Mladí lidé toho o financích vědí mnohem méně než jejich rodiče. | foto: Koláž - iDNES.cz

Starší lidé nejenže financím příliš nerozumí, zároveň jsou přespříliš důvěřiví k mladším lidem. A právě díky tomu se mohou stát snadnou obětí nejrůznějších pastí neprofesionálních prodejců. Zajímavé výsledky ukázal mezigenerační test finanční gramotnosti finančně-poradenské společnosti Partners.

Mezigenerační test

Společnost Partners testovala českou populaci v srpnu 2011.
900 dotázaných lidí rozdělila do tří generačních skupin:

  • mladí: 15-25 let
  • střední věk: 35-50 let
  • senioři: nad 60 let

Dotázaní z jednotlivých skupin odpovídali na otázky mapující jejich finanční znalosti.
Zároveň vyjádřili názory i na finanční gramotnost ostatních generačních skupin.

"Výsledky výzkumu jsou alarmující. Dokládají, že i přes snahy a aktivity směřované ke zvýšení finanční gramotnosti žáků a studentů zde zatím nejsou reálné výsledky. Naděje, že nastupující generace se vyvaruje chyb těch předchozích a bude se chovat finančně zodpovědně, zůstávají liché," komentuje výsledky průzkumu Vlastimil Divoký ze společnosti Partners.

Nejlépe v testu finančních znalostí dopadla střední generace. Podle Divokého jsou tito lidé v produktivním věku, pracují a starají se o rodiny. Jsou tedy schopni analyzovat a spravovat osobní finance.

Střední generace podceňuje samu sebe, seniory podceňují ostatní

Test mapoval znalosti lidí základních finančních pojmů, produktů i služeb. Dotázaní toho nejméně věděli o rizikovosti investic či složeném úročení. Problémy jim dělaly i otázky zaměřené na refinancování hypotéky i na bezúročné období u kreditních karet. Naopak nejvíce znalostí mají o konsolidaci úvěrů či RPSN.

Když měly jednotlivé generační skupiny hodnotit, jak vidí úroveň svých finančních znalostí v porovnání s dalšími skupinami, lidé ve středním věku se zbytečně podceňovali. Naopak senioři se přecenili.

"Nejstarší generaci zbývající dvě podceňují a hodnotí její znalosti níže než senioři sami sebe. Naopak, střední generaci z tohoto pohledu přeceňují a hodnotí ji lépe než střední generace sama sebe," doplňuje Divoký.

Markantní je, jak nejstarší generace přeceňuje úroveň finanční gramotnosti té nejmladší. Senioři jsou přesvědčeni, že mladí lidé se ve finančních produktech a termínech vyznají mnohem lépe. "Možná i proto se někteří senioři stávají doslova obětí nebankovních půjček a nevýhodných nákupů mladých prodejců, kterým obecně více důvěřují z hlediska znalosti finanční problematiky," dodává Divoký.

Lidé s nízkými příjmy se o finance zajímají nejméně

Senioři, lidé s nízkými příjmy a lidé z jednočlenných domácností se oproti ostatním skupinám o finance zajímají nejméně.

V případě lidí z nízkopříjmových skupin to může být nebezpečné. Jejich neznalost je může velmi snadno vehnat do rukou podvodníků a lichvářů a dostat je tak do dluhové pasti.

Lidé nejčastěji hledají odpovědi na finanční otázky v médiích, ale i na internetu. Ovšem nejstarší lidé si nejčastěji dávají poradit od příbuzných a přátel.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu
Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu

Ve čtvrtek se guvernér ČNB nechal slyšet, že by se české sazby měly velmi rychle vrátit do „normálu“. Tento normál naví... celý článekNajdete na iDNES.cz