Mladí lidé toho o financích vědí mnohem méně než jejich rodiče.

Mladí lidé toho o financích vědí mnohem méně než jejich rodiče. | foto: Koláž - iDNES.cz

Mladí lidé pohořeli v testu finanční gramotnosti, senioři se podceňují

  • 27
Mladá generace má velmi slabé finanční znalosti. Ve finančních pojmech, produktech i službách se orientuje podstatně hůře než generace jejích rodičů. Skupinou nejvíce ohroženou finanční negramotností jsou však senioři, lidé starší 60 let.

Starší lidé nejenže financím příliš nerozumí, zároveň jsou přespříliš důvěřiví k mladším lidem. A právě díky tomu se mohou stát snadnou obětí nejrůznějších pastí neprofesionálních prodejců. Zajímavé výsledky ukázal mezigenerační test finanční gramotnosti finančně-poradenské společnosti Partners.

Mezigenerační test

Společnost Partners testovala českou populaci v srpnu 2011.
900 dotázaných lidí rozdělila do tří generačních skupin:

  • mladí: 15-25 let
  • střední věk: 35-50 let
  • senioři: nad 60 let

Dotázaní z jednotlivých skupin odpovídali na otázky mapující jejich finanční znalosti.
Zároveň vyjádřili názory i na finanční gramotnost ostatních generačních skupin.

"Výsledky výzkumu jsou alarmující. Dokládají, že i přes snahy a aktivity směřované ke zvýšení finanční gramotnosti žáků a studentů zde zatím nejsou reálné výsledky. Naděje, že nastupující generace se vyvaruje chyb těch předchozích a bude se chovat finančně zodpovědně, zůstávají liché," komentuje výsledky průzkumu Vlastimil Divoký ze společnosti Partners.

Nejlépe v testu finančních znalostí dopadla střední generace. Podle Divokého jsou tito lidé v produktivním věku, pracují a starají se o rodiny. Jsou tedy schopni analyzovat a spravovat osobní finance.

Střední generace podceňuje samu sebe, seniory podceňují ostatní

Test mapoval znalosti lidí základních finančních pojmů, produktů i služeb. Dotázaní toho nejméně věděli o rizikovosti investic či složeném úročení. Problémy jim dělaly i otázky zaměřené na refinancování hypotéky i na bezúročné období u kreditních karet. Naopak nejvíce znalostí mají o konsolidaci úvěrů či RPSN.

Když měly jednotlivé generační skupiny hodnotit, jak vidí úroveň svých finančních znalostí v porovnání s dalšími skupinami, lidé ve středním věku se zbytečně podceňovali. Naopak senioři se přecenili.

"Nejstarší generaci zbývající dvě podceňují a hodnotí její znalosti níže než senioři sami sebe. Naopak, střední generaci z tohoto pohledu přeceňují a hodnotí ji lépe než střední generace sama sebe," doplňuje Divoký.

Markantní je, jak nejstarší generace přeceňuje úroveň finanční gramotnosti té nejmladší. Senioři jsou přesvědčeni, že mladí lidé se ve finančních produktech a termínech vyznají mnohem lépe. "Možná i proto se někteří senioři stávají doslova obětí nebankovních půjček a nevýhodných nákupů mladých prodejců, kterým obecně více důvěřují z hlediska znalosti finanční problematiky," dodává Divoký.

Lidé s nízkými příjmy se o finance zajímají nejméně

Senioři, lidé s nízkými příjmy a lidé z jednočlenných domácností se oproti ostatním skupinám o finance zajímají nejméně.

V případě lidí z nízkopříjmových skupin to může být nebezpečné. Jejich neznalost je může velmi snadno vehnat do rukou podvodníků a lichvářů a dostat je tak do dluhové pasti.

Lidé nejčastěji hledají odpovědi na finanční otázky v médiích, ale i na internetu. Ovšem nejstarší lidé si nejčastěji dávají poradit od příbuzných a přátel.