Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mluvit o mzdách? Zapomeňte

  13:00aktualizováno  13:00
Češi se rádi zasvěceně pobaví na téma politika, fotbal, sex či rodinné intimnosti všech okolo, ovšem přijde-li řeč na platy, stane se debata mlhavou a obecnou. Zeptat se na výši platu svého kolegy je považováno za nevhodné. A není divu - někteří zaměstnavatelé zakazují mluvit o platu pod pohrůžkou propuštění.

České firmy nemají ve zvyku šířit informace o své platové politice. Navíc pravidla finančního ohodnocení jsou v mnohých z nich nejasná. Zatímco v nestabilních podnicích často platí, že kdo si řekne méně, vyhraje, v některých lépe situovaných je zvykem, že kdo si kolik vyřve, tolik dostane; zvlášť pokud o něj firma velmi stojí.

"Novému zaměstnanci dá zaměstnavatel daleko víc než stávajícím, i když se mnohdy ukáže, že si to ani nezaslouží," říká psycholožka práce Eva Bedrnová. "Stávající dobří pracovníci se pak přirozeně naštvou. U nich jsou totiž kvalitní a vysoké výkony jakoby samozřejmostí, kterou zaměstnavatel zvlášť neoceňuje." I kdyby se v případě nového a přeplaceného pracovníka jednalo o velmi kvalitního odborníka, kdekdo si může ve skrytu duše myslet, že si tak vysoký plat zaslouží také.

Kdo mluví o svém platu, plete si na sebe bič

Nejen kvůli závisti ostatních spolupracovníků je lepší o svém platu pomlčet. Může se stát, že člověk, který pracuje ze všech nejvíce, bere téměř nejméně.

Nesdělujte výši platu svým kolegům! Zaděláváte si tak na velké problémy...  Závist či zvědavost je dneska standartní lidský projev.

A když to "praskne", ostatní jej budou považovat za pilného troubu bez špetky sebeúcty, který ani pro samou práci nemá čas bojovat za zvýšení platu. "Chcete-li se přece jen dozvědět, kolik berou jiní, vyplatí se spíše zapříst neadresnou diskusi o tom, kdo kde bere jaký plat a co od něj za to chtějí," radí psycholožka Eva Bedrnová.

Lze vymést závistivou šuškandu o platech z firemních dveří? "Snad jen tehdy, jsou-li ve firmě známa jednoznačná pravidla odměňování. Nejde o to hovořit o konkrétní výši platů jednotlivců, ale o zásadách, na nichž je finanční ohodnocení ve firmě postaveno. Určitě se však může hovořit o relacích, aby pracovníci věděli, podle čeho to tak je," dodává psycholožka.

Jak tajný je váš plat?

I když o svém platu nemluvíte, ví o něm samozřejmě nadřízený, který připravuje váš popis práce.

Informaci o výši a přiznání odměny má i mzdová účtárna.

Pokud se kolegové dozvědí o vašem platu od zaměstnance, jenž přichází do styku s údaji o platech, porušil tento povinnost mlčenlivosti a tím i pracovní kázeň. Zaměstnavatel může proti takovému zaměstnanci použít sankce podle zákoníku práce.

Ochrana osobních údajů ve vztahu k platům se týká jejich zveřejňování.

Do vašich výplatních listin smíte nahlížet jen vy.

Co může chtít zaměstnavatel a co sám nesmí

Pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec v pracovní smlouvě dohodnou, že plat zůstane pro veřejnost tajemstvím, měl by o něm pracovník pomlčet. Když neudrží jazyk za zuby, může to zaměstnavatel hodnotit jako porušení pracovní kázně, třeba i s následkem výpovědi. Na druhou stranu český zaměstnavatel nesmí zveřejnit výši platu svého zaměstnance.

"Údaj o výši platu je totiž osobním údajem ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů. Může být zveřejněn jen na základě zákonného zmocnění nebo se souhlasem zaměstnanců," říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Zaměstnavatel smí informace o platových podmínkách zveřejnit, ovšem nesmí je přiřadit ke konkrétnímu jedinci-zaměstnanci. "Může tedy zveřejnit průměrné platy, počet přiznaných platových tříd, tabulku jednotlivých platů, v níž by však nemohly být žádné jiné údaje, z nichž by šlo odvodit, ke kterému zaměstnanci se který plat vztahuje," dodává Štěpánková.

Američané jsou otevřenější

V Evropě je zveřejnění platů právně ošetřeno obdobně jako v tuzemsku. V USA obdobná právní úprava ochrany osobních údajů jako v EU není. "Spíše než o platech řadových zaměstnanců se v Americe mluví o platech vrcholového managementu společností. Zveřejnit výši svých platů ve výroční zprávě je dokonce přímo jejich povinnost vůči akcionářům," říká Scott Marlowe, konzultant poradenské společnosti Hay Group. "Trend nezveřejňovat platy ani u top manažerů se v Česku asi jen tak nezmění. I když je někdo přeplacen, je to prostě věc toho vlastníka," dodává.

Informace o mzdách a platech

fincentrum.idnes.cz, část Nástroje, oddíl Kalkulačka

www.mpsv.cz- v části Příjmy a životní úroveň, oddíl Výsledky informačního systému o průměrném výdělku. Podrobnější zpracování pak na www.trexima.cz.

Změnu nelze zřejmě očekávat ani s příchodem amerických investorů na evropský trh. Řada takových firem se hlásí k principům dohody mezi EU a USA. Jde o takzvaný Bezpečný přístav (Safe harbor) a hlásí se k němu firmy, které v oblasti ochrany osobních údajů přijmou evropské zásady. Platové poměry svých zaměstnanců tedy považují za osobní údaje a nakládají s nimi v mezích evropské směrnice.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz