Mnoho rodin stále na hypotéku nedosáhne

aktualizováno 
Ani doba historicky nejlevnějších hypoték neznamená, že tento úvěr na pořízení bytu či domu může získat rodina s průměrným příjmem. Ten je v Česku okolo 17 tisíc korun. Podle bankéřů je to ovšem na schválení milionové hypotéky se splatností dvacet let málo.

"Bez státní podpory je u nás měsíční splátka milionové hypotéky 7512 korun a na to by musela mít rodina čistý příjem 22 tisíc korun," uvedl zástupce ředitele úseku nemovitosti a hypotéky v České spořitelně Pavel Kühn.

Podle statistiků příjmy dvou třetin domácností nedosahují ani průměrné výše. Průzkumy také dlouhodobě potvrzují, že o tento úvěr na pořízení bytu či domku má zájem kolem pěti procent domácností. Snížení úroků z hypoték, které stlačilo měsíční splátku milionové hypotéky se státní podporou k šesti tisícům měsíčně, přesto zájem o tyto úvěry zvýšilo.

Podrobnosti k hypotékám najdete ZDE

Vše o stavebním spoření
v příloze sporeni.idnes.cz

„Zájem začal růst, když Česká spořitelna přišla s podstatným snížením úroků,“ uvedl ředitel společnosti Continental Reality Marcel Mikolasek. Na konkurenční tah spořitelny letos na jaře reagovaly i ostatní banky snížením cen hypoték. Podle zkušeností klientů se skutečné sazby hypoték pohybují mírně nad sedmi procenty ročně, v případě spořitelny je to 6,5 procenta.

To, že se hypotéky staly dostupné i pro rodiny s mírně nadprůměrnými příjmy, potvrzuje vývoj poptávky. „Největší zájem je o byty do jednoho milionu korun. Nabídka ovšem není dostatečná, což vede k tomu, že takové byty jsou hodně přebrané a s ohledem na kvalitu nadhodnocené,“ dodal Mikolasek.

Ceny v nejdražších oblastech, jako je Praha, se pohybují od 17 tisíc korun za metr čtvereční u bytu v panelovém domě až po 30 až 50 tisíc za metr čtvereční rekonstruovaných či nově postavených prostor.

Při zvažování hypotéky musí navíc lidé počítat nejen s měsíční splátkou úvěru samého, ale i s dalšími náklady, které s hypotékou souvisejí. Poplatky za schválení půjčky se pohybují zhruba od 5 do 25 tisíc korun podle výše úvěru a v některých případech je podmínkou uzavření smlouvy o pojištění úvěru či životní pojistky.

„V průměru je to zhruba tak, že kolik set tisíc korun hypotéky, tolik stokorun měsíčně pojistka,“ uvedl Kühn.  Pojištění slouží ke krytí rizika úmrtí či trvalé invalidity klienta. Pokud k takové situaci dojde, úvěr zaplatí pojišťovna a rodina klienta již nemá nemovitost zatíženu úvěrem.

Autoři:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Kurzy.cz Nedávno jsme tu trochu uvažovali nad atraktivitou německých energetik a i z tohoto důvodu se dnes podíváme, jak by se m...Najdete na iDNES.cz