Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobil pod stromeček: široký výběr

aktualizováno 
Nákup mobilního telefonu jako vánočního dárku nemusí být zcela bez komplikací. S mobilním telefonem pod vánočním stromkem je to stejné jako s jinými dárky. Když se netrefíte do vkusu, příliš radosti neuděláte. Na co si dát pozor?

Babičce, která potřebuje brýle na čtení, bude nejspíš jedno, že má v miniaturním mobilu spoustu nových her, když pořádně neuvidí na klávesnici či displej a nevyzná se v mnoha tlačítkách. Pro uživatele, kteří hledají přístroj především s nenáročným ovládáním, obchodníci doporučují koupit například starší typ Nokia 3410.

Teenager zase neocení telefon, byť spolehlivý, když nebude té správné značky uznávané jeho vrstevníky. A hravému svobodnému třicátníkovi, který chce posílat svým známým obrázkové zprávy z dovolených či barů, nebude stačit obyčejný telefon, který umí jenom esemesky...
 
Nejen typ, ale i tarif

NENECHTE SI UJÍT
karta
Kreditní karta versus kontokorent
Do vánoc zbývá jen pár týdnů a mnozí z nás začínají přemýšlet o nákupu dárků blízkým. Jaké šance mají ti, kteří nemají dostatek peněz?

lopata
Řemeslníci chybějí. A nejen oni
Zaměstnavatelé i personalisté si nejvíce stěžují na nedostatek schopných a kvalifikovaných techniků, technologů.. Které další profese jsou žádány?

Holení - (c) profimedia.cz/corbis
Ostrý břit? Nenechte se napálit!
Břit v různé podobě provází lidstvo od nepaměti. Z nebezpečného nástroje se však ve 20. století stalo milé, mnohdy atraktivní holítko. Které je nej?

Kromě správného výběru telefonního přístroje se vyplatí hledět také na vhodný tarif. Když pořídíte potomkovi telefon s paušálem, může to rodinu přijít draho. Částku, kterou provolal, totiž nezjistí po každém hovoru jako u předplacených karet, ale obvykle až v měsíčním vyúčtování. I když je tu možnost kontroly provolaných peněz nastavením limitu, který nechcete překročit. Dítěti se přesto vyplatí - i přes obvykle dražší hovorné a krátké textové zprávy - pořídit spíš předplacenou sadu.

Sada může být výhodná i pro ty, kteří mobil používají méně. Platí totiž jen to, co provolají a kolik esemesek pošlou, a nejsou vázáni na paušál s volnými minutami. Díky konkurenci mezi operátory navíc služby předplacených sad zlevnily. Takže už vždy neplatí, že by byly ve všech případech dražší než paušální tarify. Například ve dvou tarifech Twist je dokonce možné pořídit krátkou textovou zprávu za stejné peníze jako v paušálu: stojí 2 koruny a v tarifech běžně 2,02 koruny. A s Oskartou zase lze volat v rámci vlastní sítě levněji než s jedním z tarifů Naplno.
 
Pozor na převod telefonu

Jak při vánočních nákupech ušetřit?Kniha za polovic, elektronika levnější o tisíce. Více ZDE.

Nákup mobilního telefonu jako vánočního dárku nemusí být zcela bez komplikací. Pořízení předplacené sady Go, Oskarta či Twist je jednoduché - kupuje se anonymně, bez udání údajů o uživateli a uzavírání smlouvy. Ale co když chcete koupit telefon s paušálem, například kvůli výhodnějšímu volání nebo nízké ceně dotovaného telefonu? Pak existují dvě možnosti - vzdát se překvapení pod stromečkem a dojít s obdarovaným do obchodu, aby svým jménem uzavřel smlouvu, nebo mu dát hotovost. Pokud koupíte přístroj na své jméno, připravte se na to, že za převod na obdarovaného zaplatíte okolo jednoho tisíce korun. S výjimkou balíčku Nadupaná sada od Oskara, který umožňuje převést telefon na druhou osobu do půl roku zdarma.

Při nákupu telefonu s paušálem je také třeba počítat u T-Mobilu a Oskara se složením vratné zálohy, a to 500 korun u T-Mobilu a 1000 nebo 2000 korun podle tarifu v případě Oskara.

Nákup mobilního telefonu jako vánočního dárku nemusí být zcela bez komplikací.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Hodláte koupit někomu na Vánoce mobilní telefon? Kam pro něj půjdete? Co byste poradili těm, kteří chtějí co nejvíce ušetřit? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz