Telefon, komunikace

Telefon, komunikace | foto: Profimedia.cz

Mobil: Vyplatí se jít ke konkurenci?

Chcete přejít ke konkurenčnímu operátorovi a zachovat si své původní číslo? Nejprve si spočítejte, zda se vám to opravdu vyplatí. Nehleďte jen na výhodné akce společností, kterými lákají nové klienty.

Pověst nejlevnějšího operátora má firma Vodafone, bývalý Oskar. Společnosti T-Mobile a Eurotel se po 15. lednu, odkdy je přenositelnost čísla možná, měli důvod obávat, že někteří jejich klienti budou pomýšlet na služby konkurence. Zareagovali nabídkou volných minut, SMS a datových služeb.

Pojďte k nám, jsme nejlepší

V Eurotelu vsadili v přiostřeném konkurenčním boji mimo jiné na předplacené karty s víkendovým voláním zdarma a SMS za 20 haléřů. Textové zprávy za dvacetník však mají jeden háček: esemesek si musíte koupit 250 na týden.

„Zájemci o paušální služby mohou vybírat z výhodné nabídky dotovaných telefonů či využívat až 400 volných minut měsíčně,“ doplňuje zástupce Eurotelu Pavel Kaidl. T-Mobile přidal na rok ke všem tarifům minuty navíc. Ten, kdo dává přednost posíláním zpráv před voláním, může sáhnout po stovce bezplatných SMS každý měsíc po dobu dvou let.

Pozadu nezůstal ani Vodafone. Potenciální klienti si mohou vyzkoušetjeho služby měsíc zdarma. „Stačí složit vratnou zálohu na telefon a zákazník může bezplatně provolat jeden měsíční paušál, který si vybere,“ říká mluvčí společnosti Vodafone Jakub Hrabovský. Jenže akční nabídky jsou časově omezené. A když skončí? Klient by měl být připraven na běžné ceny.

Někdy ten a jindy onen

Univerzální doporučení, od kterého operátora k jakému přejít, neexistuje. „Struktura tarifů je velmi složitá, vždy je nutné vycházet z konkrétního případu,“ říká Jan Beránek z Mobil.cz. Například, pokud provoláte 150 minut měsíčně a pošlete 100 SMS, zaplatíte s tarifem T-Mobile T80 s 80 volnými minutami o něco více než u tarifu Vodafonu 150 Naplno. A to i přesto, že vám T-Mobile každý měsíc po dobu jednoho roku přidá 40 volných minut navíc. Ale když protelefonujete 450 minut měsíčně, bude pro vás levnější T-Mobile, protože přidává klientům k tarifu T250 navíc celých 200 minut. Takže za dva roky ušetříte zhruba 3000 korun ve srovnání s Vodafonem.

Cena není vše

Při rozhodování, kterého operátora zvolit, se nevyplácí hledět jen na samotnou cenu volání, SMS či datových služeb. Důležité také je, zda a na jak dlouho si vás bude chtít operátor výměnou třeba za levnější volání k sobě připoutat. Dva operátoři, T-Mobile a Eurotel, tak podmiňujízískání výhodnějších sazeb či dotovaného telefonu až dvouletou smlouvu. Přitom T-Mobile na svých internetových stránkách upozorňuje, že klienti se smlouvou na dobu určitou nemohou před jejím vypršením utéct se stejným číslem ke konkurenci. Konečné rozhodnutí záleží i na tom, jakého operátora používá vaše okolí. Obecně totiž platí, že v rámci jedné sítě lze volat výhodněji.

Změna není bolestivá

Samotná změna operátora by měla trvat jen pár dní. A cena je zanedbatelná – operátoři, ke kterým přecházíte si účtují pouhou korunu, Eurotel vítá nové klienty zdarma. Aby byl přestup skutečně bezproblémový, zjistěte nejprve u původního
operátora, že vás k němu už skutečně nic neváže, třeba faktura, kterou jste zapomněli zaplatit, by mohla dobu přestupu o několik dnů i týdnů prodloužit.

Tip, jak přenést číslo

Než o přenos požádáte u operátora, kam přecházíte, ověřte, zda nic nebrání odchodu od původní společnosti. Zkontrolujte mimo jiné, že například souhlasí údaje ve smlouvě s operátorem s vašimi aktuálními údaji v občance. U opouštěného operátora se přesvědčte, že neexistují ani další překážky, že mu nic nedlužíte, neuzavřeli jste s ním smlouvu, která stále trvá... Můžete to udělat osobně v prodejně nebo na infolince. Teprve poté dohadujte podmínky služeb s novým operátorem.

Vybírejte pečlivě

Jak zjistíte, který operátor je právě pro vás nejlepší? Vezměte do ruky účty za telefon za poslední tři až šest měsíců a spočtěte kolik minut provoláte do kterých sítí a jaký počet SMS pošlete.

  • Z uvedených čísel vyjděte: každý operátor nabízí tarify pro málo, středně a hodně volající za paušální měsíční poplatek. Vyberte si tarif, který nejvíce odpovídá vašim potřebám. Doporučuje se využívat tarif, ve kterém je o něco méně minut, než běžně provoláte, nikoli vyšší, aby vám minuty zbytečně nezbývaly.
  • Pokud vydělíte stálou měsíční platbu počtem volných minut, dostanete číslo, které odhalí, jak drahá je minuta „zdarma“. Ověřte zároveň, kolik stojí minuty provolané nad rámec paušálu a poslané SMS. Z této základní nabídky vycházejte. Údaje zjistíte mimo jiné na internetových stránkách operátorů nebo na jejich informačních linkách či v prodejnách.
  • Získali jste orientační informaci, co od koho můžete čekat. Nechte si ji „potvrdit“: Požádejte každého z operátorů, aby vám na „vaše“ minuty nabídl nejvýhodnější služby a spočítal jejich cenu. Chtějte, aby nabídku co možná nejvíce zvýhodnil díky doplňkovým službám. Patří k nim například zlevněné volání pro ty, kdo nepotřebují obálky s vyúčtováním, ale hledají údaje o svém účtu na internetu nebo různé slevy hovorného na vybraná čísla, třeba v rámci rodiny.
  • Ptejte se, zda jsou zvýhodnění trvalá, nebo jde jen o časově omezenou nabídku.
  • Díky tomuto postupu byste měli získat tři konkurenční ceny. Zohledněte další okolnosti (nutnost uzavřít smlouvu, doplňkové služby) a vyberte si.
  • Průzkum mají jednodušší ti, kdo volí předplacenou kartu. Pro ni však platí, že ceny hovorného i SMS bývají obvykle o něco dražší než u paušálů.

MĚNÍM OPERÁTORA: PRO KOHO SE HODÍ ZMĚNA?
JAK PROBÍHÁ PŘESTUP?
Čtěte naše aktuální téma.