Mobilní telefonování z ciziny je luxus

  • 11
Zavolat příbuzným, jaká byla cesta, vyřídit neodkladné pracovní záležitosti nebo jen tak sdělovat dojmy. To bývají nejčastější důvody telefonování ze zahraniční dovolené. Kdo se ze svého mobilního přístroje rozpovídá, může na měsíčním telefonním vyúčtování najít částku srovnatelnou s cenou zájezdu.

Volání z mobilního telefonu je z většiny zemí několikanásobně dražší v porovnání s telefonními poplatky v České republice. Navíc se platí nejen za spojení s číslem, které vytočí volající, ale i za hovory, které v cizině přijme. Nelze také spoléhat na to, že čím blíže k domovu, tím levněji. Například minuta volání ze Slovenska stojí okolo 26 korun, zatímco ze severoafrického Tuniska je možné stejný čas povídat za zhruba 21 korun.

Levnější je posílat krátké textové zprávy, ale i to je třeba dělat, pokud chce člověk šetřit, s mírou. Namísto jedné, dvou či tří korun, na které jsou majitelé mobilních telefonů zvyklí z Česka, napočítá operátor za každou esemesku v cizině v průměru pět až dvanáct korun, podle země. Textová zpráva z Egypta přijde volajícího s předplacenou kartou dokonce na 16 nebo 18 korun. Příchozí zprávy jsou sice zdarma, ale jak upozorňují tuzemští operátoři na svých webových stránkách, někteří provozovatelé mobilních sítí v zahraničí si účtují poplatky i za neúspěšné pokusy odeslat zprávu.

Jak co nejvíc ušetřit? Vybrat levnějšího operátora

Chcete si před odjezdem na zahraniční dovolenou vyměnit peníze? Podívejte se na výsledky našeho testu směnáren.

V turisticky nejvíce navštěvovaných zemích mají majitelé paušálních programů obvykle na výběr několik operátorů. Zpravidla jeden z nich se po překročení hranic automaticky objeví na displeji telefonu. V nastavení přístroje je však možné navolit jiného, třeba levnějšího. Proto je dobré předem znát ceny. K dispozici jsou mimo jiné na internetových stránkách tuzemských operátorů, sdělit by je měli i na jejich infolinkách.

Rozdíly mezi sazbami konkurence jsou v některých případech výrazné. Například v Maďarsku se s firmou Westel volá minutu za zhruba 33,50 Kč, kdežto s konkurenčním operátorem Vodafone za 28 korun, případně mimo špičku za 23 koruny. Totéž platí u SMS. Kdo bude mít v Řecku na displeji operátora Cosmote, vydá za každou SMS asi 6,20 Kč, zatímco s Panafonem o více než korunu méně.

Kvůli dovolené se nevyplatí měnit operátora

Rozhodovat se, zda vzít na zahraniční dovolenou Oskara, Eurotel nebo T-Mobile, není příliš složité. Rozdíly mezi cenami roamingu u paušálních tarifů se mezi tuzemskou konkurencí liší řádově o desetihaléře až koruny. Pokud je rozdíl výraznější, například i o deset korun, je to díky „lepší“ smlouvě obou firem (jde většinou o partnerské operátory), případně firma zavedla výhodnější volání v rámci sezonní akce. Například T-Mobile nabízí od 1. července v rámci své partnerské sítě WorldClass ve 24 zemích Evropy a v USA volání za jednotnou cenu 19,95 Kč za minutu (dosud činila zvýhodněná cena 26,25 Kč). Za volání z ostatních sítí v rámci v těchto zemích si účtuje 42 Kč. Službu WorldClass je však třeba aktivovat. Nižší poplatky slibuje všem zákazníkům, tedy i těm s předplacenými kartami, také při volání z Chorvatska.

Avšak zákazníci s předplacenými kartami obecně takový výběr nemají. Ceny jsou v jejich případě pevně stanoveny a řídí se pásmy, v nichž se země nacházejí. Operátoři však podobně jako u tarifních klientů mohou nabídnout sezonní zvýhodněné volání prostřednictvím partnerských firem. Například s Twistem lze telefonovat od 16. června do 15. září mezi 20. a 24. hodinou z Maďarska, Itálie, Slovenska, Španělska a Řecka za polovinu. Za minutu hovoru například z Itálie zaplatí turista namísto 40 korun 20 korun a jednorázový poplatek ho přijde na 7,50 Kč místo běžných 15 korun. Poloviční je i sazba za příchozí hovor (25 Kč se snižuje na 12,50 Kč).

Pár triků, jak neplatit za telefonování z ciziny víc, než je nutné

  • Volat mimo špičku

Někteří zahraniční operátoři rozlišují sazby ve špičce a mimo ni. Rozdíly mohou být značné. Například ve Francii se může cena lišit až o třetinu či téměř polovinu. Pozor, časová pásma však nerozlišují všichni. Třeba na Slovensku platí po celý den jednotná sazba.

  • Dát pozor na příchozí hovory a vzkazy v hlasové schránce

Zajímají vás aktuální kurzy měn? Navštivte naši specializovanou sekci.  

Na rozdíl od České republiky se v cizině platí i za příchozí hovory. A ne zrovna málo. Sazba včetně poplatků se mnohdy téměř neliší od ceny odchozího hovoru. Řešení, jak ušetřit, se zdá jednoduché - nebrat telefon. Ale pozor, to platí jen za předpokladu, že jste si zrušili hlasovou schránku či hovory takzvaně nepodmíněně přesměrovali (to znamená, že všechny příchozí hovory jsou přesměrovány do hlasové schránky). Jestliže máte nastavené takzvané podmíněné přesměrování (hovor
„spadne“ do hlasové schránky, pokud máte například obsazeno), zaplatíte jako za příchozí hovor do zahraničí plus odchozí mezinárodní hovor ze zahraničí. Pozor si dejte i na volání na různá informační a asistenční čísla, i ta bývají ze zahraničí v porovnání s domácím telefonováním i několikanásobně dražší.

  • Zjistit, zda bude telefon v zahraničí fungovat

Služba roaming bude k ničemu, když nebude v cizině fungovat mobilní telefon. V evropských zemích by to neměl být problém. Potíže však mohou nastat na americkém kontinentu. Ověřit, zda bude telefon na určitém místě pracovat, je možné mimo jiné na internetových stránkách společnosti Eurotel. Ten zároveň nabízí cestujícím do „problémových zemí pronájem telefonu až na třicet dnů. Při složení jistiny 3000 nebo 4000 korun podle typu přístroje zaplatí zájemce například za jeden den 350 korun a za dva týdny 1065 korun.

  • Dát pozor na hranicích

Už na českém území v blízkosti hranic se může na telefonu objevit cizí operátor. A to v případě, že jeho silný signál vytlačí tuzemskou konkurenci. Je proto dobré hlídat nápis na telefonním přístroji a v případě, že se na displeji objeví název zahraničního operátora, nastavit telefon na domácí firmu. V opačném případě se platí ještě před hranicemi jako za volání z ciziny.

Jaké jsou alternativy volání z mobilního telefonu ze zahraničí a kolik vás budou stát? Můžete volat na účet volaného? Kolik zaplatíte za tříminutový hovor z ciziny? Přečtěte si naše aktuální téma.

 

Voláte z ciziny svým blízkým? Jaké máte zkušenosti s jednotlivými operátory a co si myslíte o cenách mezinárodních hovorů? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.