Mohou být dva jednatelé?

Jsem jednatelem ve společnosti s ručením omezeným. Na poslední valné hromadě se společníci dohodli, že bude mít dva jednatele a oba budou oprávněni za ni jednat pouze společně. Myslím si, že toto je omezení jednatelských oprávnění, které je v rozporu se zákonem.

Z. Kupka, Praha

Statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů. Jmenuje ho valná hromada z řad společníků nebo jiných fyzických osob. Jednateli náleží obchodní vedení společnosti. Je-li jich více, je oprávněn jednat jejím jménem každý z nich samostatně, nestanoví-li společenská smlouva nebo stanovy jinak. Již z tohoto textu zákona vyplývá, že společenská smlouva nebo stanovy mohou vymezit, že jednatelé musí jednat společně a že smlouvy a jiné právní akty společnosti musí podepisovat všichni. Nestanoví-li společenská smlouva jinak a má-li společnost více jednatelů, k rozhodování o obchodním vedení společnosti se vyžaduje souhlas většiny z nich.

Tyto skutečnosti nejsou v rozporu s tím, že omezit jednatelská oprávnění může pouze společenská smlouva, stanovy nebo valná hromada. Ty také mohou stanovit, že v určitém rozsahu může každý z jednatelů jednat samostatně, dále v některých výslovně jmenovaných záležitostech nebo přesáhne-li hodnota plnění dle smlouvy určitou částku, musí jednat a podepisovat společně. Takové omezení je vůči třetím osobám neúčinné. Jednatelé jsou povinni zajistit řádné vedení společnosti, řídí se zásadami a pokyny schválenými valnou hromadou, pokud jsou v souladu s právními předpisy a stanovami. Pokud by některý z jednatelů svá oprávnění překročil, postupuje se podobně jako u překročení pravomoci zaměstnance či osoby oprávněné za společnost jednat.