Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Možnosti studia pro špičkové manažery

  12:00aktualizováno  12:00
Perfektní znalost dvou cizích jazyků, komunikativnost, dobré profesní znalosti, výborné akademické výsledky, zdravé ambice, mezinárodní orientace a vysoké studijní nasazení to jsou základní předpoklady úspěchu při snaze o přijetí do speciálního dvousemestrálního studijního programu Master's in International Management.

Studijní program Master's in International Management pro své nejúspěšnější studenty poskytuje výlučně Vysoká škola ekonomická v Praze na základě členství ve Společenství evropských manažerských škol (Community of European Management Schools CEMS). „Dvousemestrální program je určen studentům s vynikajícími akademickými výsledky a schopnostmi pro výkon manažerských pozic v mezinárodním podnikatelském prostředí,“ uvádí akademická ředitelka CEMS na VŠE Helena Sedláčková. „Byl vytvořen spoluprací přestavitelů akademické a podnikové sféry z mnoha evropských zemí a jeho výrazným charakteristickým rysem je propojení univerzitního vzdělávání s praktickými manažerskými dovednostmi v mezinárodním a mezikulturním měřítku.“

CEMS bylo založeno v roce 1988 jako spojení akademické a podnikové sféry čtyřmi evropskými univerzitami (ESADE Barcelona, HEC Paris, Universität zu Köln a Universita Commerciale Luigi v současnosti má 17 členů. V CEMS může být každá evropská země zastoupena pouze jednou školou, která prochází náročným hodnocením a schvalovacím řízením.

Vysoká škola ekonomická v Praze se stala členem - kandidátem CEMS v roce 1995 a od roku 1996 zahájila výuku programu. Od té doby absolvovalo program 63 studentů VŠE.

Spolupráce s praxí

„Nejpodstatnějšími důvody naší spolupráce s CEMS je rozvíjení vztahů s univerzitami a možnost vybírat si flexibilní a schopné lidi s mezinárodními obchodními zkušenostmi,“ říká Philippe Louvet, vrcholový manažer francouzské kosmetické firmy L'Oreal, viceprezident CEMS pro komunikaci.

Podnikoví partneři na programu CEMS oceňují především to, že vychovává budoucí generaci manažerů. „Ta je připravena na řešení reálných problémů v praxi, má zkušenost ze zahraničního pobytu, je výborně jazykově vybavena a schopna komunikovat v různém kulturním prostředí,“ vysvětluje ředitelka Helena Sedláčková.
Absolvent programu CEMS dosahuje nejen vysoké úrovně znalostí, ale získává i profesionální dovednosti, čímž zvyšuje svou kvalifikaci a spoluvytváří předpoklady k budování úspěšné pracovní kariéry v náročném mezinárodním prostředí.

„Každý rok promuje pouze na VŠE několik tisíc studentů, proto jsem tušila, že k získání dobrého místa je nezbytné, aby se absolvent odlišoval. Mohu konstatovat, že CEMS program představuje pro uchazeče o práci silnou výhodu a podniky, které s programem spolupracují, tyto studenty přednostně vyhledávají,“ tvrdí absolventka programu Eva Černá, Communication manager Hilti ČR.

V CEMS je vedle 17 akademických členů zastoupeno i více než 40 významných národních i mezinárodních společností.

„Studenti CEMS se naučí víc než jen řízení podniku a pochopí, že v Itálii, Německu či Velké Británii nelze dělat byznys stejným způsobem,“ zdůrazňuje evropská komisařka pro vzdělání a kulturu Viviane Redingová.

Součásti programu

Základním předpokladem přijetí ke studiu je úspěšné absolvování předmětů tzv. společného základu studia (Common Body of Knowledge) na domácí univerzitě. „To znamená, že ke studiu mohou být přijati pouze studenti magisterského studia na pražské VŠE,“ upřesňuje prorektorka VŠE Bronislava Hořejší. Uchazeči o studium programu procházejí přijímacím řízením v podobě tzv. Assessment Centre.

Přijatí studenti musí úspěšně zvládnout všechny součásti programu CEMS:
- Blokové semináře - na počátku semestru mají studenti možnost seznámit se s novými přístupy k managementu z různých interdisciplinárních a kulturních pohledů.
- CEMS kurzy - slučují jak praktické, tak teoretické poznatky nezbytné pro podnikatelský úspěch, obsahují komplexní případové studie.
- Podnikatelské projekty - mezinárodně složený studentský tým zpracovává v průběhu semestru ve spolupráci s vybranými podnikovými partnery podnikatelský projekt na zadané téma. Cílem je podporovat práci studentů v mezinárodních týmech a rozvíjet jejich dovednosti pro vedení lidí, zprostředkovat studentům získání praktických zkušeností nezbytných k úspěšnému nastartování jejich kariéry a k práci v mezinárodním manažerském prostředí.
- Semináře rozvoje dovedností komunikační a moderátorské techniky, trénink prezentačních a vyjednávacích schopností.
Po dobu jednoho semestru plní student tyto studijní povinnosti na některé ze zahraničních členských škol CEMS, druhý semestr pak absolvuje na své domácí univerzitě. „Významnou součástí programu je absolvování minimálně desetitýdenní zahraniční stáže v jedné firmě, zpravidla z řad podnikových partnerů,“ doplňuje Helena Sedláčková, ředitelka CEMS v České republice.

Další informace o programu na www.cems.org

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz