Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Musí se uchazeč o místo svěřit se svou nemocí?

Často uchazeči o práci přemýšlí nad tím, jestli je vhodné budoucímu zaměstnavateli oznámit, že trpí epilepsií, alergií nebo jiným chronickým onemocněním. Někteří lidé trpí i psychickými poruchami, které nejsou na první pohled patrné. Těmto nemocem se nevyhneme ani v podnikání.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pavel

6. 8. 2006 13:17
pohled zaměstnavatele

Z pohledu větší zahraniční výrobní firmy vám řeknu dva poslední zážitky:

Místo specialisty obsazeno kandidátem, který zatajil, že má diagnózu od psychiatra a byl i hospitalizován. Samozřejmě se na to hned přišlo protože nebyl schopen vykonávat běžnou práci natož práci specialisty. Výsledek: flustrace na obou stranách, on pocit ukřivděnosti a pro nás zkažené výběrové řízení a ztracené náklady za zaškolení atd.

Další standardní případ: Člověk, trpící na záda (to jsme se dozvěděli později od příbuzných) přijat do výroby, po dvou měsích nahlásil pracovní úraz-zablokovaná záda a už je tři měsíce doma za 100%, protože se těžko dokáže, že diagnóza nesouvisí s pracovní činností, kterou vykonával.Nikdo nemá zájem zjišťovat detaily o zdravotním stavu zaměstanců a nechávat si prověřovat jejich minulost, ale ztráty a problémy plynoucí z toho, že zaměstnanci nejsou soudní při výběru své práce a nebo naopak už dopředu kalkulují s zneužitím systému, dohání některé firmy k nestandardním postupům.

0 0
možnosti

XXL

6. 8. 2006 13:25
Existuje rozumné řešení

Zaměstnanec písemně potvrdí, že nemá zdravotní překážky pro vykonávanou funkci ani zdrav. omezení. Pokud má omezení, uvede jaká - jde je n o to, co souvisí s vykováváním práce. A hlavně, zaměstnavatel pošle na své náklady na vstupní prohlídku. Lékař potvrdí, jestli je pracovník zaměstnání schopen, případně s jakými omezeními. Lékař nemá právo informovat o zdrav. stavu a chorobách, ale uvede, jaká jsou omezení, pokud jsou.

Do zdrav. stavu pracovníka zaměstnavateli nic není, nemá právo se ptát na choroby apod. Má právo znát ale případná omezení.

Další praxe - zaměst. zpravidla chce potvrzenou návštěvu u lékaře. Proč má ale slídit, ke kterému specialistovi chodím? Např. proč má vědět, že chodím do hepatální nebo diabetologické poradny? Pokud ty věci neovlivnují můj výkon, nemělo by zajímat.

0 0
možnosti

XXL

6. 8. 2006 13:30
pokr.

To jsou celkem nevinné věci, ale ženě nemusí být příjemné, že chodí ke gynekologi a zaměstnavatel o tom má naprostý přehled. Vůbec neuvažuji tzv. problematické potíže - typu návštěva onkologie, pracoviště na vyšetření AIDS, sexuologie, psychiatrie, klinický psycholog.

Jako muži by mi bylo např. vysvětlovat šéfovi/šéfce, že chodím na urologii s prostatou. Prostě moje choroby a potíže jsou moje soukr. věc. Doktoři by měli mít razítka na omluvenky, kde nebude specializace. Kvůli preventivnímu kardiovyšetření si nemusí zaměstnavatel myslet, že jsem kardiak a při nejbližší příležitosti se mě zbavit. Ochrana soukromí pacienta je stále nedostatečná. Pokud firmy dávají dotazníky jaké máte koníčky, pak je pochopitelně zajímá i zdrav stav. I když koníčky můžou mít návaznost na typ práce, přesto by měli strikně respektovat soukromí zaměstnance.

0 0
možnosti

máří magdalena

7. 8. 2006 0:00
Re: pokr.

Nevím proč  vykládat šéfovi,ke kterému doktorovi jdu.Tyto pochůzky vyřizuji ve svém volném čase,případně si vezmu NV.Nemarodila jsem přes 5 let a do toho ostatního nikomu nic není.Navíc poměry ve firmě jsou nastaveny tak,že se mi nevyplatí marodit ani courat na propustku.

0 0
možnosti

XXL

7. 8. 2006 1:28
Re: Re: pokr.

Já to taky nevím, ale pokud se šéf zeptá, tak ne vždy je zaměstnanec v pozici, aby si mohl dovoli říct, že mu do toho nic není. K doktorům lidi nechodí, aby se vyhnuli práci. Kdo se chce ulít, dokáže to během prac. doby. U doktora zábava není, ani v čekárně. Ve volnu tam půjde člověk těžko, doktoři mají ranní i odp. hodiny v běžné pracovní době. A v nemocnic by právem někoho vyhodili, kdyby tam přišel v půl sedmé večer, že jde z práce. Oni tam nebudou přes noc proto, že jinde ve fabrice ve dne pracují. Banky mají hodiny taky od 8-9 do 17 hod, v nejlepším případě do 18 hod, ale to je spíš výjimka. A pokud jdu v prac době, i když si to nadělám nebo úkoly musím stejně stihnout, tak se musím v práci dovolit.

Marodit se mi taky nevyplatí, vyjde to hodně draho. Nicméně přecházím jen menší virozy, vážnější nemoci ležím s neschopenkou. Dle názoru lékařů není dobré, pokud nejde o zcela banální nemoc, to přecházet. Jednatk kvůli sobě, potom kvůli ostatním. Viz články na idnes na toto téma.

0 0
možnosti

belgian chocolate

13. 11. 2006 16:34
to se hochu musíš rozhodnout

buď chceš mít soukromí a na návštěvu lékaře si vezmeš dovolenou nebo NV - v tom případě po tom zaměstnavateli skutečně nic není. nebo chceš, aby ti zaměstnavatel za čas strávený u lékaře zaplatil - v tom případě má zaměstnavatel právo vědět, co v pracovní době děláš. tvoje volba.

0 0
možnosti

Miss Marple

6. 8. 2006 14:19
Re: pohled zaměstnavatele

Prosim vas a za jakych okolnosti vam pribuzni sdelili zdravotni stav vasich zamestnancu? Vy jste se jich ptal? Nebo vam to ha NR prisli oznamit sami? A co vstupni prohlidka lekarem, zda je dotycny schopen vykonavat tutoi cinnost? Myslim v pripade pana ve vyrobe.

Jsem frustrovana, kdyz ctu, ze zamestnavatel je flustrovan.

0 0
možnosti

Miss Marple

6. 8. 2006 14:21
Oprava

na HR

0 0
možnosti

halalik

6. 8. 2006 14:40
Re: Re: pohled zaměstnavatele

Takova vstupni prohlidka je o nicem. Doktor se zepta, zda nejsou nejake problemy, zda dobre vidi/slysi, zmeri tlak a to je asi tak vsechno. Karta se zdravotni dokumentaci je pacosovi volne pristupna a tak muze zavery a dokumenty z leceni, ktere by ho mohly znevyhodnit, docasne stopit.

To by musela byt 2kolova prohlidka. V 1. kole by budouciho zamestnance prohledl vseobecny nezavisly lekar a vytipoval potencialni rizikovou oblast, kde by mohl zamestnanec "neco tajit". V 2. kole by zamestnanec sel na vyzvani zamestnavatele k dotcenemu specialistovi.

K*rva lidi, uvedomte si, ze v praci stravite petinu, mozna ctvrtinu svyho zivota a tak ma zamestnavatel pravo znat vas skutecny zdravotni stav. Kdyz adoptujete decko, taky nesahate nejspis "poslepu".

0 0
možnosti

XXL

6. 8. 2006 19:56
Re: Re: Re: pohled zaměstnavatele

Zažil jsem třikrát vstupní prohlídku. Dvakrát v nemocnici, specializované pracoviště, samozřejně součástí vyšetření krve, moči, poslech, jestli nejsou na srdci šelesty atd. Třetí prohlídku dělal taky doktor specialista, který spadá pod nemocnici a částečně má ordinaci mimo. Tj byl to smluvní lékař ne můj, ale zaměstnavatele. Můžu říct, že nešlo jen o měření tlaku, zdravotní potíže zjistil. Myslím, že specialista jde těžko ošálit. Prohlídka nebyla za 15 minut ale dosti dlouhá. V případě pochybností není problém předat dalším specialistům v nemocnici. Navíc u doktora vyplnuji dotazník, takže pokud nějakou chorobu zatajím, tak pak nesu důsledky toho zatajení.

Ale o co mi jde. Lékař vydá potvrzení, zda-li jsem schopen dané práce, případně s jakým omezením. Ale neinformuje o mém zdrav. stavu. Nejsme už v totalitě, i když by leckteré firmy rády zavedly totalitu svoji, horší jak za bolševika. K demokracii patří právo na soukromí, soukromí se smí narušit jen podle pravidel, kde to je nutné.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...