Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme se omezit v nákupech i v rekreaci, říká mladá žena hledající práci

  13:15aktualizováno  13:15
Ekonomická krize. Tohle slovní spojení nemá Hana Hrůzová ráda. Její rodina už poznala, co to může znamenat v praxi. V případě mladé rodiny z bohnického sídliště v Praze například to, že se musí omezovat.
S malým dítětem se práce hledá těžko.

S malým dítětem se práce hledá těžko. | foto: Profimedia.cz

V rodině se změnily nákupní košíčky, například dražší potraviny a drogistické zboží kvalitních značek už nekupují tak často. A letos nepojedou na hory, i víkendových výletů mimo Prahu si dopřávají méně.

"Už na přelomu října a listopadu odřeklo pár firem manželovi zakázku, a tak musel přeorganizovat některé aktivity," popisuje třiatřicetiletá žena na mateřské, jak se stalo, že rodina musí měnit plány. Úsporná opatření, která zavedli, jim měsíčně ušetří čtyři až pět tisíc korun.

Na mateřské o rok méně

Ale tou nejvýraznější změnou je, že ukončí mateřskou o rok dříve, než původně chtěla. Mladá recepční významného hotelu v Praze chtěla být se sedmiletým Davidem a tříletou Danielou doma ještě rok. Ale tomu udělal konec nástup krize a zádrhel ve firmě manžela, který podniká v dopravě a stavebnictví.

Podnikatel musí hledat obchody jinde, a to i na úkor rodiny. "Pracuje teď o víkendech a po nocích," popisuje Hana Hrůzová. Její manžel dělá spoustu práce raději sám, aby za to nemusel platit někomu jinému.

Tři měsíce marně hledá

Hana Hrůzová už třetí měsíc hledá práci. Původní zaměstnavatel jí nemusel držet místo, protože "nestihla" otěhotnět do tří let od narození prvního dítěte. V Praze, kde je nejnižší nezaměstnanost, by najít práci neměl být problém, ale v době recese může být všechno jinak.

"Když Davídek odejde do školy a Danielka je na čtyři hodiny ve školce, hledám na internetu nebo chodím na pohovory. Je to velmi frustrující, už si připadám zbytečná," říká rezignovaně absolventka Hotelové školy v Poděbradech.

Vizitka - hana hrůzová

Třiatřicetiletá bývalá recepční v hotelu strávila poslední roky na mateřské dovolené. Děti má dvě – synovi je sedm a dceři tři roky. Bydlí v Praze a kvůli krizi se rozhodla opět pracovat.

Problém: najít práci

Hana Hrůzová se rozhodla ukončit svou mateřskou dovolenou o rok dříve. Hledá práci již tři měsíce, ale zatím marně. Už si začíná připadat zbytečná, všude slyší jen odmítavé odpovědi.

Spokojila by se i s kancelářskou prací, ale všude slyší: "Před rokem taková místa obsazovali i lidmi bez kvalifikace, ale teď si vybírají." Jestli to tak půjde dál, možná kývne i na nekvalifikovanou práci. Jediné, na co by nepřistoupila, je práce na směny. "Nechci kvůli dětem. Nemohla bych se jim věnovat," říká. Připouští, že v nouzi by muž určitě dokázal přeorientovat firmu na jiný obor.

Šli by i do ciziny

Krize podle nich nejvíc dopadne na rodiny, kde buď vydělává jen jeden z partnerů, nebo oba mají nízkou kvalifikaci. Rodina, která žije ve vlastním panelákovém bytě a má auto, velké finanční rezervy nemá. Kdyby nastala katastrofa, mají přátele i rodiče, kteří by je podpořili. Nejdříve by však prodali chalupu.

O tom, že by se přestěhovali za prací jinam, neuvažují. Tak daleko ještě problémy nedospěly. Ale když už je řeč o stěhování, připouštějí, že by odešli do ciziny. "Manžel umí výborně anglicky a my bychom šli za ním," říká maminka dvou dětí.

tomáš vašák, psycholog IDM, říká

"Rodina rozumně začala situaci včas řešit. Teď je důležité, aby se i dále vzájemně podporovali."

Neumí si představit, jak se bude hospodářství vyvíjet dál, ale rozhodně ví, že bude ještě hůř. "Česko tím sotva projde bez ztráty kytičky, když se sesypala ekonomika na celém světě," míní. Kdyby sama měla pravomoc rozhodovat o záchraně ekonomiky, nedělala by nic jen pro Česko bez ohledu na okolní země. "Hledat řešení je těžké. Ale nemyslím si, že by pomohlo snižování daně z přidané hodnoty, jak navrhují některé zájmové skupiny."

Autoři:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Pozor na úvěrové firmy bez licence, od konce května platí nové podmínky

Ilustrační snímek

Na konci května se úvěrový trh změní. Zmizí z něj definitivně mnoho společností, které poskytovaly spotřebitelské úvěry...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz