Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme se omezit v nákupech i v rekreaci, říká mladá žena hledající práci

  13:15aktualizováno  13:15
Ekonomická krize. Tohle slovní spojení nemá Hana Hrůzová ráda. Její rodina už poznala, co to může znamenat v praxi. V případě mladé rodiny z bohnického sídliště v Praze například to, že se musí omezovat.
S malým dítětem se práce hledá těžko.

S malým dítětem se práce hledá těžko. | foto: Profimedia.cz

V rodině se změnily nákupní košíčky, například dražší potraviny a drogistické zboží kvalitních značek už nekupují tak často. A letos nepojedou na hory, i víkendových výletů mimo Prahu si dopřávají méně.

"Už na přelomu října a listopadu odřeklo pár firem manželovi zakázku, a tak musel přeorganizovat některé aktivity," popisuje třiatřicetiletá žena na mateřské, jak se stalo, že rodina musí měnit plány. Úsporná opatření, která zavedli, jim měsíčně ušetří čtyři až pět tisíc korun.

Na mateřské o rok méně

Ale tou nejvýraznější změnou je, že ukončí mateřskou o rok dříve, než původně chtěla. Mladá recepční významného hotelu v Praze chtěla být se sedmiletým Davidem a tříletou Danielou doma ještě rok. Ale tomu udělal konec nástup krize a zádrhel ve firmě manžela, který podniká v dopravě a stavebnictví.

Podnikatel musí hledat obchody jinde, a to i na úkor rodiny. "Pracuje teď o víkendech a po nocích," popisuje Hana Hrůzová. Její manžel dělá spoustu práce raději sám, aby za to nemusel platit někomu jinému.

Tři měsíce marně hledá

Hana Hrůzová už třetí měsíc hledá práci. Původní zaměstnavatel jí nemusel držet místo, protože "nestihla" otěhotnět do tří let od narození prvního dítěte. V Praze, kde je nejnižší nezaměstnanost, by najít práci neměl být problém, ale v době recese může být všechno jinak.

"Když Davídek odejde do školy a Danielka je na čtyři hodiny ve školce, hledám na internetu nebo chodím na pohovory. Je to velmi frustrující, už si připadám zbytečná," říká rezignovaně absolventka Hotelové školy v Poděbradech.

Vizitka - hana hrůzová

Třiatřicetiletá bývalá recepční v hotelu strávila poslední roky na mateřské dovolené. Děti má dvě – synovi je sedm a dceři tři roky. Bydlí v Praze a kvůli krizi se rozhodla opět pracovat.

Problém: najít práci

Hana Hrůzová se rozhodla ukončit svou mateřskou dovolenou o rok dříve. Hledá práci již tři měsíce, ale zatím marně. Už si začíná připadat zbytečná, všude slyší jen odmítavé odpovědi.

Spokojila by se i s kancelářskou prací, ale všude slyší: "Před rokem taková místa obsazovali i lidmi bez kvalifikace, ale teď si vybírají." Jestli to tak půjde dál, možná kývne i na nekvalifikovanou práci. Jediné, na co by nepřistoupila, je práce na směny. "Nechci kvůli dětem. Nemohla bych se jim věnovat," říká. Připouští, že v nouzi by muž určitě dokázal přeorientovat firmu na jiný obor.

Šli by i do ciziny

Krize podle nich nejvíc dopadne na rodiny, kde buď vydělává jen jeden z partnerů, nebo oba mají nízkou kvalifikaci. Rodina, která žije ve vlastním panelákovém bytě a má auto, velké finanční rezervy nemá. Kdyby nastala katastrofa, mají přátele i rodiče, kteří by je podpořili. Nejdříve by však prodali chalupu.

O tom, že by se přestěhovali za prací jinam, neuvažují. Tak daleko ještě problémy nedospěly. Ale když už je řeč o stěhování, připouštějí, že by odešli do ciziny. "Manžel umí výborně anglicky a my bychom šli za ním," říká maminka dvou dětí.

tomáš vašák, psycholog IDM, říká

"Rodina rozumně začala situaci včas řešit. Teď je důležité, aby se i dále vzájemně podporovali."

Neumí si představit, jak se bude hospodářství vyvíjet dál, ale rozhodně ví, že bude ještě hůř. "Česko tím sotva projde bez ztráty kytičky, když se sesypala ekonomika na celém světě," míní. Kdyby sama měla pravomoc rozhodovat o záchraně ekonomiky, nedělala by nic jen pro Česko bez ohledu na okolní země. "Hledat řešení je těžké. Ale nemyslím si, že by pomohlo snižování daně z přidané hodnoty, jak navrhují některé zájmové skupiny."

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz