Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Může mi dát zaměstnavatel pokutu?

  10:00aktualizováno  10:00
Naše firma vydala vnitřní směrnici, která řeší postihy za to, že si zaměstnanec řádně neoznačil na píchačce svůj příchod nebo odchod ze zaměstnání. Umožňuje zákoník práce, aby zaměstnavatel ukládal finanční postih (pokuty) svým zaměstnancům? Může zaměstnavatel v případě špatného označení nebo neoznačení příchodu nebo odchodu požadovat, aby si zaměstnanec za odpracovanou směnu vzal náhradní volno nebo čerpal dovolenou?

L. B. Semily

Zaměstnavatel má povinnost seznámit zaměstnance s vnitřními předpisy, případně mu umožnit do nich nahlédnout, pokud je nevyvěsí na obecně přístupném místě. V žádném případě tedy nejde o vnitřní záležitost zaměstnavatele, ale o dokument, který má právní závaznost a závazky z něj vyplývající lze uplatnit i při případném sporu u soudu. Totéž se týká i kolektivní smlouvy, v níž jsou závazky týkající se pracovněprávních otázek rovněž vymahatelné u soudu. Zaměstnavatel nemůže postihovat zaměstnance pokutami.

Pokuty může ukládat pouze kontrolní orgán přicházející do podniku například kontrolní orgán úřadu práce, inspekce bezpečnosti a hygieny, Kontrolující orgán může ukládat pokuty za zjištěné nedostatky jak zaměstnavateli, tak i jednotlivým zaměstnancům, kteří porušili platné předpisy například když má skladník nesprávně uložené jednotlivé druhy zboží. Zaměstnavatel je povinen vydat směrnici o způsobu evidence pracovní doby. Pokud by pak zaměstnanec z nedbalosti nebo úmyslně porušil povinnost evidovat svůj příchod a odchod, šlo by pak o porušení pracovní kázně, za něž by měl být písemně napomenut.

Kdyby došlo k opakovanému porušení, mohl by mu dát zaměstnavatel výpověď podle § 46 odst. l. písm. f) zákoníku práce. Ve mzdovém předpisu by rovněž mohlo být takové opomenutí základní povinnosti důvodem pro snížení odměny, prémie nebo jiné pohyblivé složky mzdy, když by v pravidlech o poskytnutí této složky byl uveden tento důvod. Jinak je zaměstnavatel povinen v souladu s ustanovením § 35 odst. 1. písm. a) platit zaměstnanci mzdu za vykonanou práci. To znamená, že nemůže za den v píchačce neoznačený automaticky poskytovat náhradní volno nebo stanovit dovolenou. Z uvedeného vyplývá, že zaměstnavatel porušuje ustanovení zákoníku práce.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

UNIJOB s.r.o.
Řidič- Kolín- Ovčary + ČR

UNIJOB s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 19 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.