Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Může vás balíček služeb vyjít draho?

aktualizováno 
Běžný účet je v dnešní době nutností. Jeho založením však nároky klienta obvykle zdaleka nekončí – většina lidí si již například nedokáže představit život bez platební karty. Ani ostatní produkty bank vás nemusejí nechat lhostejnými. Je však ideální mít vše, co potřebujete, v jednom balíčku, za jeden měsíční poplatek? Nabízejí však banky opravdu to, co klienti ocení? A kolik za takový finanční balíček požadují? Odpovídá vůbec cena nabízeným službám?

Finanční balíčky, balíčky finančních služeb nebo balíčky produktů, jak jsou tyto produkty nazývány, dnes nabízí téměř všechny větší české banky. Pro srovnání jsme vybrali pouze ty, které jsou určeny pro nejširší populaci. Nejsou tedy zahrnuty studentské balíčky, junior balíčky či program Senior od Poštovní spořitelny určený lidem od 55 let věku. V tabulce rovněž nejsou uvedeny banky, jež předem sestavené finanční balíčky nenabízejí. Jde o eBanku, Volksbank a Živnostenskou banku. eBanka sice nabízí ke svému osobnímu účtu čtyři různé cenové programy, ty se však liší pouze cenou za určité operace či služby a neskládají se z žádných dalších produktů.

Co typický balíček služeb obvykle obsahuje? Základem je vedení běžného účtu a vyhotovování a zasílání výpisů zdarma, na které pak banky „nabalují“ ostatní služby. Téměř všechny balíčky obsahují vydání a vedení platební karty v rámci paušálního poplatku (s výjimkou Genius od GE Capital Bank a většiny postžirových účtů Poštovní spořitelny). Rozdíly lze ovšem spatřit v délce trvání této výhody. Většinou platí po celou dobu trvání účtu, v naprosté menšině případů se bezplatné vedení týká pouze omezené doby, přičemž vedení karty nad tuto dobu si již klient zaplatí. Dále se liší typy nabízených karet - zatímco u „nižších“ typů balíčku získáte v ceně mezinárodní elektronickou kartu, u „vyšších“ obdržíte kartu embosovanou, popř. i některou z karet úvěrových.

 

  Balíček Cena/měsíc Platební karta zdarma Kontokorent (zřízení a vedení zdarma) Přímé bankovnictví zdarma Navíc zdarma
Česká spořitelna Výhodný program 35 Kč elektronická ano tel., internet -
Komplexní program 75 Kč embosovaná ano tel., internet -
ČSOB  Osobní konto Plus 50 Kč elektronická ano tel., GSM, internet (pasivní) -
 Aktivní konto 170 Kč embosovaná+ 1 ČSOB kreditní karta ano tel., GSM, internet **  5 účet. položek elektronicky (debet) v rámci banky + 5 do jiné banky v ČR
 Aktivní konto Plus 390 Kč 1 embosovaná + 1 úvěrová karta typu Gold ano tel., GSM, internet ** 10 účet. položek elektronicky (debet) v rámci banky + 10 do jiné banky v ČR
Citibank Citibank účet 200* Kč elektronická ne tel., internet spořicí účet

Pozn.: * při součtu průměrného měsíčního zůstatku na všech účtech klienta do 300 000 Kč (za přísl. měsíc), nad tuto částku je vedení běžného účtu zdarma; **včetně vydání 1 čip. karty s bezp. certifikátem a roční obnovou zdarma plus vydání jedné čtečky čip.karet

Chcete vědět, kde vám nabídnou nejvýhodnější kontokorent? Čtěte ZDE.

Další nejčastěji nabízenou službou, zahrnutou v rámci měsíčního poplatku k účtu, jsou produkty přímého bankovnictví, a to v různém rozsahu - v závislosti na ceně balíčku, jenž si zvolíte. Třetím nejčastějším produktem, jenž bývá v rámci balíčků nabízen, je kontokorent. O oprávněnosti tohoto výběru svědčí stále rostoucí počet platebních karet, poskytnutých úvěrů i vzrůstající počet klientů využívajících přímé bankovnictví.

Některé balíčky obsahují spořící účty. To ovšem nemusí být příliš velká výhoda – zřízení a vedení spořicího účtu můžete získat zpravidla ve všech bankách, které tento produkt nabízejí.  

  Balíček Cena/ měsíc Platební karta zdarma Kontokorent (zřízení a vedení zdarma) Přímé bankovnictví zdarma

Navíc zdarma

GE Capital Bank Běžný účet GEnius 79 Kč - jen vedení (zříz.:250Kč) 2 kanály  (GSM, tel. nebo internet) -
HVB Bank Konto Komfort 184 Kč 1 kreditní, 1 debetní karta ne tel., internet 2 výběry z bankomatu v ČR; 5 vyšlých plateb zadaných  přes internet+5 přes tel.; 3platby uskutečněné na zákl. trvalého příkazu
Konto komfort Global 284 Kč oproti kontu Komfort zahrnuje navíc 2 cizoměnové běžné účty

 

KB A-konto 200 Kč 1 embos. karta EC/MC nebo Visa, 1 American Epress ano tel., internet povolení inkasa (vč.SIPO) první 3 měsíce po 1. zřízení zdarma;zadávání,změny, rušení aut. převodů nadměr. zůstatků ve prospěch účtů vedených KB; 1 bank.karta optic.klíče
Expreskonto 79 Kč 1 embos. karta zdarma 1.rok ne tel., internet povolení inkasa (vč.SIPO) první tři měsíce zdarma ( jinak 60,- Kč); zadávání trv.příkazu k aut.převodu)
Ideal 35* Kč elektronická ne - Ideal sporoúčet + zaúčt. účet.položky na něm
Perfektkonto 55 Kč elektronická typ "Start" (30 dní splatnost) tel. 2 výběry za měsíc z bankomatu KB  kartou VISA Electron

Pozn.: * při využívání některé ze služeb přímého bankovnictví (kromě samostatné služby Garantovaná platba) 15 Kč

Rozdíl mezi cenou nejlevnějšího a nejdražšího balíčku činí (za stejné období) několik set korun. Obsah nejlevnějších a nejdražších balíčků je však samozřejmě nesrovnatelný. „Vyšší“ typy balíčků bývají navíc oproti levnějším lépe úročeny (uplatňuje se u nich téměř vždy tzv. pásmové úročení), což ovšem může být spjato i s vyšším požadovaným minimálním vkladem.

Ceny balíčků bývají samozřejmě nastaveny tak, že souhrn cen jednotlivých služeb je vyšší než jednotná cena za balíček. Zdají se tedy při prostém vyčíslení výhodné, někdy můžete ušetřit několik desítek korun za měsíc. Ovšem pouze v případě, že všechny služby opravdu využíváte. Pokud ne, můžete v naopak konečném důsledku zaplatit více, než skutečně musíte. Je proto dobré spočítat si, zda by pro vás holý běžný účet (pokud jej banka vůbec nabízí) spolu se samostatně připojenými produkty, které skutečně využíváte, nebyl přeci jen výhodnější. Popřípadě zvolit jiný produktový balíček.

Samozřejmě to platí i naopak. S výší měsíčního poplatku roste i rozsah nabízených služeb. Klient může mít v rámci balíčku také předplacen určitý počet operací – např. převodů do jiné banky či výběrů z bankomatu. Právě měsíční poplatek za takovýto balíček se může zprvu zdát vysoký, ovšem vezmete-li v potaz, kolik díky operacím zdarma ušetříte, pokud je využijete v plném rozsahu, může v porovnání s konkurencí vycházet jako levnější. Musíte ovšem uvedené operace opravdu "spotřebovat". Vše záleží na vašich potřebách.

  Balíček Cena/měsíc Platební karta zdarma Kontokorent (zřízení a vedení zdarma) Přímé bankovnictví zdarma Navíc zdarma
Poštovní spořitelna Program Klasik 19 Kč  vydání maxkarty (vedení - 12/měsíc) ne - -
Program Rodina 50 Kč vydání maxkarty pro majitele účtu + 1 disponující osobu ano tel.(automat) -
Program Elektron 70 Kč  vydání maxkarty (vedení - 12/měsíc) ne tel.(automat), homebanking, GSM -
Program Plus 90 Kč embosovaná karta 1. rok zdarma +  vydání maxkarty (vedení - 12/měsíc) ano tel.(automat), homebanking, GSM -
Raiffeisenbank Kompletkonto Start 45* Kč elektronická zřízení; vedení zdarma prvních 6 měsíců 1 ze služeb (GSM, internet, tel.) -
Kompletkonto Klasik 80 Kč elektronická ano tel., internet, GSM spořící účet**
Kompletkonto Optimum 125 Kč embosovaná ano tel., internet, GSM spořící účet**; cestovní a úrazové pojištění  v zahr.

Pozn.: * zahrnuje výpisy s čtvrletní frekvencí; ** s automatickými převody nadlimitního zůstatku zdarma a čtvrtletními výpisy

Ukažme si jednoduchý příklad – holý sporožirový účet České spořitelny versus Výhodný program. Za Výhodný program zaplatíte 35 Kč za měsíc, za což získáte platební kartu a kontokorent spolu se Servisem 24 (zahrnuje jak telefonní, tak internetové bankovnictví).

A nyní samostatně. Vedení sporožirového účtu se sjednanou službou přímého bankovnictví je zdarma. Servis 24 stojí 15 Kč měsíčně, vyhotovení a zaslání výpisu 11,40 Kč, měsíční vedení kontokorentu 10 Kč a platební karta 150 korun za rok (pro snazší počty 12,50 za měsíc). Pokud máte sporožirový účet a využíváte všechny zmíněné služby, zaplatíte (bez dalších operací) 48,90 Kč oproti pětatřiceti korunám Výhodného programu. K úplnosti třeba dodat, že sporožirový účet je úročen 0,25% p.a., Výhodný program sazbou 0,5%.

U

Proč se nechat bankou odírat na běžném účtu? Jaké jsou alternativy? klikněte ZDE.

vyšších typů balíčků - s větším rozsahem služeb - bývá rozdíl mezi souhrnnou cenou jednotlivých služeb a cenou balíčku ještě dramatičtější. Otázkou ovšem je, kolik klientů skutečně využije například dvacet příkazů v rámci České republiky za měsíc zdarma. Bonusem navíc, který klienti naopak určitě ocení, budou nezpoplatněné výběry z bankomatu. Těch ovšem banky nabízejí pomálu.

V některých případech rozdíl oproti běžnému účtu nelze vyčíslit, neboť banky tento produkt samotný (v základní podobě) nenabízejí. Jde o ČSOB, Citibank a Poštovní spořitelnu (i když program Klasik je základní variantou, která mnoho nenabízí). U některých bank, které nabízejí holý účet i balíček služeb, bývají balíčky lépe úročeny. K využívání balíčků klienty nejvíce „motivuje“ Komerční banka, kde samotný běžný účet stojí 50 Kč za měsíc, zatímco nejlevnější balíček 35 korun.

Jak již bylo výše řečeno, nejsou do výčtu zahrnuty studentské balíčky. Ty nabízejí tři největší české banky, které je nabízejí za výhodnějších podmínek než ostatní produkty - zdarma (včetně karty, spolu s některými službami přímého bankovnictví, případně i kontokorentem). Jsou také úročeny výhodnější úrokovou sazbou než „běžné“ balíčky služeb za standardních podmínek.

Který balíček finančních služeb si vyberete? Záleží na vás. Můžete porovnat rozsah poskytovaných služeb, cenu, či zahrnout i jiné faktory. V každém případě byste měli vědět, co od účtu očekáváte a spočítat si, zda se vám služby zahrnuté v balíčku opravdu vyplatí. Pro dražší balíčky to samozřejmě platí v první řadě. Není důvod nechat si vnutit něco, co nepotřebujete, nebo byste mohli získat jinak levněji.

Který balíček služeb využíváte? Doporučili byste ho ostatním? Zdají se vám nabídky bank výhodné? Napište nám, těšíme se na vše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz