Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mužům vstup zakázán. Ženy řeší finance v dámském klubu

aktualizováno 
Jednou za půl roku zapomene Renata Jenšíková, tisková mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň, na pacienty a vyrazí na netradiční, čistě dámský dýchánek. Na něm se setkává s kolegyněmi z různých oborů a společně se noří do světa financí. Jde o setkání členek Dámského investičního klubu České spořitelny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - úspory, peníze | foto: Profimedia.cz

Kdo by ale čekal běžné klábosení o dětech či práci nad kávou a zákuskem, bude zřejmě zklamán. Každé takové setkání je totiž nabité přednáškami a získáváním nových kontaktů.

Inspirace z období první republiky a především mateřské Erste Bank dovedla před rokem a půl Českou spořitelnu k myšlence založit čistě dámský investiční klub. Fungovat má jako jakési nezávislé, ale zároveň exkluzivní zázemí pro výměnu znalostí a zkušeností v oblasti investování.

Členství v tomto klubu není zatíženo žádnými poplatky či dodatečnými podmínkami, nepočítáme-li skutečnost, že jde o spolek výhradně dámský. Otevřený je všem ženám se zájmem o investování.

"Samozřejmě předpokládáme, že oblast investic je atraktivní pro určitou skupinu více než pro jinou. Členkami klubu jsou manažerky, podnikatelky, novinářky i ženy v domácnosti. Zkrátka dámy spravující své osobní i rodinné finance," vysvětluje Pavla Langová z tiskového oddělení České spořitelny.

Odpovědi na své otázky některé členky nedostanou

K registraci do Dámského investičního klubu členky přivádějí podobné požadavky, nahlédnout hlouběji do světa financí. Některé klub uspokojit v tomto směru dokáže, jiné naopak. Nadšení a registrace tedy podle všeho nestačí.

Členku klubu Lindu přivedl na webové stránky investicniklub.cz zájem o osobní finance a povědomí o dámských investičních klubech fungujících dlouhá léta v zámoří. V Česku ale našla jen klub České spořitelny.

"Zaregistrovala jsem se a pročetla jejich informace. Nic nového či nějakou zásadní radu jsem se nedozvěděla a to bylo dávno před krizí," vysvětluje své pohnutky k vstupu do klubu Linda.

Hledala navíc dámský investiční klub zaměřený více na obyčejné ženy, které by se měly přestat bát světa financí, vstoupit kupříkladu do tohoto klubu a začít investovat. "To jsem zde ale nenašla," dodala nespokojená Linda.

Jiné ženy jsou ale se svým členstvím a tím, co jim přináší, naopak velmi spokojené.

"Běžně se setkávám s řadou osobností zejména z prostředí zdravotnictví. Chyběl mi přesah do jiných oborů, takže každé setkání investičního klubu beru jako výborný zdroj zajímavých kontaktů mimo svou působnost," říká Renata Jenšíková.

investiční klub české spořitelny

- založen v únoru 2008
- v současnosti má více než 1 700 členek
- členství je bezplatné a k ničemu nezavazuje
- členkami klubu jsou manažerky, podnikatelky, novinářky i ženy v domácnosti
- vizí klubu je poskytovat a rozšiřovat mezi ženami atraktivní formou odborné vědomosti v oblasti vývoje na kapitálových trzích, nových investičních instrumentů a konkrétních investičních strategií

Zdroj: Česká spořitelna, a.s.

Ženy hledají jistotu a upřednostňují poradenství

Vývoj na finančních trzích v posledním roce vedl řadu investorů k zamyšlení nad tím, zda jimi zvolená investiční strategie odpovídá jejich naturelu. "Podobný trend jsme zaznamenali i u členek Dámského investičního klubu. Zřetelný je posun ke konzervativnějším produktům a zvýšenému zájmu o zajištěná řešení," popisuje změny v investičním chování žen Pavla Langová z tiskového oddělení banky.

Konzervativnější investorky projevily zvýšený zájem o produkty, které garantují návratnost vložených peněz a přitom nabízejí zajímavý potenciál pro výnos.

Členky klubu spojuje společný zájem o investice a jistou formu poučení od klubu skutečně očekávají. Chtějí poradit, jak se obezřetně, ale přesto efektivně na finančních trzích pohybovat. V této oblasti ženy preferují osobní přístup a poradenství.

Další podobně fungující klub banky nechystají

Konkurence, alespoň podle získaných odpovědí bank, se investiční klub České spořitelny obávat nemusí. Žádná z oslovených bank totiž nic podobného v nejbližší době nepřipravuje. Jistou obdobou projektu, jenž ale není standardním externím klubem, je Fórum žen U-WIN UniCredit Bank.

"Organizujeme akce a konference zaměřené na téma postavení žen v naší skupině, v obchodu a společnosti obecně. Spojené jsou s neformálními setkáními žen zaměstnaných ve skupině UniCredit i hostů - podnikatelek a manažerek významných společností," přibližuje projekt Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí banky. Bance však jde především o začlenění většího počtu žen do řízení na různých úrovních v rámci finanční skupiny UniCredit.
Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz