Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Myslet na daně je třeba už teď

aktualizováno 
Pokud zbyly v předvánočním kvasu ještě nějaké peníze a při pomyšlení na březen jako měsíc daní se vám dělá nevolno, můžete spojit příjemné s užitečným. Podnikatelé třeba tak, že nakoupí do firmy nové počítače a další vybavení. Ostatní mohou poukázat na svůj účet do penzijního fondu či na životní pojistku peníze navíc nebo věnovat nějaký obnos na charitu. Výsledek těchto transakcí se projeví v březnu nižšími daněmi.

Ještě je nějaký čas zapracovat na konečném účtu se státní pokladnou, aby v únoru či březnu, při vyplňování daňového přiznání za rok 2003 nebylo člověku tak těžko. Způsobů, jak platit nižší daně, je několik. 
 
Daně sníží penzijní připojištění i životní pojistka

Chcete mít až o 24 000 korun menší základ, ze kterého vám budou počítat daně? Jistě, lze to, pokud vám zbývají peníze a chcete je věnovat na životní pojištění a penzijní připojištění. „Navýšení splátek penzijního připojištění je určitě výhodný způsob, jak peníze investovat,“ radí analytik David Marek z Patria Finance. Díky penzijnímu připojištění je možné snížit daňový základ až o 12 000 korun ročně.

Každý, kdo chce maximálně ušetřit na daních, musí fondu poslat za letošní rok 18 000 korun, snížit daně lze totiž jen příspěvky, které přesáhnou 6000 korun. Ten, kdo platí celý rok menší částky, může doplatit potřebnou částku jednorázově jako mimořádnou platbu, musí však o tom dát fondu zprávu.

Úvaze o tom, zda jednorázově doplatit fondu peníze kvůli daňové úlevě, by proto měla předcházet zralá úvaha. Nejprve je třeba si ujasnit, zda nebudou chybět někde jinde.

Chcete mít důchod jako Švýcaři?
Více ZDE.

Na životní pojištění není nutno obětovat tolik peněz. Do daní lze odepsat celou částku do výše 12 000 korun, pouze však u pojistek s takzvanou spořící složkou a při splnění některých dalších podmínek, které se týkají délky spoření a doby její výplaty.
 
Ještě je čas na novou smlouvu

Zájemcům o daňovou úsporu, kteří zatím penzijní připojištění či životní pojištění neplatí, umožňují některé fondy a pojišťovny ještě do konce prosince smlouvu uzavřít s platností v letošním roce. Po podepsání smlouvy stačí uhradit příslušnou částku a v příštím roce si snížit daňový základ na základě potvrzení pro finanční úřad, které klienti obdrží v prvních měsících následujícího roku. „Klient dostane od pojišťovny v průběhu ledna až února potvrzení o započitatelných platbách za rok 2003. To připojí k daňovému přiznání nebo předá mzdové účtárně,“ vysvětluje Milan Kaňa z Allianz pojišťovny.
 
Platí přímá úměra

Hledáte informace o penzijním připojištění? Navštivte naši speciální přílohu.

Konkrétní daňová úspora se projeví u každého jinak, záleží na výši příjmu i dalších daňových odpočtech. Pokud je klient neuplatňuje, posílá penzijnímu fondu 1500 korun měsíčně a vydělává například 20 000 korun hrubého měsíčně, ušetří ročně na daních 2400 korun. U člověka s vyššími příjmy je úspora na daních ještě vyšší - při stejně vysokých platbách do fondu ušetří 3840 korun za rok. Je však třeba počítat s tím, že úleva na daních se sice projeví hned následující rok v březnu, ale vložené peníze zůstanou ležet ve fondu ještě dlouhou dobu.
 
Charita i dárcovství krve

Ve schránkách se před koncem roku hromadí prosby o příspěvek na různé charitativní spolky či hnutí. Kdo je vyslyší, udělá nejen dobrý skutek pro druhé, ale sníží si zároveň daňový základ až o 20 procent. Musí však nejméně polovinu částky darovat na odstranění následků živelních pohrom, dary na jiné účely lze snížit daňový základ jen o deset procent. Podmínkou je, aby peníze putovaly na obecně prospěšné účely, což jsou nejen různá sbírková konta a humanitární organizace, ale třeba také politické strany, hnutí či sportovní organizace. V každém případě je potřeba mít o věnovaném daru doklad pro zaměstnavatele či případnou kontrolu z finančního úřadu.

Menší daně platí také dárci krve. Za každý odběr lze odečíst od základu daně 2000 korun, nejvýše však deset procent z jeho základu.

Kolik se dá ušetřit ročně na daních

Výše daňové úspory u penzijního připojištění a životního pojištění závisí na velikosti příspěvku a na výši hrubé mzdy „pojištěného“, respektive na velikosti vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti. 
 

Jak vypadá roční úspora při konkrétních měsíčních platbách životního pojištění či penzijního připojištění v závislosti na hrubém měsíčním příjmu? Proč sjednat životní pojištění ještě do konce roku? Čtěte ZDE.  

Myslíte již teď na daně? Využíváte výše popsaných možností, abyste na nich ušetřili? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Recenze novinky: V Česku je od září užitečná pojistka pro živnostníky

Pár nezaplacených faktur může dostat do finančních potíží i zdravou firmu. Velké firmy se pro tento případ pojišťují, ale není to levné a pro drobné...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.