Kdy a jak si říct o lepší plat, aby vás šéfové neodmítli

aktualizováno 
Je ve vaší firmě běžné, že stávající pracovníci nedostávají přidáno? Nenechte se odradit a zkuste si o zvýšení říct. Je však dobré dodržet určitá pravidla. A když to nevyjde, zkuste se poohlédnout po lépe placené práci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak si říct o dobrý plat na pohovoru? Už před prvním setkáním s možnými šéfy si promyslete dopředu, čeho chcete dosáhnout. Měli byste mít zjištěno, jak je pozice hodnocena v dané lokalitě a s kvalifikací, kterou máte.

Spoříte? Investujte a zvyšte své úspory.

Přesto platovou otázku neprobírejte hned na začátku setkání. Vždy je vhodnější počkat, jak se bude pohovor vyvíjet. Abyste dovedli posoudit, kolik peněz je vhodné požadovat, potřebujete znát náplň práce, míru zodpovědnosti, možnost kariérního postupu a další faktory.

„Když nadejde vhodný čas a už máte dostatek informací o tom, co práce na dané pozici obnáší, a zároveň vidíte, že jste na pohovoru vyvolali chuť ‚koupit vás‘, začněte vyjednávat,“ nabádá Michal Novák z portálu Profesia.cz. Tím to však nekončí. „Prvního přidání se často dočkáte po skončení zkušební doby,“ má vypozorováno Michal Novák.

Pokud se ve firmě nenavyšuje mzda pravidelně nebo za jasně daných podmínek, o lepší finanční ohodnocení se musíte přihlásit. O zvýšení platu si však neříkejte častěji než jedenkrát ročně. Co to zkusit právě teď?

Kdy a jak si říct o zvýšení platu

K vyjednávání o zvýšení platu je vhodné využít nějaké výrazné pracovní úspěchy, například dokončení projektu. „Hlavně je třeba mít za sebou hmatatelné výsledky a dobré hodnocení, ale to mnohdy nestačí a je třeba přijít i s dobrým nápadem, který firmě pomůže něco zlepšit,“ radí Andrea Linhartová Palánová, která se zabývá srovnáním platů v auditorské společnosti PwC ČR.

Čtěte také

Dobrým okamžikem jsou také pohovory s nadřízeným při interním hodnocení. Mnohé firmy často samy přicházejí s ročním cyklem úpravy platů za dosažené výsledky. „O platu se vyjednává mezi čtyřma očima, pokud trousíte poznámky o tom, že půjdete jinam, kde vám dají více, ničeho nedosáhnete. Před jednáním se šéfem si dobře rozmyslete dvě věci – jak mu svůj požadavek zdůvodníte a jak ho načasujete,“ radí Novák.

Připravte si pozitivní argumenty, které dokládají, že pracujete dobře a jste pro firmu přínosní. Pokud ve firmě působíte více let, můžete zmínit také loajalitu, ta se oceňuje výrazně více než dříve.

„V žádném případě se šéfa nesnažte vydírat a stavět svou argumentaci na tom, že pokud vám nepřidá, odejdete ke konkurenci. Zvláště pokud nejste odhodlaní to v případě neúspěchu opravdu udělat,“ upřesňuje Novák.

A jak se bránit platové nerovnosti? „Rozšiřujte si kvalifikaci, nepřestávejte se vzdělávat, sledujte vývoj v oboru a zjišťujte si informace o vývoji platů z renomovaných zdrojů,“ radí Andrea Linhartová Palánová.

Pokud chtějí ženy získat lepší platové ohodnocení, neměly by se bát vyjednávat. „Muži jsou v tomto ohledu mnohem asertivnější. Navíc mívají vyšší platová očekávání už při nástupu do zaměstnání, takže získávají lepší startovní pozici,“ uzavírá Novák.

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Oprášily odkaz pradědečka a vyrábějí věci, které mají příběh. A živí je

„Velmi překvapené jsme byly obrovským zájmem o naši keramiku v Číně, kam jsme...

Pradědeček Ivany Švarcové měl hrnčířskou dílnu. Po znárodnění jeho živnost komunisté zlikvidovali a čas postupně...

Mzdy v Česku rostou skoro všem, někdo šetří a jiný utrácí

Ilustrační snímek

Průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o sedm procent. Některým profesím se přidalo více, někomu naopak mzda klesla....

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz