Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ZMAPOVÁNO: Které profese chybí v krajích a kdo kolik vydělá

Trh práce v krajích je odlišný. Brno dohání výplatami hlavní město. Libereckému vývojáři však končí výplata tam, kde v Praze začíná. Výdělky v hlavním městě patří stále k nejvyšším, ale neplatí to u všech profesí. Podívejte se, o jaká povolání je u nás největší poptávka.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V okolí Liberce nebo Ústí nad Labem jsou technické školy a učiliště jako kdekoli jinde v republice. Sídlí tam vysoká škola, strojní, dopravní, textilní či stavební průmyslovky, nábytkářská a elektrotechnická učiliště a navíc oproti zbytku země se tu vyučují i sklářské obory. 

Přesto na severu Čech citelně chybějí lidé s technickým vzděláním. Firmy marně hledají nejen konstruktéry, elektroinženýry, kvalitáře a operátory výroby, ale i svářeče, elektrikáře či seřizovače, kteří si obvykle jako OSVČ vydělají více než v zaměstnaneckém poměru.

Mzdové rozdíly

Ředitel IT:
Praha 130-250 tisíc Kč
Brněnsko 80-150 tisíc Kč
Ostravsko 85-155 tisíc Kč
Liberecko 80-130 tisíc Kč
Českobudějovicko 85-120 tisíc Kč
Olomoucko 80-120 tisíc Kč

IT specialista technické podpory:
Praha 35-40 tisíc Kč
Brněnsko 28-33 tisíc Kč
Ostravsko 24-32 tisíc Kč
Ústecko 20-25 tisíc Kč
Českobudějovicko 25-35 tisíc Kč
Olomoucko 20-27 tisíc Kč

„Na odborné technické pozice sháníme lidi i více než půl roku,“ říká Daniela Chovancová z českolipské společnosti Festool, která vyrábí profesionální elektronářadí.

Technici, ať už s výučním listem, maturitním vysvědčením nebo vysokoškolským diplomem, totiž často odchází za prací do Prahy, na Moravu nebo za blízké hranice do Německa.

„Díky nově dokončené dálnici je běžné i každodenní dojíždění do Prahy, kde za stejnou práci dostanou zaměstnanci stále výrazně lepší mzdu,“ vysvětluje Michaela Drncová z ústecké pobočky personální společnosti Grafton Recruitment.

Ačkoli se v pracovní inzerci severomoravských firem objevují dlouhé seznamy benefitů – od delší dovolené přes příspěvky na penzijní spoření, dopravu či zdravotní péči až dárky k životním jubileím – nejvíce táhne výše výplaty.

„Ve srovnání s pražskými platy, kterým region v severních Čechách musí často konkurovat, jsou místní mzdy často i o desítky procent nižší. Nejvíce je to patrné v informačních technologiích, kde u některých pozic platí, že tam, kde severočeské mzdy končí, pražské začínají,“ říká Kateřina Podlahová z liberecké pobočky Grafton Recruitment.

Naopak v administrativě panuje přetlak kandidátů. „Nicméně žádné volné pozice v administrativě nemáme. Je to dáno průmyslovým zaměřením regionu, působí zde zejména výrobní firmy, převážně v oblasti automotive, nikoliv například centra služeb, kde by se kandidáti uplatnili,“ doplňuje Podlahová. Podle zdejšího úřadu práce je velká poptávka po kuchařích, skladnících či zednících.

V okolí Prahy chybí nejen dělníci

Zatímco odborníky se Praze daří nalákat, horší je to s dělnickými profesemi. Zčásti je to i tím, že platy na těchto pozicích už nejsou tak rozdílné mezi regiony a hlavním městem, aby se vyplatilo přespolním cestovat za prací. 

Mzdové rozdíly

Ředitel nákupu a logistiky:
Ústecko 80-130 tisíc Kč
Českobudějovicko 70-110 tisíc Kč
Brněnsko 75-110 tisíc Kč

Elektrokonstruktér:
Praha 40-75 tisíc Kč
Ostravsko 35-45 tisíc Kč
Olomoucko 30-50 tisíc Kč

Mzdový účetní:
Ostravsko 25-45 tisíc Kč
Brněnsko 27-35 tisíc Kč
Liberecko 28-40 tisíc Kč

„Zaměstnavatelé mají zájem o pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, v dopravě a skladování, ve výrobě. Dále mají zájem o uklízeče a pomocníky v domácnostech, hotelech, administrativních, průmyslových a jiných objektech,“ vyjmenovává Blanka Havlík z krajské pobočky úřadu práce v Praze.

Zaměstnavatelé tak často snižují své požadavky na zaměstnance. „V současnosti někteří zaměstnavatelé přistoupili k tomu, že na žádané profese, které se jim nedaří obsadit, nabírají maturanty i vysokoškoláky bez praxe, zaučují je a ve spolupráci s úřadem práce je rekvalifikují a vzdělávají na požadované pozice,“ vysvětluje Renata Malichová ze středočeského úřadu práce. Kvůli velkému počtu státních institucí chybí v Praze i jejím okolí celníci, policisté, lidé do armádních i vězeňských složek. „Nedaří se obsadit ani místa ve školství, chybí učitelé, vychovatelé, odborní pracovníci,“ dodává Malichová.

Jihočeský telefonista bere více než pražský

Historické hodnoty v počtu nabízených pracovních míst zaznamenávají úřady práce v Karlovarském kraji. Pro srovnání v červnu před dvěma lety nabízel tamní úřad práce téměř čtyři tisíce volných pracovních míst, loni už to bylo pět a půl tisíce, letos 8 239. Řada lidí z regionu dojíždí za prací do Německa. Není zde profese, která by nenašla uplatnění. 

Může se hodit

Poptávka je po fyzioterapeutech, policistech, šičkách, číšnících, strážnících i referentech. Podobné je to i v Plzeňském kraji. Čím níže na jih, tím jsou však zaměstnavatelé radostnější. Daleko častěji než na sever Čech se tam vracejí novopečení odborníci ze studií v Praze, Brně či Olomouci.

„Oproti jiným oblastem v republice se nám poměrně úspěšně daří lákat i pracovníky z jiných krajů, zejména z Prahy a Středočeského kraje, a to jak na nižší, tak vyšší pracovní pozice,“ míní Vladimír Šlajch z českobudějovické pobočky Grafton Recruitment.

Sice je jen málo pozic, ve kterých si v jižních Čechách vydělají lidé více než v Praze, ale alespoň jedna taková je. „Specialista telefonického prodeje může brát v základu až 28 tisíc korun, ale v Praze si přijde nejvýše na 27 tisíc,“ podotýká Šlajch.

Brno výplatami hlavní město dohání

Tam, kde se nedaří přilákat české pracovníky, rádi vezmou zavděk i cizinci. O to více to platí v německém či rakouském příhraničí. Už desátým rokem pracuje ve Vídni zdravotní sestra z Mikulova. 

„Dojíždění je sice pekelné, hlavně na příjezdech do Vídně, ale pracovat v Rakousku se stále vyplácí. Za zkrácený úvazek mám více než sestra v nemocnici za celý úvazek i s příplatky,“ pochvaluje si čtyřicetiletá maminka dvou dcer.

Zdravotníci, ať už lékaři, sestry, či zubaři, chybějí nejvíce také ve Zlínském kraji.

Mzdové rozdíly

Skladník:
Ústecko 18 tisíc Kč
Českobudějovicko 20-25 tisíc Kč
Brněnsko 20-30 tisíc Kč

Prodavač:
Českobudějovicko 18-22 tisíc Kč
Brněnsko 20-25 tisíc Kč
Olomoucko 19-23 tisíc Kč
Ostravsko 20-30 tisíc Kč

Zdroj: Grafton Recruitment

Když Češi jezdí za vyššími výdělky do Rakouska, na jižní Moravu zase míří pracanti z Ukrajiny, Běloruska, Maďarska i Polska. Stejný trend hlásí také Vysočina. „Přesto v Brně a okolí chybějí tisíce pracovníků, a to jak na dělnické profese, tak i na odbornější posty v podnikových službách, kde je nutná znalost daného oboru i schopnost hovořit cizími jazyky,“ vysvětluje Kateřina Tkadlecová z brněnské pobočky Grafton Recruitment.

Přitom brněnské platy dotahují ty pražské v mnoha oborech, ať už jde o informační technologie, logistiku, zdravotnictví či obchod.

Z Ostravy utíkají do ještě větších měst

V Ostravě už hlásí stop stav. Zatímco jinde volných míst raketově přibývá, v Moravskoslezském kraji podle odborníků se už moc nových pozic neobjeví. Navíc je na severní Moravě stále patrnější ještě jeden nepříjemný trend.

„Absolventi škol zde po skončení studia zůstávají jen zřídka, za kariérou odchází nejčastěji do Brna či Prahy, kde si již během studia nachází práci. Do regionu nemají často zájem přijít ani lidé z jiných oblastí, a to ani v případě nadstandardních pracovních nabídek,“ říká manažer ostravské pobočky Grafton Recruitment Michal Gargoš. I tady řeší nedostatek lidí náborem cizinců. Na Ostravsku jde zejména o Poláky, kteří preferují denní dojíždění, na Olomoucku o Bulhary, Rumuny či Ukrajince.

Severomoravští zaměstnavatelé to přesto nevzdávají a své pracovníky si doslova hýčkají. „Nabízí psychologa, maséra či fitness trenéra. Svým lidem také vyplácí plnou mzdu i v prvních dnech pracovní neschopnosti, za pár minut přesčasu denně poskytují dny dovolené navíc,“ vypočítává Gargoš.

Na Královéhradecku si zaměstnance vozí do práce

Dokonce ani lidé či zaměstnavatelé z jednoho kraje však nemají stejný výběr. Příkladem je Pardubický kraj, kde jsou podmínky značně nevyrovnané. Zatímco v krajském městě a okolí je aktuálně až dvacet tisíc volných míst, v okrese Svitavy pouze něco přes dva tisíce.

„Pozice v hlavních odvětvích kraje – obchodu a službách, strojírenství a výrobě dopravních prostředků – se tvoří hlavně na Pardubicku, ale také například v okrese Ústí nad Orlicí. Jde především o místa v dělnických profesích, nezřídka na více směn,“ říká ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

I tady hledají celou plejádu profesí. Od normovačů a technologů přes lékaře a oční optiky až po seřizovače CNC a učitele jazyků. Mnohé jen těžko obsadí, neboť kraj má nejmenší nezaměstnanost v zemi – pouhých 1,8 procenta.

Podobně to vypadá i v sousedním Královéhradeckém kraji. „Roste průměrná mzda, což paradoxně vede k větší fluktuaci zaměstnanců. I na ní se podílí zaměstnavatelé organizováním a financováním přepravy,“ doplňuje ředitel krajské pobočky v Hradci Králové Martin Horák.

  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...