Na bydlení dnes úspory nepotřebujete!

Díky snižování úroků u hypoték, bankovních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření jsou podmínky pro pořízení vlastního bydlení momentálně velmi výhodné. Přesto je bydlení na dluh pro rodinný rozpočet na dlouhou dobu pořádnou zátěží. Jak velikou, záleží i na způsobu financování.

 

V Itálii, Belgii, Řecku či Finsku bydlí více než dvě třetiny lidí ve vlastním domě či bytě, v Irsku je to dokonce osmdesát procent rodin. V České republice si zatím zvolila bydlení ve svém necelá polovina obyvatel. Přitom současné podmínky, za nichž si lze na bydlení půjčit peníze, jsou velice příznivé.

 

Úroky pod čtyři procenta

 

Roční úrokové sazby půjček stavebních spořitelen klesly i pod čtyři procenta, přitom donedávna se pohybovaly okolo šesti procent. Hypotéku s úrokem garantovaným na pět let lze získat i za pět procent ročně. Protože se však sazba snížila na tak nízkou úroveň, stát pro letošní rok zrušil podporu hypotečních úvěrů určených na pořízení nových nemovitostí, která do konce ledna činila jedno procento. Zůstala pouze dvouprocentní dotace na starší domy a byty pro mladé do 36 let. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna se ale nyní hledá způsob, jak podporu hypoték opět obnovit.

 

Na trhu se objevily i levnější spotřebitelské úvěry na nemovitost. Zatímco běžně se u tohoto typu půjček pohybuje roční úroková sazba mezi 10 až 15 procenty za rok, Komerční banka například nabízí úvěr od 6,58 procenta od 100 tisíc korun a HVB s úrokem 5 až 6 procent od 400 tisíc korun.

 

Váháte mezi několika hypotékami? Nabízíme vám možnost je snadno a rychle porovnat v této speciální sekci.

Hypotéky jsou dostupnější… 

 

Více lidí dosáhlo v poslední době na úvěr nejen díky jeho nižší ceně, ale také „přátelštějším“ podmínkám bank. Zájemce například již nemusí financovat třetinu nemovitosti ze svého, jak bylo běžné ještě před několika měsíci. Postačí mu dvacet nebo i deset procent a například Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna či Komerční banka mají ve své nabídce dokonce stoprocentní hypotéku. Chybějící úspory lze navíc doplnit úvěrem ze stavebního spoření, případně speciálním spotřebitelským úvěrem na nemovitost.

 

Českomoravská hypoteční banka vychází také vstříc mladým lidem, kteří stojí na počátku své profesní kariéry. Nabízí totiž progresivně rostoucí splátky úvěru - zpočátku splácí mladý klient méně a s tím, jak se mu zvětšuje mzda, pravidelné platby bance narůstají.

 

Navzdory příznivějším podmínkám a nižší ceně slouží hypotéka stále především lidem s nadprůměrnými příjmy. A to zejména vinou ceny nemovitostí. Zatímco například Rakušan či Němec si pořídí za průměrný měsíční plat zhruba 1,5 metru čtverečního bytu, občan Velké Británie až 2,4 metru čtverečního, obyvateli České republiky stačí průměrná měsíční mzda na 0,7 metru čtverečního bytové plochy. „Prostor pro novou podporu hypoték tu tedy stále je,“ komentuje stav mluvčí ministerstva Petr Dimun. 

 

… brzdí je však cena nemovitostí

 

Levněji, tedy řádově za statisíce korun, se prodávají především byty v panelových domech v méně atraktivních lokalitách, například na severu Čech či Moravy. Právě tam ale žije mnoho lidí na hranici životního minima. Ti nedosáhnou ani na menší půjčky. Nové byty v hlavním městě, případně jiných větších městech stojí i několik milionů korun, podobně jako rodinné domky. Cenu některých nemovitostí ve vyhledávaných místech, například v Praze, zvyšuje i očekávaný vstup země do Evropské unie, od kterého se obecně očekává zhodnocení domů a bytů. Někteří realitní makléři však upozorňují, že by mohlo dojít k opačné situaci. Majitelé nemovitostí je dnes „zadržují“, protože počítají s budoucí vyšší cenou. Pokud ale tyto domy a byty budou chtít po vstupu do EU ihned prodat, převáží nabídka nad poptávkou a cena klesne.

Nevíte, na kolik vás hypotéka vlastně vyjde? Nabízíme vám speciální hypoteční kalkulačku - ZDE. 

 

O něco levnější v porovnání s nemovitostmi v osobním vlastnictví jsou dnes družstevní byty. Ty ale pomocí hypotéky financovat nelze. Na jejich pořízení je možné použít například úvěr ze stavebního spoření. Jeho poskytnutí se však podmiňuje mimo jiné pravidelným spořením. 

 

Co je stavební spoření? 

 

Stavební spoření patří k nejvýhodnějším způsobům uložení peněz. Vklady se zhodnocují o 1 až 3 procenta úroků ročně a státní podporu ve výši 25 procent z naspořené částky (nejvýše z 18 tisíc korun), tedy až 4500 korun za rok. To vše v případě, že spoříte nejméně pět let. Naspořené peníze lze použít na cokoli, nejen na bydlení.

 

Ke stavebnímu spoření patří i výhodně úročené úvěry - zhruba od 4 do 6 procent ročně, podle spořitelny. Ty je však třeba využít na bytové potřeby, například pořízení bytu či domu, na koupi podílu v družstvu či na opravy a rekonstrukce. O tento úvěr lze požádat po dvou letech spoření, po naspoření určitého procenta (obvykle 40 nebo 50 procent) takzvané cílové částky (suma zhodnocených úspor a úvěru, která se stanoví ve smlouvě o stavebním spoření) a dosažení takzvaného hodnoticího čísla (vnitřní hodnocení klienta stavební spořitelnou). Dříve je možné získat dražší překlenovací úvěr.

 

Na trhu působí šest stavebních spořitelen: Českomoravská stavební spořitelna, Hypo stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky, Wustenrot stavební spořitelna.

 

Využili jste pro financování bydlení hypotéku? Jak jste byli spokojeni s podmínkami, které vám banka uchystala? Byli jste spokojeni s výší poskytnutého úvěru? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

reklama

 

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...