Na co má nárok zaměstnanec, který se vzdělává

Pokud zaměstnanec v rámci svého pracovního poměru studuje, zvyšuje svou cenu nejen na trhu práce, ale hlavně pro svého zaměstnavatele. Z jeho strany vzdělávání pracovníka vyžaduje určité úlevy, případně zajištění některých nákladů. Studium zaměstnance lze rozdělit do dvou kategorií: prohlubování kvalifikace a zvyšování kvalifikace.

S každou z těchto kategorií jsou spojeny různé povinnosti a jejich právní úprava se liší. Prohlubováním kvalifikace se rozumí udržování, obnovování a získávání nových poznatků v oboru, ve kterém zaměstnanec již potřebnou kvalifikaci má. Zaměstnanec je povinen si ji k výkonu sjednané práce soustavně prohlubovat. Z toho plyne, že mu zaměstnavatel účast na takovém školení může nařídit. Prohlubování kvalifikace však nelze zaměstnanci nařídit, pokud předpokládané náklady na toto studium přesáhnou 100 000 korun.

Doba strávená studiem je výkonem práce a zaměstnanci za ni náleží mzda vplné výši. Zvyšování kvalifikace pro zaměstnance znamená, že může poté vykonávat práci, kterou dosud nemohl dělat. Zaměstnavatel zvyšování kvalifikace nemůže nařídit, musí se na něm se zaměstnancem dohodnout. Během zvyšování kvalifikace se zaměstnanci poskytuje neplacené volno. V případě, že je předpokládané zvýšení kvalifikace v zájmu zaměstnavatele, může být zaměstnanci z jeho strany poskytnuto volno a náhrady mzdy. Někteří zaměstnanci po zvýšení, nebo prohloubení kvalifikace chtějí dát výpověď a nově nabyté znalosti zhodnotit v jiné firmě. Aby se tak nestalo, může zaměstnavatel v případě, že náklady na zvýšení nebo prohloubení kvalifikace zaměstnance dosáhly vyšší částky, uzavřít dohodu o zvýšení nebo prohloubení kvalifikace.

Ovšem jen v případě, že předpokládané náklady na studium přesáhnou 100 000 korun. V takové dohodě musí být uveden druh kvalifikace, způsob jejího zvýšení, doba, na kterou se zavazuje zaměstnanec setrvat u zaměstnavatele v pracovním poměru. Nesmí chybět ani zmínka o nákladech, které zaměstnanec povinně zaměstnavateli uhradí, jestliže nesplní svůj závazek setrvat u něho v pracovním poměru, a o nejvyšší celkové částce, kterou bude zaměstnanec povinen uhradit. Sepsání takové dohody není jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první dojem zdát. Doporučuji proto zaměstnavatelům v případě uzavírání takové dohody požádat o její sepsání advokáta nebo podnikového právníka.