Zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců s ohledem na rizika možného ohrožení jejich zdraví při výkonu práce patří k povinnostem zaměstnavatelů. Ilustrační snímek

Zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců s ohledem na rizika možného ohrožení jejich zdraví při výkonu práce patří k povinnostem zaměstnavatelů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Expert radí: Na co máte právo, když pracujete ve vedru

  • 57
Co všechno vám musí zaměstnavatel poskytnout v parném létě a co dělat, když své povinnosti neplní, vysvětluje advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.

Pracuji ve fabrice, kde je během těchto horkých dní běžně přes 35 stupňů. Jak je to s nárokem na pití v takovýchto podmínkách?
Povinnost poskytovat ochranné nápoje je upravena výslovně v zákoníku práce. Ochranné nápoje je třeba zajistit pro pracoviště, kde není technicky možné odstranit tepelnou zátěž. Nápoj musí být zaměstnancům snadno a bezpečně dostupný. Nařízení vlády rovněž vyjmenovává kategorie zaměstnanců, kterým se tyto ochranné nápoje poskytují. Soupis ochranných nápojů se vypracovává ve spolupráci s lékařem.

Může se hodit

Hledáte novou nebo lepší práci? Na jobDNES.cz se jistě chytnete. Denně žhavé pracovní nabídky.

A máme také třeba nárok na častější přestávky? 
Pokud se na pracovištích vyskytuje neúměrné teplo či značná tepelná zátěž, musí zaměstnavatelé přijímat i další opatření jak technického, tak organizačního charakteru. K tomu může sloužit zejména větrání, instalace ventilátorů, chladicích buněk a umožnění nosit vhodný oděv. Kromě technických opatření je třeba přijmout i určitá organizační opatření spočívající ve změně organizace a režimu práce a odpočinku.

Co máme dělat, když nám zaměstnavatel vůbec nic z toho nechce poskytnout?
Zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví při výkonu práce patří k důležitým povinnostem zaměstnavatelů stanoveným zákoníkem práce. Náklady, jež jsou s těmito úkoly spojené, musí hradit zaměstnavatel. V případě, že se zaměstnanec důvodně domnívá, že výkon práce bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví či život a zdraví jiných osob, může takový výkon práce odmítnout. Takové odmítnutí není možno posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

Kam se můžeme se stížností obrátit?
Problematika tepelné zátěže na pracovištích včetně ochranných nápojů patří především do kompetence ministerstva zdravotnictví. S konkrétními problémy je možno se obracet také na příslušnou hygienickou stanici, případně příslušný inspektorát práce.