Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na daně zbývá poslední měsíc. Kdo si pospíší, dostane přeplatek dřív

aktualizováno 
Na odevzdání daňového přiznání finančnímu úřadu zbývá poslední měsíc. Nenechávat vše na poslední chvíli se vyplatí nejen proto, že se vyhnete frontám na samotném konci března. Čím dřív požádáte o případný přeplatek, tím dřív vám stát peníze vyplatí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Finanční úřad má totiž na vrácení přeplatku třicet dnů ode dne, kdy žádost podáte.

Žádost o vrácení přeplatku se podává tak, že vyplníte bílý rámeček na straně čtyři hlavního dvojlistu pro daň z příjmů fyzických osob a daňové přiznání podepíšete. Pokud rámeček nevyplníte, o přeplatek nepožádáte a budete čekat, že vám stát vrátí peníze automaticky, dočkáte se nepříjemného překvapení a nedostanete nic. Součástí rámečku na čtvrté straně je kromě údajů pro identifikaci platby (číslo účtu) také datum žádosti.

Internetové daňové přiznání najdete ZDE

Datum žádosti by mělo být totožné s datem podání daňového přiznání (při osobním podání datum razítka na podatelně finančního úřadu, při podání na poště datum doručenky). Toto datum je pro finanční úřad závazné, protože právě od tohoto dne začíná úředníkům běžet ona třicetidenní lhůta pro vrácení přeplatku. Finanční úřad přeplatek v této lhůtě skutečně vrátí za předpokladu, že nemá pochybnosti o jeho správnosti. Pokud ano, může s poplatníkem zahájit daňové řízení, kterým se tato lhůta posouvá.

Roční zúčtování příjmů. Jen pro některé, ale s odpovědností zaměstnavatele

Přeplatku se mohou dočkat i ti, kteří nemají zákonnou povinnost podávat daňové přiznání. Jim provádí vypořádání daňové povinnosti mzdová účtárna zaměstnavatele v podobě ročního zúčtování. O roční zúčtování bylo nutné požádat do 15. února. Nehodí se pro všechny, jeho výhodou je ale přenesení odpovědnosti za správnost daňového přiznání na zaměstnavatele, který vrácení daně zohledňuje v zálohách odváděných ze mzdy.

Výpočet ročního zúčtování záloh musí zaměstnavatel provést nejpozději do 31. 3. 2009 (nejpozději v březnové výplatě). O vracené přeplatky se snižují zálohy strhávané každý měsíc z výplaty. Zjednodušeně řečeno díky přeplatkům dostává takový zaměstnanec od březnové výplaty více peněz, než byl zvyklý.

Firmy jsou na přeplatky zvyklé. Občané už méně

Daň z přidané hodnoty (DPH) je z pohledu vracení peněz z finančního úřadu směrem k plátci obvyklejší než daň z příjmů. Zjednodušeně řečeno - vše, co si kupujete od obchodníků nebo výrobců, je zatíženo daní z přidané hodnoty. Koupíte-li si hodinky nebo deodorant, tak si můžete být jisti, že ve vámi zaplacené ceně je obsažena DPH.

Prodávající je povinen vám vystavit daňový doklad, na kterém snadno zjistíme výši DPH a takzvaný základ daně. Tím to pro vás jako drobného spotřebitele skončí, avšak prodávající jako plátce DPH musí tento daňový doklad evidovat a DPH z něj odvést finančnímu úřadu. Celá evidence DPH je u plátců založena na bilanci DPH na vstupu a na výstupu.

Finanční úřad má třicet dní na vrácení přeplatků na daních

V případě DPH neexistuje žádná zvláštní procedura, jako je tomu například u daně z příjmů fyzických osob. Plátci DPH podají standardním způsobem přiznání k DPH, kde vyčíslí své vstupy a výstupy. Rozdíl mezi nimi vyčíslí do kolonky nadměrný odpočet a čekají. Finanční úřad má třicet dní (platí zde stejná lhůta jako u fyzických osob a přeplatků z jejich daně z příjmů) na vrácení přeplatku. DPH se podává nejpozději k 25. dni měsíce následujícího po zdaňovacím období.

Vracení přeplatku může provázet kontrola ze strany finančního úřadu, který samozřejmě může mít pochybnost o oprávněnosti nadměrného odpočtu. To už záleží na posouzení správce daně a je to plně v jeho kompetenci.

Autor: pro iDNES.cz
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie než teď, si odbornými pracemi vydělával...  celý článek

Ilustrační snímek
Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou milionů lidí. Vyplnit růžový formulář a...  celý článek

Ilustrační snímek
Za chyby se platí: nejčastější prohřešky při přiznání daně z příjmu

Vyplnit daňové přiznání bez jediné chybičky nezvládne každý. Za chyby přitom nese odpovědnost každý daňový poplatník. Na co si dát pozor a jak postupovat, když...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.